Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Muharrem Nuri Birgi

Burada Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Muharrem Nuri Birgi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 22 Ağu 2011, 22:55

Muharrem Nuri Birgi

Bilderberg Türkiye İcra Komitesi üyesi Paris, Londra ve NATO eski Büyükelçisi Siyasi ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (SİSAV) Danışma Kurulu üyesi


Muharrem Nuri Birgi'nin Bilderberg Grubu ile ilişkisi, 1954 yılına kadar dayanmaktadır. Birgi, 1955 yılında Bilderberg toplantılarına Bilderberg İcra Komitesi üyesi olarak katılmıştır. Katılanların çoğunluğu kendisi gibi İcra Komitesi Üyesi ve İcra Komitesi başkanlarıydı. Aralarında George W. Ball, Otto von Amerongen, Sir Terence Airey, Walter Bedel Smith, Dean Rusk, Casimir A. Yost, Dr. Joseph Retinger ve Prens Bernhard Armgand bulunuyordu. Birgi, bu grupla 1975 yılına kadar tüm toplantılara katılmıştır.

Fethi Okyar'ın damadı olan Birgi, diplomatik kariyerine, Paris Büyükelçisi olan Okyar'ın yanında büyükelçilik kâtibi olarak başlamıştır. Gerek Paris, gerek NATO Büyükelçiliği yaptığı dönemlerde Bilderberg Grubu'nda çok daha faal olmuştur.

Birgi, NATO Büyükelçisi iken Lord Peter Ruppert Carrington ve Josefh Luns, Bilderberg Grubu üst yönetimindeydiler. İkisi de NATO Genel Sekreterliği görevinde bulunacaklardı. Birgi, Adnan Menderes ve Celal Bayar'm adamıydı; onlardan sonra gelenlerin Demokrat Parti kökenli olmaları sayesinde de 20 yılı aşkın bir süre Londra ve NATO büyükelçiliklerinde bulunmuş, Bilderberg ve Trilaterallerinin arasında önemli bir şahsiyet olmuştur.

Emekli Büyükelçi Nuri Eren, 1950'li yılların 2. yarısında İsveç'te yapılan 2. Bilderberg toplantısına katıldığını ve o dönemde Londra Büyükelçisi olan Birgi'nin kendisi tarafından Bilderberg üyeliğine önerildiğini iddia etmiştir.

1947-1953 yılları arasında ABD'nin Ankara Büyükelçiliğini yapan CIA ajanı George Harris, "Büyükelçiliğim sırasında Türk diplomasisinin en yüksek görevine yükselecek Muharrem Nuri Birgi ile dostluklarım bu dönemde başlamıştır " demiştir.

Birgi, 1959 yılında Çınar Otel'de gerçekleştirilen ilk Bilderberg toplantısına Başbakan Adnan Menderes ve Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ile birlikte gelmiştir. Menderes, açılış konuşmasının ardından beraberindekilerle birlikte ayrılmıştır. Birgi, NATO Genel Sekreteri Paul Henry Spaak, Rockefeller ailesinden Daniel Rockefeller ve NATO Daimi Temsilcisi Selim Sarper ile birlikte toplantıya katılmıştır.

Birgi, 1954-1972 yılları arasında yaklaşık 18 yıl Türkiye Bilderberg Temsilciliği'ni yaptıktan sonra görevi Selahattin Beyazıt'a devretmiştir. Birgi, Bilderberg (Türkiye) üyesidir. Bilderberg Türkiye Temsilciliği yapmıştır.

Kaynakça
Kitap: Dış İlişkiler Konseyi CFR Türk Bilderbergleri
Yazar: Erol Bilbilik
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler(CFR, Üçlü Komisyon, Bilderberg)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir