Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Zaman'ın Binası Çadır Alanı Çıktı

Burada Medya'nın AKP tarafından nasıl çökertildiğini ve nasıl yandaş yapıldığını hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Zaman'ın Binası Çadır Alanı Çıktı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 28 Kas 2011, 21:03

ZAMAN'IN BİNASI ÇADIR ALANI ÇIKTI

Van depremi sonrasında ortaya çıkan tablo gözleri tekrar İstanbul'daki olası depreme çevirdi. İstanbul'da olası bir deprem sonrasındaki en kritik sorulardan biri çadır alanının nerede olacağı. Konuyla ilgili Toplum İçin Şehircilik grubunun hazırladığı rapora göre İstanbul'da çadır alanı olarak belirlenen arsaların üstünde cemaatin yayın organı Zaman gazetesinin binası olduğu ortaya çıktı.

Konuyla ilgili Sol.org'un haberi şöyle:

İstanbul için çadır sıkıntısı yok açıklamalarının ardından Toplum İçin Şehircilik grubunun açıkladığı rapor korkunç gerçeği gözler önüne serdi. Zaman gazetesinin binasının bulunduğu alan da dâhil olmak üzere pek çok çadır alanı artık yok edilmiş durumda. İşte korkunç tablo...

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ‘çadırkent alanı sıkıntısı yok’ açıklamasının üzerinden kısa bir süre geçtikten sonra Belediyenin Acil Eylem Planını ele geçiren Toplum İçin Şehircilik Grubunun önemli raporunu soL okurlarıyla paylaşıyoruz. Topbaş’ın çadırkent için sıkıntı yok açıklamalarını haberleştiren Zaman gazetesine hatırlatma: “Çadırkent alanı üzerine bina kurmuşunuz.”

Şişli’de tek açık alan mezarlıklar

Nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu ilçelerden birisi olan Şişli’de açık alan olarak geriye sadece mezarlıklar kalmış durumda. Rapora göre, yeni açık alanların elde edilmesinin neredeyse imkânsız olduğu ilçede var olan açık alanların ve kamusal alanların da rezidansa dönüştüğü görülüyor.

Trump Towers

Spor alanından rezidansa dönüştürülen ve 39 katlı iki kuleden oluşan Trump Towers alanı da yok edilen çadır alanlarından birisi. Acil Eylem planında kulelerden birisinin bulunduğu alan “çadırkent” alanı olarak gösterilirken diğer kulenin bulunduğu alan afet anında acil durumlar için kullanılması için ayrılan helikopter pisti olarak tanımlanmış.

Ali Sami Yen

Önemli açık alanlardan bir diğeri mülkiyeti kamuya ait olmasına rağmen TOKİ eliyle plan değişikliği yapılarak rezidans alanı olarak satışa sunuldu. Mimar Emre Arolat tarafından projesi hazırlanan alan olası bir deprem anında İstanbullu'nun yerleşebileceği bir çadır alanını daha yok etmiş olacak. Projeye ait TOKİ tarafından hazırlanan plan için CHP’li meclis üyelerinin açtığı dava sonucunda yürütmeyi durdurma kararı alındı. Buna rağmen projenin sahibi olan Torunlar ve Kapıcıoğlu inşat şirketlerinin projenin iptal edilmesi ihtimalinden çok projede yaşanacak gecikmeden şikayetçi.

Anthill

Bomonti’de yapılan Anthill projesinin bulunduğu alan Acil Eylem Planı’nda “Helikopter Pisti” ve “Çadırkent Alanı” olarak tanımlanmış.

Bahçelievler’deki durum da farklı değil

Starcity Outlet Center


Özellikle 2009 yılında gerçekleşen sel felaketinin yaşandığı Basın Ekspres Yolu üzerinde ve Bahçelievler sınırları içerisinde yer alan çadır alanlarından biri Starcity isimli bir alışveriş merkezine, diğeri köprülü bir kavşağın refüjüne, bir diğeri ise Kuyumcukent ve etrafında yeni gelişen iş merkezlerine dönüşmüş durumda. Dere yatağının nasıl çadırkent alanı olarak belirlendiği de nasıl yapılaşmaya açıldığı da burada büyük soru işaretlerine neden oluyor.

Zaman Gazetesi

Zaman gazetesinin İstanbul Merkez binasının olduğu alan da çadırkent olacak alanlardan birisiydi. Şimdi burada lüks bir gazete binası bulunuyor.

Ağaoğlu MyCity Bahçelievler

“Yaşam mimarı” olduğunu açıklayan Ağaoğlu'nun Bahçelievler'de yapacağı MyCity, hayat kurtarma amaçlı olarak ayrılan çadırkent alanlarından birisini yok ediyor.

Meydan AVM de yine çadır alanı olarak ayrılmış açık alanlardan birisi olarak tasarlanmışken oradan geriye yine bir AVM kalmış oldu.

Zeytinburnu deprem riski yüksek olan bir ilçe: İşte çadır alanlarının durumu

Büyükşehir Belediyesinin yaptırdığı “Mikrobölgeleme” çalışmasına göre deprem riskinin en fazla olduğu ilçelerden biri olan Zeytinburnu, nüfusun yoğun, açık alanların az olduğu ilçelerden. Açık alanların arttırılması gerekirken mevcut alanların yapılaşmaya açılması iktidarın deprem hassasiyetini ve genel olarak insana verdiği değeri gözler önüne sermesi bakımından ibret verici.

Sahilpark Veliefendi


Daha önce Bozkır Amatör Futbol Takımına ait olan futbol sahasında şimdi Sahilpark evleri yükseliyor. Acil Eylem Planı’nda bu alan da Çadırkent Alanı ve Helikopter Pisti olarak tanımlamış.

Onaltı Dokuz - Sadece silueti değil, Acil Eylem Planı’nı da bozuyorlar!
Kazlıçeşmede yükselen Onaltı Dokuz projesi tarihi yarımada siluetine verdiği zararla gündeme gelmişti. Projenin bulunduğu alan aynı zamanda Acil Eylem planında çadırkent olarak tanımlanan alanlardan birisi.

Bayrampaşa da AVM’lere teslim

Yaklaşık 270 bin nüfuslu Bayrampaşa’da da Çadırkent alanlarının yerinde AVM’ler yükseliyor.
Ora AVM, Forum İstanbul AVM buralardan iki örnek olarak karşımızda…

Üsküdar’da durum aynı

Kiptaş Ünalan Evleri, Devlet Malzeme Ofisi


Çadırkent alanına yapılan KİPTAŞ konutları ve yeşil alan yapılması beklenirken, Özelleştirme İdaresi tarafından plan değişikliğiyle üniversite alanına dönüştürülerek satışa çıkarılan ve henüz kampüsü olmayan Medeniyet Üniversitesi’ne verileceği söylenen Devlet Malzeme Ofisi de yok edilecek alanlar arasında.

Tuzla, Kiptaş’a teslim ediliyor

Kamuya ait arazilerin İstanbul’da üç farklı yoldan yapılaşmaya açıldığın belirten rapora göre, TOKİ projeleri, TOKİ satışları veya KİPTAŞ projeleri bu işi görüyor. Tuzla’da KİPTAŞ yoluyla yapılaşan alanlar acil eylem planında çadırkent alanı olarak belirlenmişti.

Türkiye’nin en büyük ilçesinde durum içler acısı


Planın yapıldığı dönemde 3 milyonun üzerinde nüfusuyla Türkiye’nin en büyük ilçesi olan Gaziosmanpaşa, 2008 yılında çıkan 5747 sayılı kanunla 3’e bölünmüştü. O dönemdeki sınırlarına göre hazırlanan planda Gaziosmanpaşa için belirlenen iki büyük çadırkent alanından birisinde bugün TOKİ’nin Avrupa konutları yükseliyor. Bu alan aynı zamanda Gaziosmanpaşa TEM güneyi Nazım İmar Planı’nda Eğitim ve Sağlık Tesisi olarak ayrılmış bir alandı.
Esenler’de çadırkent alanları...

Esenlerde Oruçreis ve Çiftehavuzlar'da kentsel dönüşüm projelerine hız veren belediye yetkilileri ilçenin çadırkent alanlarını ise AVM’ye dönüştürüyor. Kemerpark Evleri bu alanlardan birisini oluşturuyor.

Bağcılar, Bakırköy ve Beşiktaş’ta da durum aynı

Bağcılar’da Çınar Olimpia Park Sitesi, Bakırköy’de, Ataköy ve Capacity AVM, Beşiktaş’ta Selenium Plaza, Ortaköy Ermeni Vakfı Arazisi ve Beşiktaş Spor Klübü Fulya Projesi bu kapsamda çadırkent alanı olmaktan çıkarıldı.

Odatv.com
28.11.2011 16:46


http://www.odatv.com/n.php?n=zamanin-bi ... 2811111200
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Medya Nasıl Çökertildi ve Yandaş Yapıldı?

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir