Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Uygur - Gazne Devletleri Arasında Siyasi İlişkiler

Burada Uygur İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Uygur - Gazne Devletleri Arasında Siyasi İlişkiler

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Ara 2010, 18:38

Uygur - Gazne Devletleri Arasında Siyasi İlişkiler:

Isık - göl civarında yaşayan ve Barsgan Türklerinden olan Sübektegin tarafından temelleri atılmış olan Gazneli Devleti, Sübektegin'in oğlu olan Mahmut'un 999 senesinde Samani hükümdarının bir isyanı neticesinde tahtından indirilmesinden sonra, Gazne şehrinde tahta çıkmış ve devletini resmen kurmuştur. Genişleyen ve Maveraünnehir'de büyük bir kuvvet haline gelen Gazneli Mahmut'un Uygur ve Kitanlarla olan münasebetlerinden gerek İslam gerekse Liao (Kitan) kaynaklarında pek geniş malumat yoktur. İslam ve Çin kaynaklarında doğu ile batı arasındaki münasebetler farklı olarak işlenmiştir.

Daha ziyade Tunguz menşeli olarak kabul edilen Ki-tanlar, yarı ziraatçi ve yarı göçebe bir halde 907 senesinde bir kabile federasyonu meydana getirmişlerdir. 947 senesinde de, Çin sülale unvanı alarak kendilerine «liao» adını vermişlerdir. Onuncu yüzyıldan onikinci yüzyılın ilk yarısına kadar Kitanlar, Moğolistan'ın ve Mançurya'nın büyük bir kısmıyla Çin şeddinin kuzey-doğusuna kadar uzanmışlardır. Ziraat ve hayvancılığa dayalı karışık bir ekonomi içinde bulunan Kitanların ortaya çıkması, Türk kabileleri tarafından doldurulmuş olan Moğolistan'ın etnik menşeine geniş ölçüde tesir etmiştir.

Kitanlar Kuzey Çin'i ele geçirdikten sonra Moğolistan'ı almışlar ve 924 senesinde burada Müslüman tüccarlara 'rastlanmıştır. Bu rastlantı hakkında Çin kaynakları bilgi verirken İslam kaynaklarında hiçbir bilgi yoktur. Diğer taraftan yine bu devirde, eserlerini Arapça yazan tarihçiler, çoğunlukla bilhassa Karahanlılar ülkesine doğu tarafından yapılan hücumlardan bahsetmişler ve bu hücum eden kavmi de Kitanlar olarak göstermişlerdir. Fakat bu seferlerin Kitanlar tarafından değil, Kitanların Moğolistan'dan çıkarttıkları Moğol kabileleri tarafından yapılmış olmasıdır.

Liao (Kitan) yıllığında 924 ve 1020 senelerinde Arap ülkesinden elçiliklerin geldiği ve kendilerine hediyeler sunulduğundan bahsedilmektedir. Uygur topraklarından da geçerek Kitanlara gelen bu elçilerden ihtimal, Uygur ve Kitan-lar, Sultan Mahmut hakkında epey bilgi edinmişlerdir. Çünkü, Gaznelilere olan uzaklıklarına rağmen, Sultan Mahmud'un İslam ordularının başarılarından çekinmiş olacaklar ki her iki ülke de iyi münasebetler kurmak için 1024 senesinde Sultan Mahmut'a mektup yollamışlardır. Her iki devletin hükümdarı da Sultan Mahmut'a gönderdikleri mektuplarda, kendileriyle dostluk kurmak istediklerini ve kendilerine elçi göndermelerini ve bu suretle aralarında bir dostluğun başlayacağından bahsetmişlerdir. Fakat Sultan Mahmut, onların Müslüman olmadıklarını ve bu yüzden aralarında bir dostluğun kurulamayacağını bildirmiştir.

Kaynakça
Kitap: KUTLUK BİLGE KÜL KAĞAN BÜĞÜ KAĞAN ve
UYGURLAR
Yazar: Özkan İZGİ
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Uygur İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir