1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Selahattin Beyazıt

MesajGönderilme zamanı: 22 Ağu 2011, 22:52
gönderen TurkmenCopur
Selahattin Beyazıt

-Bilderberg Üyesi
-Bilderberg Türkiye Temsilcisi
-Beyazıt Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı
-Leyland (İngiliz) Kamyonları Türkiye eski Temsilcisi
-Shell(İngiliz) Petrol Şirketi Türkiye Temsilcisi
-Türk Pirelli A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı
-Siyasi ve Sosyal Araştırmalar Vakfı (SİSAV) Danışma Kurulu üyesi
-Galatasaray Kulübü eski Başkanı


Selahattin Beyazıt Kürt asıllıdır. Dedesi, Kürt aşiret ağalarından İbrahim Ağa, 1930'da Ağrı Dağı civannda Kürt isyanına katılmış ve 17 kişilik sürgün listesine alınmıştır. Daha sonra oğul Mehmet, 2 teneke dolusu altınla İstanbul'a gelmiş, emlak alım-satım ve koyun ticareti yaparak zengin olmuştur. Mehmet Bey'in, oğlu Beyazıt'a hayata atılırken nasihati "Kürt'ü unut, seni bitirir" olmuştur.

Demokrat Parti 'nin güçlü bakanlarından Celal Yardımcı'nın yakın arkadaşı olan Mehmet Bey, Doğu Anadolu'dan günde 4-5 bin koyun getirten ve İstanbul mezbahasında satan büyük bir koyun taciriydi. Mehmet Bey'in zenginliğinin kaynağı bu ticaretti.

Beyazıt, Ankara'da yedek subaylık yaparken, Marshall yardımını takip eden yıllarda Türkiye ekonomisinin durumunu değerlendirmek için defalarca Ankara'ya gelen Amerikalı ekonomist Max Thornburg'a tercümanlık yapmakla görevlendirildi. Cambridge Üniversitesi mezunu olması ve çok iyi derecede İngilizce bilmesi nedeniyle onun takdir ve itimadını kazandı.

Menderes ve Demirel'in milletvekilliği tekliflerini sürekli geri çeviren Beyazıt, daha sonra kısa bir süre olsa da Menderes'in özel kalem müdürlüğüm yapmıştır. 1975-1978'de ABD ile ilişkilerin yoğunlaştığı dönemde babasının tüm ısrarlarına rağmen siyasete soyunmamıştır.

Beyazıt, Leyland kamyonlarının ve Shell Petrol Şirketi'nin Türkiye temsilciliğini yapmış, sonra da Beyazıt Şirketler Grubu'nu kurarak Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı üstlenmiştir. Kasım 2004'te, Bülent Eczacıbaşı'nın görevden ayrılması üzerine Türk Pirelli A. Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı devralmıştır.

Beyazıt, 1950 yılında Galatasaray Lisesi'ni bitirmiştir. Babasının ısrarıyla Cabridge Üniversitesi'm gönderilmiştir. Burada Lordlar Kamarası Başkanı Lord Brabazon of Tara, Beyazıt'ın hamiliğini üstlenmiştir. Lord Brabazon daha o dönemde Beyazıt'ı Bilderberg Grubu ve Mason Locası'na aldırmıştır. Babasının, Lord Brabazon'la yakın ilişkileri olmuştur.

Selahattin Beyazıt'ın Bilderberg Grubu ile ilişkileri Paris, Londra ve NATO büyükelçilikleri görevinde Muharrem Nuri Birgi ile hemen hemen aynı dönemde, 1960'lı yıllarda başlamıştır. Bu dönemde öyle yakın arkadaş olurlar ki çocuksuz ölen Birgi, tüm servetini Beyazıt'a bırakmıştır.
Beyazıt, 1972-1992 yılları arasında Bilderberg Türkiye Temsilciliği'ni yürütmüş, Bilderberg üyeleri ve Bilderberg konferansları katılımcılarının isimlerini bizzat belirlemiştir. 1992'de görevini Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Suna Kıraç'a devretmiştir.

Beyazıt, zamanla Bilderberg Grubu içinde o kadar güçlü duruma gelmiştir ki İngiliz hükümetleri gönderilecek büyükelçilerin itimatnamelerini Türkiye'ye sunmadan önce Beyazıt'ın görüşünü almışlardır.

1975 Çeşme Altınyunus Bilderberg Toplantısı, Selahattin Beyazıt'ın ısrarlı isteği üzerine gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların isimleri bizzat Beyazıt tarafından belirlenmiştir. Bu toplantıya Süleyman Demirel, Başbakan Bülent Ecevit, İhsan Sabri Çağlayangil, Turhan Feyzioğlu, İhsan Doğramacı, Muharrem Nuri Birgi, Oğuz Gökmen, Hasan Esat Işık, Kamuran İnan, Gülten Kazgan, Memduh Yaşa, Halil Tunç, Selçuk Yaşar, Selahattin Beyazıt ve Semih Akbil katılmıştır.

Toplantıya NATO Genel Sekreteri Joseph Luns ve Dünya Bankası Başkanı Robert McNamara da katılmıştır. Katılan yüze yakın erkek arasında sadece 2 kadın üye bulunmaktaydı. Prof. Dr. Gülten Kazgan ve İngiliz Muhafazakâr Partisi Başkanı olarak yıldızı parlamakta olan Margareth Thatcher. Thatcher'ın toplantıya gelmesini sağlayan Beyazıt olmuştur. Bu bağlamda "Beyazıt, Thatcher'a başbakanlık yolunu açtı" denilmiştir.

Beyazıt, hiçbir zaman ön plana çıkmamıştır. Yılın 300 gününü Türkiye dışında Elifler arasında geçirmiş, faaliyetlerini onlarla birlikte perde arkasından planlamıştır. Amerika ve Avrupa elitleri ile çok derin ilişkiler içindedir. İngiltere eski Başbakanı Thatcher'e, "Magy" diye hitap edecek derecede samimi; İngiliz Kraliyet Ailesi ile randevusuz görüşme yapabilecek derecede ender insanlardan biridir.

Beyazıt, Dünya Bankası eski Başkanı James David Wolfhenson'un Harvard yıllarından oda arkadaşıdır. Yıllardır yaz tatillerini ailece Türkiye'de geçiriyorlar. Dostluklarının 30 yıllık bir geçmişi vardır. Yılda en az iki kez buluşuyorlar. Harvard Üniversitesi mezunu olan Wolfhenson'un Dünya Bankası Başkanlığı, Israil-Filiştin Özel Temsilciliği, Salomon Brothers, Sch-roder gibi uluslararası finans kuruluşları, Sürdürülebilir Kalkınma için İş Konseyi, Rockefeller Fonu Direktörlüğü ve New York'taki Carnege Hall'un Yönetim Kurulu Başkanlığı'nda bulunduğu dikkate alındığında Beyazıt'ın çevresi, gücü ve etkinliği kolayca anlaşılabilir. Beyazıt'ın çok yakın arkadaşları arasında IMF eski Başkan Yardımcısı, şimdiki İsrail Merkez Bankası Başkanı Stanley Fisher, Bilderberg Grubu Avrupa Başkanı, NATO eski Genel Sekreteri ve Rothschield Hanedanı'nm yakın akrabası Lord Peter Rupert Carrington da vardır.

Beyazıt, gazetecilik hayalini gerçekleştirmek için İstanbul'a gelen Dinç Bilgin'i Bilderberg üyesi yaptırmıştır. Gazetecilikte başarılı olması için hesabından çek, Citibank ve Yapı Kredi'den kredi sağlamış, gazetenin tanıtımını Cen Ajans'a vermiştir.

Beyazıt, Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidara taşınması için Rahmi Koç, Bülent Eczacıbaşı ve Sakıp Sabancı'nın katılımı ile İstanbul, Amerika ve Avrupa'da yapılan tüm gizli toplantılarda en faal rol üstlenen elit olmuştur. Aynı çabaları Kemal Derviş'in Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye gönderilmesinde de harcamıştır.

Beyazıt, İtalyan Pirelli, Eczacıbaşı ve İş Bankası ortaklığı olan Türk Pirelli A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı 2004 yılında Bülent Eczacıbaşı'ndan devralmıştır. İtalyan Pirelli, 5 Hürriyet, 28 Mayıs 2000 oto lastiğinde dünya dördüncüsü, enerji kablolarında dünya beşincisidir. Çok uluslu dev şirket ortağı olduğu dikkate alınırsa Beyazıt'ın üstlendiği görevin önemi daha iyi anlaşılır.
Beyazıt, Bilderberg (Türkiye) üyesi, Bilderberg Türkiye eski temsilcisidir.

Kaynakça
Kitap: Dış İlişkiler Konseyi CFR Türk Bilderbergleri
Yazar: Erol Bilbilik