Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Şarık Tara

Burada Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Şarık Tara

Mesajgönderen TurkmenCopur » 22 Ağu 2011, 23:36

Şarık Tara

Bilderberg üyesi
ENKA Holding Onursal Başkanı
Siyasi ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (SISAV) Danışma Kurulu üyesi

Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi (CSIS), 1980'li yılların başında önemli bir toplantı düzenledi. Turgut Özal, CIA eski Başkanı William Colby, eski Ankara Büyükelçileri Robert Kommer, Parker Hart, George McG-hee ve Mac Comber'in yanı sıra Şarık Tara, Feyyaz Berker, Nejat Eczacıbaşı, Sakıp Sabancı, Ali Koçman, Şerif Egeli, Ali Kuralı ve Ayhan Hakimoğlu toplantıya katıldı. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi'nden Goffrey Kemp, Dennis Blair, James Rentscher, Dışişleri Bakanlığı'ndan Benedict Ed Dillory ve Pentagon'dan Yarbay Ken Hamilton'ın yanı sıra Bank of Credit and Commercial International da (BCCI) toplantıya Londra'dan 9 üst düzey temsilcisini gönderiyordu. Toplantıda Özal kendi propagandasına yönelik uzun bir konuşma yapmıştı. Dünya Bankası'nda uzun yıllar çalışmış olan Özal'ı, ABD ve Şarık Tara'nın da başını çektiği TÜSİAD'çûar, yeni bir partinin başkanlığına hazırlıyorlardı.

Tara, o dönemde Özal'a ve ANAP'a maddi, manevi büyük destek vermiştir. Özal'a, 12 Eylül'ün lideri Kenan Evren'i sarılıp öpmesi taktiğini Şarık Tara önermiştir.

ENKA Holding, 1980'li yıllarda Singapur ve Hong Kong'da faaliyette bulunacak Ocean Finance, Türk Invest ve ABD'de Entrade International, İngiltere'de Entrade Ltd. ve Batı Almanya'da Entrade Gmbh şirketlerini kurarak uluslararası finans ve kredi piyasalarının içine girmiştir.

1991'de Irak'a verilen milyarlarca dolarlık yasadışı Amerika garantili tarım kredisi su yüzüne çıkmıştı. Amerikan Adalet Bakanlığı ve CIA'nin elinde belgeler vardı, fakat açıklanmıyordu. Irakgate skandali hesapları incelenince Şarık Tara'nın şirketi ENKA Holding'in New York'taki yan kuruluşu olan Entrade'in, İtalyan Banco Nationale del Lavoro'nun (BNL) Atlanta Şube-si'nin parasını Irak'ta yaptığı Amerikan tahıl ihracatında kullandığı ortaya çıktı. Şubat 1991'de BNL'nin Atlanta'daki 3 görevlisi, 4 Iraklı ve Entrade Şirketi'nin müdürü suçlu bulundu. Müdür, acele Türkiye'ye çağrıldı.

Yerine atanan şirket müdürü, araştırma boyutları genişleyince BNL ile anlaşma yapan bütün şirketlerin incelemeye alındığını, kendilerinin bu noktada işe bulaştıklarını söyledi. Şirket raporlarına göre Entrade'in Bank of Credit and Commerce International (BCCI) Bankası''ndan da borç aldıkları ortaya çıktı.

BancaNazionaledelLavoroAtlanta Şubesi 8 Nisan 1989'da ABD'nin 1986'da Irak için ayırdığı CCC destekli krediden yararlanmış ve Cristopher Dragoul'un en iyi müşterilerinden biri olmuş olan, New York'ta Şarık Tara'nın sahibi olduğu Entrade ihracat şirketine 300 ton iplik için 5,4 milyon dolarlık kredi vermiştir. Bağdat'tan Saddam Hüseyin'in adamı Dragoul'a gönderilen telekste Entrade îpliği'nin hedefinin Irak Atom Enerjisi Komisyonu olduğu belirtiliyordu. İplik ya atom araştırmalarında yeni bir unsurdu ya da Bağdat satın aldığı gerçek mallar konusunda gizliliği seçmişti.

Tara, Yabancı Sermaye Derneği'nin (YASED) İstanbul'da düzenlediği Yeni Fırsatlar Konferansı'nda bir konuşma yapmış, bu konuşmada, "GAP'ı neden özelleştirmeydim, Ceylanpınar'ı yabancılara vermeyelim " demiş ve şunları söylemişti:

"Bunu yapalım, bazı kuvvetler karşımıza çıkacaktır, yılmayalım. Sanki buraları yabancılara verdiğimiz zaman sırtlarına alıp götürecekler. Herkese tavsiye ederim, bu tür düşüncelerden vazgeçelim. "

Dünya petrol devi Royal Deutch-Shell ve Amerikan inşaat devi Bechtel ile ortak olan dünya çapında elektrik santralleri işleticisi Uluslararası Integren Şirketi, Türkiye'de ENKA Holding ortaklığı ile Adapazarı, Gebze ve İzmir'de doğalgaz santralleri inşa etmiştir.36 ENKA, Bechtel ile Kazakistan'da çeşitli petrol ve doğalgaz ünitelerinin yapılarını üstlenmiştir.

ENKA İnşaat, Bechtel ile bağlantılı Caddel İnşaat Şirketi ile Kamerun, Mali, Gine ve Sierra Leone'de stratejik gizlilik taşıyan Amerikan Büyükelçilik inşaatlarını da birlikte gerçekleştirmektedir.

ENKA İnşaat'm, Bechtel İnşaat'm taşeronu olarak Rusya, Orta Asya ve Afrika'da inşaat işlerine girmesi, eski ABD Dışişleri Bakanı, Bechtel ve Türkmen doğalgazı ile ilgili PSG uluslararası şirketinin 1980'li yıllardan bu yana yönetim kurulu başkanlığını yapmakta olan George Shultz'un yakın arkadaşı ve kendisi gibi kıdemli bir Bilderberg üyesi olmasıdır. Shultz, ABD ve dünya yönetiminde etkin bir role sahip olan Dış İlişkiler Konseyi'nin kıdemli ve etkin bir üyesidir.

ENKA Holding'e ait olup 2 yıl kadar önce devreye giren 3 doğalgaz santrali Türkiye'nin toplam üretiminin yüzde 30'una eşit üretimde bulunmaktadır. Türkiye'nin bu elektriğe ihtiyacı yoktur.

Buna karşın ENKA'ya alım garantisi önceden verilmiştir. O yüzden hidroelektrik ve termik santrallerde üretim durdurulmuştur. Linyit ocakları da çalıştırılmamaktadır. Bu santraller eliyle ENKA'ya yılda en az 100-135 milyon dolara yakın para boş yere ödenmektedir.

"Ben, Davos'a ilk defa 1973'te 3. toplantısına bir Hollandalı arkadaşın davetiyle gittim. Prof. Dr. Klaus ve eşi Hilda ile dost olduk. Prof. Dr. Klaus, 5 yıl ENKA Yönetim Kurulu'nda görev aldı. European Management Form idi. Ruslarla, Davos'ta tanıştım. Hırvatistan Ekonomi Bakanı Stern'le arkadaş oldum. Arnavutluk'un Davos'a katılmasını sağladım. Davos'ta insanlar geleceği düşünmeyi öğreniyor. Dünya Ekonomi Forumu şirketleri iki temel esasa göre yeniden yapılandırıyor. 1. Şirketler teknoloji ile donatılıyor. 2. Şirketler sosyal mesuliyet almak üzere yapılandırılıyor. Özal'la Davos'taydım. Papanderau ile Özal'ın buluşmasını sağladım. Ben, Özal'ı buna hemen ikna ettim. Ama Papanderau'nun iknası zor oldu. Prof. Dr. Klaus, Papanderau'yu ikna için üç defa Atina'ya gitti. " demiştir. Klaus, 200 VdeDaimler-Crysler tarafından düzenlenen "Türkiye ve Avrupa " seminerinde, "Siz istemeseniz de bu ülke AB'ye girecektir" yorumunu yapmıştır.

İTÜ mezunu Şarık Tara, Bilderberg (Türkiye) üyesidir.

Kaynakça
Kitap: Dış İlişkiler Konseyi CFR Türk Bilderbergleri
Yazar: Erol Bilbilik
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler(CFR, Üçlü Komisyon, Bilderberg)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir