Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Konsey Komisyonları

bölüm 6

Burada Turgut Özal Ekonomisinin Perde Arkası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Konsey Komisyonları

Mesajgönderen TurkmenCopur » 12 Ağu 2011, 18:46

KONSEY KOMİSYONLARI

MGK Genel Sekreterliğinin örgütlenmesi aşamasında çeşitli konuları kapsayan ihtisas komisyonları kurulmuştu. Asker ve sivil uzmanlardan oluşan bu komisyonlar devletin her çeşit faaliyet alanını kapsayacak ve Konsey'e doğrudan bilgi akımı sağlayacak biçimde düzenleniyordu. Bu komisyonlara çağrılan bazı sivil uzmanlar da Özal ve ekibini rahatsız ediyor, ekip her kademeye «Konseye solcular sızıyor» mesajını iletmeye çalışıyordu.

Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Hasan Celal Güzel, Başbakan Ulusu'ya bu durumdan yakmıyordu:

Sayın Başbakanım, Konsey komisyonlarına Başbakanlık ve DPT'den bazı kişiler hep ismen çağrılıyor ve bunların hepsinin de CHP'li olduğu ortaya çıkıyor. Bu konuda gerçekten uzmanlar isteniyorsa bu bize de sorulabilir. Ben, hep aynı eğilimdeki uzmanların çağrılmasını biraz tuhaf buluyorum. Eğer her görüşten adam alınırsa Konsey sağlıklı sonuçlara varabilir.. Yoksa bu CHP eğilimli kişilerin Konsey'i yanıltmalarından kor karım..
Başbakan ve diğer kademelere, Turgut Özal da aynı şeyi hissettiriyordu. Sonuçta, eski Başbakan Demirel'in Başbakanlıkta görevli danışmanları Mehmet Dülger ve Atilla Peynircioğlu da Konsey'in bir komisyonuna gönderildiler..

Özal ve ekibinin o günlerdeki rahatsızlıklarından biri de Kemal Cantürk'tü. Ekipte, Ticaret Bakanının Özal'm «altını oymak için çalıştığı» düşüncesi yaygındı. Cantürk'ün sağda solda «Program iyi ama yürütenler kötü» dediği ekibin kulağına geliyor, bu günlerde Kemal Kurdaş'ın ekonomik programı eleştiren bazı demeçleri ve kendisinin MGK Genel Sekreterliğine girip çıkması da başta Özal olmak üzere çevresini rahatsız ediyordu.

Aynı dönem içerisinde MGK Genel Sekreterliği, tarafından ekonomik konularda bir çalışma grubu kuruluyor ve Tunç Bilget, Atilla Candır, Erhan Karaesmen gibi bürokratlardan oluşan bu grup «Ekonomiyi Kurtarma raporu» hazırlıyordu. Raporda Özal'm uyguladığı ekonomik politikaların yuvarlak ifadeli, zamanlaması ve hedefleri açıkça belli olmayan birtakım hususlar olduğu belirtiliyordu. Özal ve ekibi bu çalışmaları hemen haber alıyordu.

Özal bu dönemde, henüz iki aylık Başbakan Yardımcısı olarak «Kuşanma, kuşanıp gitme» konusunu gündeme getirmeye başlıyordu. Kuşanma, ya da kuşanıp gitme, ekip içerisinde «istifa» anlamına kullanılıyordu.

Kaynakça
Kitap: Özal Ekonomisinin Perde Arkası: 12 Eylül
Yazar: Emin Çölaşan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Turgut Özal Ekonomisinin Perde Arkası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron