Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Uygur adı, mana ve menşei

Burada Uygur İmparatorluğu hakkında konular bulabilirsiniz

Uygur adı, mana ve menşei

Mesajgönderen TurkmenCopur » 20 Ara 2010, 16:16

Uygur adı, mana ve menşei

Uygurlar, Çin kaynaklarında çok eski devirlerden beri çeşitli adlarla anılmışlardır; Hoei-Ho. Vei-Ho, Yüen-Ho, Hui-Ho, Hu-Ho ve Heni-Hu... Yine Çin kaynaklarında "Uygur" adının manası "şahin suretiyle dolaşan ve hücum eden" olarak verilmiştir. Fakat kelimenin etnolojik yapısı tetkik edildiğinde, "takip etmek" manasına geldiği görülmektedir. Uy (takip etmek) + Gur ve Sal + Gur gibi. Bazı batılı kaynaklar ise Uygur adının akraba ve müttefik manasına geldiğini söylemişlerdir ki, devletin yapısı gözönüne alındığında, "On-Uygur" (On-Müttefik) açıklaması daha uygun gelmektedir.

Türk destanlarının en önemlilerinden biri olarak bilinen Göç Destanı na göre Uygurlar'ın ortaya çıkışı şöyle olmuştur:

"Eski Hun hükümdarlarından birinin çok güzel iki kızı vardı. Bu kızlar o kadar güzeldi ki, ancak tanrılar ile evlenmek için yaratıldıklarına inanılıyordu. Kızların babası olan Hun hükümdarı da böyle düşündü. Kızlarını insanlardan uzak tutmak için ülkesinin kuzey taraflarında yüksek bir kule yaptırdı. Kızlarını bu kuleye bıraktı. Hükümdarın kızları ile evlenmesi için çağırdığı Tanrı, nihayet bir Bozkurt şeklinde geldi. Bozkurt, bu kızlarla evlendi. Bu evlenmeden 9 tane Oğuz ve 10 tane Uygur doğdu. Dokuz Oğuzlar ile On Uygurlar'ın çocukları birer Bozkurt ruhu taşıyarak çoğaldılar...".

Bu destandan başka Çin kaynaklan da Uygurlar hakkında bilgi vermiştir. Verilen bu bilgiye göre Uygurlar şu boylardan meydana geliyordu: Yao-lo-ko (Yayia-gar), Hu-to-ke (Utur-gar), To-lo-vu, Me-ko-hsi-ch'i, A-vu-ti, Ko-sa, Hu-vu-ko (Yağmur-gar), Hsi-yeh-vvhu (Ayavire).

Bu dokuz Uygur boyuna Oğuzlar'ın katılmasıyla On-Uygurlar meydana gelmiştir.
Diğer Türk boylan gibi, Uygurlar'ı oluşturan boylar da çok kabiliyetli ve cesur insanlardı. Ata binmede, ok atmada son derece usta idiler. Savaşlarda ve göçlerde kullandıkları büyük tekerlekli arabaları vardı. Çok kalabalık hayvan sürülerini Baykal Gölü'nün güneyindeki bozkırlar ile Selenge, Orhun ve Tola nehirleri kıyılarında otlatırlardı.

Kaynakça
Kitap: DOĞU TÜRKİSTAN TÜRKLERİ TARİHİ
Yazar: Mehmet SARAY
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Uygur İmparatorluğu Bölümü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir