Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Özal'a Vize Vermiyorlar

bölüm 15

Burada Turgut Özal Ekonomisinin Perde Arkası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Özal'a Vize Vermiyorlar

Mesajgönderen TurkmenCopur » 12 Ağu 2011, 19:30

ÖZAL'A VİZE VERMİYORLAR

Özal 1981'in yaz aylarında bir dış geziye daha çıkacak, Suudi Arabistan, Bahreyn ve Kuveyt'te «temas ve incelemelerde» bulunarak biraz yardım, biraz da parasal destek ve petrol isteyecekti. Bu petrol zengini ülkelere ayrıca çeşitli projeler götürülecek, ortalıklar önerilecekti.. Petrol zengini Arap ülkelerine vizeyle girilir, kim olursa olsun vize işlemine tabi olurdu. Özal, Ankara'da yapılan girişimlerde bu «dost ve kardeş» İslam ülkelerinin en başta gelenlerinden birinin Büyükelçiliğinden vizesini alamamıştı.. Ayrıca o ülkenin üst düzeyde yetkililerinden beklediği randevularla ilgili bir cevap alması da mümkün olmamıştı. Ancak zaman kısa olduğu için Özal bu durumun üzerinde fazla durmamış, diğer iki ülkeye yaptığı gezi sırasında o ülkeden de cevap alacağını varsayarak yamndaki heyetle birlikte yola koyulmuştu. O ülkeye gidiş de, zorunlu olarak en sona bırakılmıştı.
Ancak Turgut Özal, ilk iki ülkeden yaptığı bütün girişimlere rağmen, dost ve kardeş, ve de petrol zengini ülkenin yetkililerinden hiçbir mesaj alamıyor, vize ve randevu istemine cevap bile verilmiyordu. Turgut Özal şaşırmıştı.. Türkiye'nin Başbakan Yardımcısı'na cevap verilmemesi ilginç bir olaydı.. Bütün olanaklar, ziyaret edilen ilk iki ülkede seferber edildiği, tüm diplomatik kanallar devreye sokulduğu halde Turgut Özal o ülkeye gidemedi.

Söz konusu İslam ülkesine Özal 12 Eylül'den önce bir kez gitmiş, Maliye Bakanı ve diğer yetkilileriyle temaslarda bulunmuştu. O günlerde Özal bu ülkeden zengin Arap ülkelerinin Türkiye için bir yardım konsorsiyumu oluşturmalarını ve ayrıca yılda 5 milyon ton petrolü resmi fiyatla satmasını istemiş, ancak isteklerinin hepsi reddedilmişti. Maliye Bakanı «Bunu yapamayız, mümkün değildir» dedikçe Özal bastırmıştı..

— Ekselans, şimdi şu yanınızdaki telefona bir uzansanız, bu işi bütün körfez ülkelerinin Maliye Bakanlarıyla birkaç dakikada halledersiniz. Unutmayın ki Türkiye ekonomik veya siyasi bakımdan bir tehlikeye düşerse bunun ucu size de dokunur. Türkiye bir baraj gibidir. Bu baraj bir gün yıkılırsa sular sizin ülkenizi de basar. Başınızda atom bombası patlamış gibi olur..

Ancak o ülkenin Maliye Bakanı, Özal'ın bu sözlerini «Başınızda atom bombası patlatırız» diye anlamıştı. Sonra Özal'ın böyle söylemediğini anlatmak için yoğun çabalar harcanmıştı..

1981 yılının haziran ayında vize alamayan Özal, daha sonra o ülkeyle ilişkilerini geliştirmiş ve bu olayı unutmuştu. Sonraki girişimlerinde kendisine vize verilmişti. Ancak kamuoyu, Turgut Özal'ın, bir yabancı ülke tarafından kabul edilmediğini öğrenme fırsatını o sırada bulamayacaktı...

Kaynakça
Kitap: Özal Ekonomisinin Perde Arkası: 12 Eylül
Yazar: Emin Çölaşan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Turgut Özal Ekonomisinin Perde Arkası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir