Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

17 Eylül 1980 Çarşamba - İMF Rahatlamış

Burada Turgut Özal Ekonomisinin Perde Arkası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

17 Eylül 1980 Çarşamba - İMF Rahatlamış

Mesajgönderen TurkmenCopur » 11 Ağu 2011, 00:06

17 EYLÜL ÇARŞAMBA - İMF RAHATLAMIŞ...

Hükümet çalışmalarım sürdüren Turhan Feyzioğlu, işin başından beri Başbakan olarak Bülend Ulusu'yu öneriyor, böyle bir çözümün daha uygun olacağını savunuyordu. Feyzioğlu, Başbakan olduğu takdirde hiçbir kesimden destek görmeyeceğini bilecek kadar deneyimli bir insandı.

AP ve CHP'den Bakanlar Kurulu'na almak istediği yazı kişiler de önce bu öneriyi olumlu karşılamışlar, ancak sonra tereddüt bildirmeye başlamışlardı. Partiler, yeni kurulacak hükümete bakan verme eğiliminde değildiler. Bu durumda Feyzioğlu'nun hevesi de giderek kırılıyordu.

Evren Paşa ve MGK üyeleriyle karşılıklı anlaşma sonucunda görev kendisinden geri alındı. Zaten bu konuda yapılmış resmi bir tebligat da yoktu.
Yeni Başbakan, ağustos ayında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevinden emekli olan Oramiral Bülend Ulusu idi. MGK'nın kararı böyle olmuştu...

Turgut Özal, Turhan Feyzioğlu'nun görevi bıraktığım çarşamba günü Kemal Güçyener'in cenaze töreninde enerji Bakanlığı Müsteşarı Necdet Seçkinöz'den öğrendi. Feyzioğlu Seçkinöz'e «Bu iş artık bende değil» demişti. Özal, «İyi oldu, zaten işi götüremezdi» dedi.

Tarafından alınmış ve 15 Eylül 1980 tarih ve 17105 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmıştır:

MİLLİ GÜVENLİK KONSEYİNİN 5 SAYİLİ KARARİ:

Ülkemizin ekonomik durumunu düzenlemek ve daha iyiye götürmek maksadıyla yürürlüğe konulan ekonomik programla, yapılan akasmaların ve protokolların uygulanmasına devam edilecektir.

(imza) Kenan Evren Devlet Başkanı Genelkurmay ve MGK Başkanı

IMF rahatlamıştı. Ekonomik istikrar programı aynen devam edecekti. Belgeyi okuyan ve 12 Eylül harekâtından beri Türkiye'nin nasıl bir ekonomik program izleyeceğim merakla bekleyen IMF ve Dünya Bankası uzmanları da artık rahattı.. (Bu belgenin örneği, kitabın sonundaki EK''er bölümündedir.)

17 Eylül 1980 çarşamba günü IMF'de Türkiye ne ilgili bir belgenin dağıtımı yapıldı. Bütün müdürlere, bölüm başkanlarına, Masa Şeflerine, Türkiye Masasındaki tüm personele ve yönetim kurulu üyelerine IMF Başkanlığı tarafından dağıtılan 17 Eylül 1980 tarih ve EBD/80/254 sayılı belge şöyleydi:

Konu: Türkiye - Milli Güvenlik Konseyi Başkanlığımız Mr. De Groote'tan 16 Eylül 1980 tarihli aşağıdaki mesajı almıştır.

Aşağıdaki 5 sayılı karar Milli Güvenlik Konseyi Başbakanlık Müsteşarı Turgut Özal, o günlerin or-tamında bile zamları «ihmal etmiyordu.» IMF anlaşması uyarınca şeker, gübre, akaryakıt ve tüpgaz fiyatlarına zam yapılması gerekiyordu. Bunları hazırladı ve önceden randevu alarak gece Çankaya köşküne gitti.

Ortada Bakanlar Kurulu henüz olmadığı için o günlerde yürütme görevini de MGK yapıyordu. Özal MGK üyelerine zamların gerekçelerini anlattı ve kararnameleri imzalattı. Bunlar Başbakanlık Müsteşarı olarak yaptığı ve yaptırdığı son zamlardı. Bundan sonraki zamlarını Başbakan Yardımcısı, daha sonra da Başbakan olarak yapacaktı.

Özal, Bülend Ulusu'nun Başbakan olduğunu o gece MGK üyelerinin aralarında geçen konuşmalardan öğrendi. Ancak kendisine o gece, bu konuda doğrudan hiçbir şeyi hiçbir Konsey üyesi söylemedi.

Kaynakça
Kitap: Özal Ekonomisinin Perde Arkası: 12 Eylül
Yazar: Emin Çölaşan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Turgut Özal Ekonomisinin Perde Arkası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir