Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

İsmail Cem

Burada Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

İsmail Cem

Mesajgönderen TurkmenCopur » 22 Ağu 2011, 23:32

İsmail Cem

Bilderberg üyesi
Avrupa Parlamentosu Avrupa Komisyonu (PACE) eski üyesi Avrupa Parlamentosu Batı Avrupa Grubu eski üyesi Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grubu Başkan eski Yardımcısı Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grubu Batı Avrupa Birliği Başkan eski Yardımcısı
Avrupa Medya Enstitüsü Danışma Kurulu eski üyesi Balkan Politika Kulübü üyesi


Dışişleri Bakanlığı yapan İsmail Cem, Aralık 1997'de Washington'da yaptığı açıklamada, Türk-Amerikan ilişkilerinde stratejik işbirliği içeren yeni bir başlangıca girildiğini ve Başbakan Mesut Yılmaz'ın Washington'u ziyareti sırasında da düğmeye basılacağını söylemiştir. Bu açıklamasıyla Cem, stratejik işbirliğinden söz ederek zamanın hükümetinin Stratejik Ortaklık ötesinde bir ortaklığı hedeflediğini dile getirmiştir.

Dışişleri Bakanı Cem, Aralık 2001 başında Ankara'yı ziyaretinde ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell'a iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin, "Stratejik Ortaklık" düzeyine çıkarılması için kapsamlı bir dosya vermiştir.

Cem, 22 Ocak 2002 günü TRT de "Madleine Albright'la 1997'de imzalı yazılı olmayan bir anlaşma yaptık. Orta Asya ve Kafkasya 'da birlikte hareket etmek, yani stratejik özelliği de olan bir anlaşma yaptık" demiştir. Cem, "Albright'la devamlı olarak Ortadoğu konularında haberleştiklerini ve danışmalarda bulunduklarını" söylemiştir.

Ecevit'in 14-19 Ocak 2002 tarihlerinde gerçekleştirdiği ABD ziyaretinde ABD'li yetkililer, Dışişleri Bakanı Cem ve Devlet Bakanı Derviş ile kendi alanlarında son dönemin önemli adımlarının öncülüğünü üstlendiklerini belirlemişlerdir. Dünya Bankası Başkanı James Wolfhenson ile yaptığı görüşmede Dünya Bankası eski Başkan Yardımcısı Derviş'in, AB ile İslam Konferansı Örgütü arasında yeni bir diyalog başlatma girişiminden ötürü Cem'i övmesi dikkat çekmiştir. Wolfensohn, Derviş'in bu sözlerine ilgi gösterince Cem de girişime ilişkin ayrıntılı bilgi vermiştir.

Cem, AB Türkiye Temsilcisi Karen Fogg'un internet yazışmaları İşçi Partisi (İP) tarafından deşifre edilip istenmeyen kişi ilan edilmesiyle ilgili isteme karşı şu karşılığı vermiştir:

"Maalesef günümüzün modern suçlarından en çirkini bu. Bütün dünyada tanık oluyoruz. Malum Türkiye'de değil, Amerika 'da çok tanık olmaktayız. Bazılarının böyle internet haberleşmelerine girmesi ve bu hiç tahmin edemeyeceğimiz meselelerde dahi, maalesef o müesseselere karşı bu suçlar işleniyor. Yine Amerika 'da FBI olsun, başka önemli devlet kuruluşları olsun, onların da internet sayfalarına giriliyor ve böyle bir suç gelişiyor. Sözünü ettiğimiz olayla ilgili kimin ne söylediğini, basının ne yazdığını cevaplamak zorunda değilim. İstenmeyen kişi ilan etme söz konusu değil şimdi. Böyle bir olay çıktı-ğında biz Bakanlık olarak yapılması gereken her türlü müracaatı kendi adımıza yaptık Türkiye'nin ilgili makamlarına. Onların dikkatini, katkısını ve yardımını istedik. Konu hukuki adli bir konudur. Umuyoruz, bir an önce bunun failleri adalet önüne getirilsin, ilgili makamlar bir an önce adaleti gerçekleştirsin. Elbet bu, fevkalade çirkin bir olaydır. Karen Fogg 'un e-postaları çirkin bir olaydır. "

Cem'in bu ithamlarını, ilgili mahkeme İşçi Partisi lehinde karar vererek cevaplandırmıştır.

Türkiye, Eylül 1998'de, MGK kararıyla Suriye'ye karşı "caydırıcı askeri baskı" kararı almış ve hazırlıklara başlamıştı. Türkiye bu süreçte, Suriye'den Abdullah Öcalan'm teslimini isteme fırsatını yakalamışken Cem, böyle bir istemde bulunmamıştı. Türkiye, böyle bir imkân ve kabiliyete sahipken neden Abdullah Öcalan'ın teslimini istememişti? Nedeni ne olursa olsun Türkiye'nin Öcalan'ı Türkiye'ye teslimi konusunda büyük bir hata yapılmış, bugünkü karmaşık sorunlarla karşılaşmasına neden olmuştu.

Cem, Dışişleri Bakanlığı'nm ardından 2000'de seçim için nabız yoklaması amacıyla Çorum'u ziyaret etmişti. Halktan gördüğü ilgiye şu yorumu getirmiştir:

"Çorum 'da gördüğüm ilginin nedenini araştırdım. İsmail ve Cem isminden kaynaklanıyormuş. Aslında ailemde 'Bektaşilik' var. Büyükbabamın Bektaşi olduğunu duymuştum. Bunu hiçbir zaman söylemek istemedim. Trakya ve Balkanlar 'da çok Bektaşi var. Bektaşilik, Anadolu 'ya özgü değil. "45
Bu açıklama ile Cem, Sabatayist olduğuna yönelik iddialara dolaylı yoldan cevap vermiştir. Cem, ortaokulu Robert Kolefde, Lise 1 'i San Fransisco'da okumuştur. Koleji, Türkiye'de tamamladıktan sonra 1962'de Lozan Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirmiştir. Politik Sosyoloji masterini Paris Politik Araştırmalar Enstitüsünde yapmıştır. Cem, Türkiye'nin önemli ailelerinden birine mensuptur.

Ailenin İsmail Cem'den başka bazı ünlü isimleri şunlardır:

Abdi İpekçi, İhsan İpekçi, Osman İpekçi, Cemil İpekçi, Galip İpekçi, Lemi İpekçi.

İsmail Cem İpekçi, Bilderberg (Türkiye) üyesidir.

Kaynakça
Kitap: Dış İlişkiler Konseyi CFR Türk Bilderbergleri
Yazar: Erol Bilbilik
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler(CFR, Üçlü Komisyon, Bilderberg)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir