Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Devlet Durum Merkezi

bölüm 5

Burada Turgut Özal Ekonomisinin Perde Arkası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Devlet Durum Merkezi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 12 Ağu 2011, 18:44

DEVLET DURUM MERKEZİ

12 Eylül harekâtından soma geçen ilk iki aylık süre içerisinde, Başbakan Yardımcısı Turgut Özal ve ekibinin, devlet ve hükümetin belli kesimleriyle araları hiç ısınmamıştı. Özal ve ekibi rahatsız, tedirgin ve sıkıntılıydı. Ekonomiyi kendi anlayışlarına göre götürmek istiyorlar, ancak gerek MGK ve gerekse Başbakan ya da Bakanlar Kurulu üyelerinden bazı konularda tepki görüyorlardı, özal ekibinin her istediği olmuyordu. Bu konu sık sık gündeme geliyor, kendi aralarında oturup «durum muhakemesi» yapıyorlardı. Ancak bu kapalı devre görüşmelerden sonra genellikle bir sonuca varılması mümkün olmuyor, ekip arasında da bu konuda, «ne yapılması gerektiği» konusunda görüş ayrılıkları ortaya çıkıyordu.

Özal'm uygulamaya çalıştığı ekonomik ilkeler arasında tam bir rekabet ve serbestlik konusu ağır basıyordu. Örneğin fiyatlar hiçbir biçimde kontrol edilmemeliydi.. Aksi halde, serbest ekonomi kurallarına ayları bir iş yapılmış olur ve ekonomi bundan zarar görürdü.

Turgut Özal, yakın çevresine rahatsızlığını anlatırken şöyle konuşuyordu:

— Biz eski bir iktidardan geliyoruz. Eski iktidar deyince, yeni gelen iktidar bir öncekinin ekibiyle çalışmaz. Bu da normaldir. Onun için devamlı bir sürtüşme olduğunun de. farkındayım. Benim bu hükümet içinde bulunmam aslında eşyanın tabiatına aykırıdır. Bunu böyle kabul etmek lazımdır ama hasbelkader, şartların zorlamasıyla bu noktaya gelinmiştir... Daha da olmazsa, bu işi altı ay kadar götürüp sonra bırakın?...

Özal ve ekibinin «huzurunu kaçıran» olaylar giderek artış gösteriyordu. Örneğin, Konseyin istediği bir «Devlet Durum Merkezi» projesi vardı. Başbakan Ulusu tarafından da benimsenen bu proje gerçekleştiği takdirde bilgisayarlarla donatılmış bir merkez oluşacak ve devletin özellikle ekonomiyle ilgili bütün önemli verileri bu merkezde toplanacaktı. Bir bilgi almak gerektiği zaman bir düğmeye basılacak ve istenilen her şey aynı dakikada devlet yetkililerinin önüne akacaktı. Bu işi aslında DPT bünyesinde gerçekleştirmek isteyen Konsey uzmanları ile Başbakan Ulusu'ya hem Özal, hem. de DPT Müsteşarı Vekili Yıldırım Aktürk karşı çıkıyordu.

Aktürk, MGK Genel Sekreterliği yetkililerine şöyle diyordu:

— Sayın Amiralim, memlekette böyle yeni bir müessese kurarsanız, bunu genel ortamın kalitesinden daha yukarıya çıkarmamız mümkün değildir. Hatta zamanla daha da aşağıya düşebilir. Devlet Durum Merkezi, uygulaması çok güç olan bir hadisedir. Buradaki esas sorun bilgilerin akmaması değil, aktıktan sonra doğru teşhis konulup reçeteyi yazma kabiliyetidir. Bu işin hiçbir zaman o noktaya gelebileceğini tahmin etmem. Ancak, bazı kritik değerlerin daha hassas bir biçimde izlenebilmesi için veri enformasyon sistemi kurulabilir. Bunu yadırgamam. Ama siz devletin işlerini düğmelere basıp da düzelteceğinizi söylerseniz, benim aklım buna ermez..

Askerler de kendi görüşlerinde haklıydılar. Bazı çok önemli kararlar öncesinde belli bilgilere ihtiyaç duydukları zaman bunları özellikle DPT'den sağlamak durumunda kalıyorlardı. Ancak, Özal'a bağlı olan bu kuruluşun belli konuları saptırmasından ve yönetime yanlış bilgi vermesinden de kuşku duyuyorlardı. Devletin bazı bürokratları da DPT'nin Konseyi yanlış bilgi vererek yanılttığını açıkça söylüyorlardı.

Devlet Durum Merkezi'nin kurulması için NATO' da görevli elektronik yüksek mühendisi Nejat İnce getirildi. Başbakan, ilgili her kuruluşun İnce'ye yardımcı olması için bir genelge yayınladı. Yıldırım Aktürk, bütün girişimlere rağmen Nejat İnce'yi kabul edip görüşmedi. Sonuçta proje işlerlik kazanmadı.

Kaynakça
Kitap: Özal Ekonomisinin Perde Arkası: 12 Eylül
Yazar: Emin Çölaşan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Turgut Özal Ekonomisinin Perde Arkası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir