Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Mesut Yılmaz

Burada Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Mesut Yılmaz

Mesajgönderen TurkmenCopur » 22 Ağu 2011, 23:50

Mesut Yılmaz

Eski Başbakan, Başbakan eski Yardımcısı Dışişleri eski Bakanı Kültür eski Bakanı ANAP eski Genel Başkanı


Mesut Yılmaz, 1999 yılında Diyarbakır'da yaptığı konuşmada, "Avrupa'nın yolu Diyarbakır'dan geçer " diyerek ülkeyi parçalamak isteyen dış odaklara sözde "derin ve anlamlı" mesaj veriyordu. AB trenine binmek istemeyenleri ise "Türkiye zengin, özgün ve güçlü bir Avrupa ülkesi mi olacak? Yoksa Ortadoğu cehennemine mi sürüklenecek?" diye tehdit ediyordu. Türkiye'yi AB'ye üye yapmayı, 10 kere başbakan olmaya tercih edeceğini vurguluyordu."

Yılmaz, "AB'ye girmekle yabancı sermaye akışı artacak, her yıl bir milyon insana yeni iş olanağı yaratacak, bölgesel farklılıklar en aza indirilecek, kişi başına düşen yıllık gelir 5 kat artacak, ihracat pazarında korumacılık bitecek ve enflasyon gibi makro ekonomik istikrarsızlıklar son bulacaktır" diyor ve şöyle devam ediyordu:

"Türkiye, tam üye olması halinde AB bütçesine 2,8 milyar Euro katkı yapacak, buna karşılık çeşitli donlardan alacağı payların toplamı 70,3 milyar Euro olacaktır. Yani tam üyelik durumunda Türkiye yılda 7,5 milyar Euro net kaynak girişi sağlayacaktır. Yani AB'ye ödediğimiz her bir Euro'ya karşılık 3,5 Euro geri alacaktır. "

Yılmaz, AB'ye yönelik parti politikalarını şöyle dile getiriyordu:

"AB politikası, milli bir davadır, milli bir politikadır. Bu davanın ve politikanın sahibi bütün bir millet ve onun her kademesindeki temsilcileridir. Halkımız, tecrübesi, sağduyusu ve sezgileriyle biliyor ki Avrupa Birliği aslında Türkiye için üzerindeki ataleti atmanın bir fırsatıdır. Eğer bu millet böylesine büyük bir istekle AB üyeliği istiyorsa, bu istek mutlaka yerine gelecektir. "

Yılmaz, Doğan Medya Grubunun Almanya'daki tesislerinin açılışında şunları kayda geçiriyordu:


"20. yüzyılın nesilleri olarak AB'ye üye olmak istiyoruz. Almanya'nin desteğine ihtiyaç var. Modern Türkiye yolunda kaybedecek zamanımız yok, kazanacağımız gelecek var. AB'ye tam üyelik güçlü bir, adil bir partner olmayı sağlayacaktır. "

Daimler-Chrysler tarafından düzenlenen Türkiye ve Avrupa konulu seminerde söz alan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Türkiye'nin AB'ye yönelik hedefinin tam üyelik olduğunu belirterek, "Biz hangi yolda olduğumuzun bilinci içindeyiz. Avrupa'nin Türkiye'ye bakışında büyük bir haksızlık var, Türkiye'nin şu anda içinde bulunduğu ekonomik krizin nedenlerinden biri de Gümrük Birliği'dir. "

2002'de Washington'da Ecevit sonrasının planlamasında Yılmaz, AB'ye üyelik meselesine tam sahip çıkması nedeniyle Washington'un Türk dış politikasını yönlendirmesi açısından Cem'i geri plana iterek ön plana çıkmıştır. Onun başkanlığındaki bir ANAP'm iktidara taşınması tartışılmıştır. Washington planları konusunda dikkate değer bir değerlendirme şöyle dile getirilmiştir:

"Washington'da Türkiye'nin durumuna' anlamlı ve yapıcı müdahalenin nasıl yapılacağı gündemde bu günlerde ve Türkiye "deki perde arkasında yaşanan siyasi kavgayı daha net olarak algılayabilmek için ABD'nin başkentinde neler olup bittiğini, kavganın oraya nasıl yansıtıldığını görmekte yarar var. Türkiye'nin kimlerin davet edileceği merakla beklenen Bilderberg toplantısı bu yıl Washington'da yapılıyor. Türkiye'den üç isim çağrıldı toplantıya: Kemal Derviş, Özdem Sanberk ve Koç Holding'in CEO su Bülent Özaydınlı. Neler konuşulduğu her zaman gizli tutulan toplantıya çağrılan isimlere bakınca global süreçlerin etkin ve güçlü isimlerinin Türkiye'de Ecevit sonrası bir siyasi oluşumun ekonomik krizden çıkışa etkilerinin nasıl olacağını düşünme ihtiyacı içinde oldukları ortaya çıkıyor.

Çok emin kaynaklardan aldığım bir bilgiye göre Yılmaz, ABD Başkanı George Bush ile görüşme imkânını ciddi olarak araştırmaya başladı. Bunun için bir aracı devreye sokulmuş durumda. ABD Başkanı George Bush'un kardeşi Florida Valisi Jeff Bush'a, ANAP liderinin Başkan Bush ile Washington'da görüşme talebi iletilmiş. Onun da bu talebi kardeşine ilettiği bildiriliyor.

Bilderberg toplantısında ve toplantının yapıldığı Washington'daki Türkiye ile ilgili birimlerde bir Mesut Yılmaz-Kemal Derviş ortaklığının Türkiye'yi nasıl ve nerede taşıyabileceği açıkça düşünülüyor. Bu konuda AB üyelik konusu çok önem kazanıyor. Kemal Derviş'in ekonomiyi yönettiği bir ANAP Hükümeti'nin Türkiye'yi Avrupa'ya taşımada en güçlü yöntem olacağı üzerinde fikir birliğine yakın bir durum var gibi Washington'da. Açıkça söylemek gerekirse Mesut Yılmaz'ın Avrupa konusunda yaptığı siyasi çıkışlar sonrasında Washington'da İsmail Cem faktörü Türkiye'nin siyasi yakın geleceğini düşünmek zorunda olan çevrelerde oldukça geri plana itilmiş durumda.

Bir anlamda denebilir ki Washington'daki çevrelerin gözünde Mesut Yılmaz, Türk dış politikasının planlanması konusunda güvenilirliği Avrupa meselesine tam sahip çıkmasıyla sağladı. Ancak Washington'da son günlerde olan bitenden ortaya çıkan net sonuç; ABD'nin, Ecevit döneminin artık fiilen sona erdiğini gördüğü ve tavrını belirleyebilmek, pozisyonunu sağlam tutmak için arayışlara başladığıdır. "

Ertuğrul Özkök, Hürriyefte Bilderberg'i yazıyor:

"New York'un Long Island yöresindeki Harrison Konferans Merkezi adlı binada 11-13 Mayıs 1990 tarihleri arasında dünyanın önde gelen ve dünyayı yöneten önemli kişileri bir araya getiren Bilderberg toplantısı yapılıyor. Her yıl olduğu gibi, toplantıya bazı ülkelerin önde gelen yöneticileri davet ediliyor. Bu kişiler, kendi alanlarında önemli kabul edilen, gelecekte yükselme ihtimali fazla olan yöneticiler arasından seçiliyor.

Bilderberg toplantılarının başkanı NATO eski Genel Sekreteri Lord Carrington. Bu yılki toplantıya SHP Genel Başkanı Erdal İnönü ve ANAP'ta Genel Başkanlık yarışında giderek yerini güçlendiren Dışişleri eski Bakanı Mesut Yılmaz katılıyor. İşadamı olarak da Selahattin Beyazıt davet ediliyor. Böylece Mesut Yılmaz ve Erdal İnönü'Dünyayı Yönetenler Kulübü'nde boy gösterecekler.

Bilderberg toplantıları, her yıl Davos'ta yapılan toplantıların bir benzeri. Bu yılki toplantıya katılacak kişilere bakalım.

Bunlar arasında NATO Genel Sekreteri Manfred Wörner, Henry Kissinger, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Lawrence Eagleburger, Fransa Savunma Bakanı Antonis Samaros gibi politikacılar var. İşadamları ise Fiat firmasının efsanevi başkanı Giovanni Angelli, Chase Manhattan Bankası'nin başkanı David Rockefeller ve dünyanın önde gelen birçok firmasının yönetim kurulu başkanları. Basın dünyasından Washington Post gazetesinin Yönetim Kurulu Başkanı Katherine Graham, Robert Murdock, Wall Street Journal'ın Genel Müdürü Norman Pearistine.

Yılmaz ve inönü işte böyle bir arenada boy gösteriyorlar. Toplantının ağırlıklı konusu Doğu Avrupa'daki gelişmeler. Bu bakımdan Türkiye'yi yakından ilgilendiriyor. Bu toplantıdan sonra Yılmaz ve İnönü'nün yıldızları parladı. Dışişleri, Devlet Bakanı ve Başbakan oldular. "

Yılmaz'ın kimliğini bir gazeteci şöyle açıklıyor:

"IMF'ci. Piyasacı. Yanmağız Amerikan'cı. Tam ağız Avrupa'cı. Büyük medyacı. Hüsamettin Özkan ve Tansu Çiller'le bir olup Recep Tayyip Erdoğan'ı örgütleyerek, Ecevit ile Bahçeli'yi hükümetten ittirme oyununun düzenleyicisi. "

Yılnıaz'ın kimliksel yapısını bir başka gazeteci şöyle açıklıyor:

"Turgut Bey, Mesut Yılmaz'ı evladı kadar severdi. Mesut Bey, TRT'de Almanca mütercimlik yaparken yanına alıp milletvekili, bakan yaptı. Arkasından genel başkan yardımcılığına getirdi. Başbakan bile yaptı, işte o Yılmaz sonradan Süleyman Demirel'in mayınına basarak rahmetli Özal'ı sattı. Rahmetliyle ilgili bütün dedikoduları basına konuştu, oyun masalarında anlattı. Mesut Yılmaz devlet hayatına dedikoduyu getiren bir adam olarak tarihe geçti. "

SBF mezunu olan Mesut Yılmaz, New York 1990 Bilderberg katılımcısıdır.

Kaynakça
Kitap: Dış İlişkiler Konseyi CFR Türk Bilderbergleri
Yazar: Erol Bilbilik
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler(CFR, Üçlü Komisyon, Bilderberg)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron