Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Komplo Teorisiyle Gerçek Arasındaki Fark

Burada Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Komplo Teorisiyle Gerçek Arasındaki Fark

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Ağu 2011, 00:10

Komplo Teorisiyle Gerçek Arasındaki Fark

Siyasette komplo teorisi uydurma veya İngilizcesiyle "conspiracy" yok mudur peki? Kuşkusuz vardır.
Hele "emperyalizmin gizli örgütleri" konusunda komplo teorisinden geçilmez. Bunu ortaya atan da bizzat bu merkezdir. Emperyalist hegemonyayı "sırrına ve gücüne erişilemez" bazı gizli örgütlerle ve büyük toplumsal gelişmeleri komplolarla açıklamak, ezen sınıfların kendi egemenliklerini sürdürmesinin araçlarından biridir. Bilim dışı efsaneler de bu insanlık dışı yapının koruyucu kalkanlarındandır.

Tarihi, özellikle feodalizmden bu yana sömürücü sınıfların egemenliğini; "Yahudi-Mason" komplosuyla açıklamak da, bu merkezin ortaya saldığı bir teoridir. Dünyayı; tüzüğü Talmud'da yazılı "elifin yönettiği, "ulusötesi" şirketlerin, devletlerin yerine geçtiği günümüzde emperyalist hegemonyanın temel aygıtı olan Amerika Birleşik Devletleri'nin de "elifin mağduru olduğu tezi, CFR kaynaklıdır.

Komplo teorisi ile gerçek arasında ayrım yapmanın biricik yolu bilimdir. Komplo teorisinde; olgular tamamen keyfi bir biçimde, zaman dışı, kuralları kendine özgü, kanıtlanması mümkün olmayacak bir biçimde sınıfsal temele oturmadan yan yana getirilir. Bilimsel yaklaşım bunun tersidir. Komplo teorisinde, komployu düzenleyen güce boyun eğmenin zemini yaratılır. Ancak isyan ediliyormuş görüntüsüyle inandırıcılık sağlanmaya çalışılır.
Tarihi ve bugünü sınıf mücadeleleriyle, somut olgularla açıklamak; ona karşı mücadelenin yollarını, araçlarını ve yönte-mini belirlemeye olanak verir.

Kaynakça
Kitap: DÜNYAYI YÖNETEN GİZLİ ÖRGÜTLER
Yazar: Erol Bilbilik
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Dünyayı Yöneten Kişiler ve Gizli Örgütler(CFR, Üçlü Komisyon, Bilderberg)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir