Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Demirel - Özal İlişkisi Bitiyor

bölüm 2

Burada Turgut Özal Ekonomisinin Perde Arkası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Demirel - Özal İlişkisi Bitiyor

Mesajgönderen TurkmenCopur » 12 Ağu 2011, 18:32

DEMİREL - ÖZAL İLİŞKİSİ BİTİYOR

12 Eylül harekâtından sonra Gelibolu'ya gönderilen Süleyman Demirel, Bülent Ecevit ve izmir'e gönderilen Necmettin Erbakan, 11 Ekim günü serbest bırakıldılar.

Özal, yıllarca birlikte çalıştığı, «feyz aldığı», «abi» diye hitap ettiği Süleyman Demirel'in evine telefon etti ve geçmiş olsun dileklerini iletti. Bir emri olup olmadığını sordu. Aralarında çok kısa, fazla da sıcak olmayan bir konuşma geçmişti.. Birkaç gün sonra Semra Hanım, Nazmiye Hanıma geçmiş olsuna gitti.

19 Ekim günü Turgut özal, kurban bayramının ilk gününde Side'deki yazlık evinden Demirel'i bir kez daha aradı ve bayramını kutladı... Bu, aralarındaki son konuşma olacaktı.

Kasım ayı ortalarında Başbakan Ulusu, Turgut Özal'ı çağırdı..

— Sayın Özal, idareden bazı kimselerin sayın Demirel'le teması sürdürdüklerini, evine girip çıktıklarını öğreniyoruz. Halk arasında «Bu işi Demirel yaptırdı, işi gene Demirel idare ediyor» gibi söylentiler çıktığı da kulağımıza geliyor. Yukarısı da bu duruma haklı olarak tepki gösteriyor. Sizden ricam, sayın Demirel'le bundan sonra hiçbir şekilde temas etmeyiniz.

— Telefonla konuşabilir miyim gerekirse?

— Onu da yapmayın..

Özal bu durumu Ekrem Ceyhun'a iletti...

— Ben bu işin selameti ve yaptığımız işin neticesi bakımından artık kendisiyle temas edemeyeceğim. Ama bizimle ilgili herhangi bir husus olursa sen getirebilirsin.

Ekrem Ceyhun ondan sonraki geliş gidişlerinde Turgut Özal'a Demirci'den herhangi bir talep getirmedi.
Bülend Ulusu'nun uyarısından soma Turgut Özal' la Süleyman Demirel'in ilişkisi tümüyle koptu: Bir daha birbirlerinin ne sesini duydular, ne de yüzlerini gördüler.. Yılların dostluğu, sevgisi ve ilişkisi bitmişti.

SİZ BU İŞLERE KARIŞMAYIN

Hükümetin kurulmasından bu yana aradan bir aya yakın bir zaman geçmiş, ancak Turgut Özal ve ekibinin rahatsızlığı sona ermemişti. Bu konu sadece ÇOK dar bir çerçevede, Özal ve en güvendiği, birkaç kişi arasında konuşuluyor, açığa çıkarılmaması için büyük çaba harcanıyordu. Ne de olsa başta bir askeri yönetim vardı.Özal, bazı konularda nasıl davranacağını kestire-miyordu.

Ekim ayının ortalarında İçişleri Bakanlığı, bir valiler kararnamesi hazırlamıştı. Bazı valiler merkeze alınacak, bazı illerin valisi değiştirilecek, bazı illere ise merkezden vali atanacaktı..

Turgut Özal'a, kendilerine yakın bazı valilerin görevden alındığı söylendi. Vali atamaları konusu Özal ekibinde de görüş ayrılığı yaratmıştı.

— Abi, siz bu işlere karışmayın. Siyasi konulara girip de kendinizi yıpratmayın.

— Turgut Bey bana sorarsanız, bu kararnameyi imzalamayın derim. Görmüyor musunuz, pek çok vali arkadaşımızı görevden alıyorlar..

— Abi, sen bakan mısın, yoksa memur musun? Önce bunun tarifini iyi yapalım. Aslında burada bir müsteşardan farklı olduğunu zannetme. Memur gibi çalışmak durumundasın. Kararnamelere imza atman sadece şekil olarak vardır. Bu işin pazarlığı baştan yapıldı ve sana ekonomik konularda yetki verildi. Böyle vali kararnamelerinde falan senin aslında ortak sorumluluğun yoktur. Askeri idarede bazı konuları sana sormaları gerekmiyor. Bunu bil ve kendini boşuna yıpratma..

Sonunda Turgut Özal kararnameyi imza etmeden bayram tatili için Side'ye doğru yola çıktı..
Valiler kararnamesi Resmi Gazete'nin ertesi gün çıkan mükerrer sayısında yayınlandı.

Ekim ayının son günlerinde Side'den döndüğü zaman kendisine «yüksek yerlerden» sözlü bir mesaj iletildi:

— Siz ekonomik konulardan sorumlusunuz. Bunlarla ilgilenin ve başka bazı konulan başkalarına bırakın..

İşin şakası yoktu. İş başında, kelleyi koltuğa alarak gelmiş ve ülkeyi kurtarmayı amaç edinmiş bir askeri yönetim vardı. Yönetimin, bazı «ince hesaplarla» uğraşmaya niyeti de, zamanı da yoktu..

Özal kendisine yapılan bu uyarıya o günden sonra tümüyle uydu. Başka kuruluşlarda en yakın olduğu bazı kişiler bile görevden alındığında hiçbir tepki göstermedi.

Kaynakça
Kitap: Özal Ekonomisinin Perde Arkası: 12 Eylül
Yazar: Emin Çölaşan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Turgut Özal Ekonomisinin Perde Arkası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir