Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Uygur - Oğuz İlişkileri

Burada Uygur İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Uygur - Oğuz İlişkileri

Mesajgönderen TurkmenCopur » 24 Ara 2010, 18:37

Uygur - Oğuz İlişkileri:

Göktürklerin son zamanlarında Selenga boylarında vergilerini verip sakin bir hayat yaşayan Uygurlar, Oğuzların, Göktürkleri hırpalamaları ve Çin entrikaları neticesinde yeni bir devlet kurduklarında ilk Uygur Kağanı Kutluk Bilge Kül Kağan oğlunu Oğuzların başına «Yabgu» olarak atadığını görüyoruz. Bu arada Oğuzlar, Göktürk devrindeki atak yaşantılarının aksine Uygur hakimiyetini kolay tanımışlar ve hatta Uygurlar ile birlikte eski Göktürk kalıntılarının tamamen kendi itaatleri altına alınması için girişilen seferlere iştirak etmişlerdir.

Kutluk Bilge Kül Kağan'dan sonra, ikinci Uygur kağanı olarak Oğuzları kendi idaresine almış Yabgu'nun Uygur kağanı olduğunu görüyoruz. Fakat bu zamanda Oğuzlar eskiden olduğu gibi tekrar Uygurlar içinde siyasi hakimiyetlerini kazanmaları için isyan ettiklerini görmekteyiz. Bu ikinci Uygur Kağanı Moyun Çur'un kitabesinde «8 Oğuz» larla mücadele edildiğinden bahsedilmektedir. Belki de yalnızca bir Oğuz boyu Uygurlara tabiyetlerini bildirmişti. 750 senesinden sonra Oğuzların tekrar toparlanarak Kırgızlar ve Çinlilerle Uygurlara karşı savaşlar düzenlediklerini kaynaklar belirtmektedir. Ve bu tarihten sonra Oğuzların Sine Usu yazıtında tekrar «Dokuz Oğuz» 1ar olarak geçtiğini görüyoruz. Bilindiği gibi, Uygurlar 840'da yenildikten sonra Orhun bölgesinde Dokuz Oğuz olarak bilinen bu Oğuzların da batıya doğru çekilerek Sir-Derya boylarına gelip burada yerleşmişlerdir.

747 senesinde Uygur Kağanı Moyun Çur Dokuz Oğuzlar için «Dokuz Oğuz Budunum» diyerek Oğuzların kendilerine tabi olduklarını belirtmiştir. Fakat bu Oğuzlardan «8 Oğuz» boyunun kendisine isyan ettiğini ve kağanın abidesinde «8 Oğuzlar» olarak geçtiğini görmekteyiz. Bu arada Oğuzlar sık sık Uygurlara karşı isyanlar çıkartmaya başlamışlardı. Bu isyanların birinde Oğuzlar doğu komşuları «Dokuz Tatar» lar ile birleşerek Uygurlara saldırdıklarını görüyoruz. Uygurlar bu isyanı bastırmışlar ve Oğuzların bir kısmı esir düşmüştür. Uygurlar, Oğuzların kendilerine dokunmamışlar fakat elebaşlarını öldürmüşlerdir. Bu yenilgiden sonra Oğuzlar tekrar Dokuz Tatarlarla birleşerek isyan etmişlerdir. Fakat bu isyanda, Selenga ırmağı kıyısında yapılan savaş sonucunda bastırılmıştır.
750 senesinde Uygurlar «Çik» Türklerine daha sonra da Tatarlara karşı bir sefer daha yapmışlardır.

Kaynakça
Kitap: KUTLUK BİLGE KÜL KAĞAN BÜĞÜ KAĞAN ve
UYGURLAR
Yazar: Özkan İZGİ
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Uygur İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir