Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

İngiliz Times Gazetesi:Balyoz'un Özü Tahrif Edilmiş Kanıtlar

Burada Balyoz Davası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

İngiliz Times Gazetesi:Balyoz'un Özü Tahrif Edilmiş Kanıtlar

Mesajgönderen TurkmenCopur » 12 Ağu 2011, 17:14

BALYOZ'UN ÖZÜ TAHRİF EDİLMİŞ KANITLAR

İngiliz Times gazetesi, darbe planlamakla suçlanan generallerin yargılandığı davanın özünde tahrif edilmiş kanıtların bulunduğunu yazdı.

İngiliz Times gazetesi, Türkiye'de görülmekte olan Balyoz davasını mercek altına aldı.

Alexander Christie-Miller imzalı haberde, darbe planlamakla suçlanan generallerin yargılandığı davanın özünde tahrif edilmiş kanıtların bulunduğu kaydediliyor.

2003 yılındaki darbe hazırlığı iddiasıyla oluşturulan ve NATO'nun ikinci en büyük ordusundan 195 generalin yargılandığı davadaki kanıtların 'bariz tutarsızlıklar' içerdiğini, bunun da bazı zanlıların komploya uğradığı izlenimi verdiğine dikkat çeken Times muhabiri, 'Örneğin' diyor, 'Darbe planlarına ilişkin 2002 Aralık ayı tarihli bir belgede Türk Gençlik Birliği adlı bir derneğin adının yer alıyor. Oysa dernek 2006'da kurulmuş' diye de devam ediyor.

Ayrıca habere göre, dosyada planın hazırlandığı tarihte varolmayan hastaneler, kurumlar ve hatta bir NATO üssüne göndermeler de var.

Aynı haberde, bir zanlının bir CD üzerindeki el yazısının mekanik olarak taklit edilmiş olabileceğine ilişkin bilirkişi raporuna da atıf var.

Bir başka zanlı subay ise, Türkiye'de darbe belgeleri hazırladığı iddia edilen dönemde, İngiltere'de savunma akademisinde görevliymiş.

Geçen ay ordunun komuta kademesinde yaşanan istifaları hükümetle ordu arasındaki iktidar mücadelesinin de sonu anlamına geldiğine ilişkin bir işaret olarak yorumlayan Miller, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral Koşaner'in açıklamasındaki, 'tutuklamaların evrensel hukuk, adalet ve vicdan kurallarıyla bağdaşmadığı eleştirisini' de aktarıyor.

'YA ZAMAN MAKİNESİ YA DA UYDURMA'

Haberde görüşlerine yer verilen Johns Hopkins Üniversitesi'nden Gareth Jenkins ise, 'Ya bu belgeleri yazanların bir zaman makinesi vardı ya da bunlar uydurma' diyor.

Jenkins, 'Amacın, kısmen rakip bir iktidar merkezi olarak görüldüğü için orduyu kurumsal olarak itibarsızlaştırma ve kısmen de geçmişte İslamcılara eziyet ettiği için kendisinden intikam almak olduğu konusunda herhangi bir tereddüt bulunduğunu düşünmüyorum' diye de devam ediyor.

Poliste ve yargıdaki yolsuzlukları ele alan iki araştırmacı gazeteci Ahmet Şık ve Nedim Şener'in de bir terör soruşturması kapsamında tutuklandıklarını aktaran Times, Milliyet gazetesi yazarı Aslı Aydıntaşbaş'ın 'kimsenin bu konulara dokunmak istemediği bir gazetecilik ortamı' bulunduğunu, bunun da üzücü olduğunu belirten görüşlerine de dikkat çekiyor.

Davanın çok sayıda destekçisinin bulunduğunu, desteğin bir nedeninin de ordunun 'darbeler sicili' ve kendine biçtiği 'laik rejimin bekçisi' rolüyle insanlara acımasızca davranması olduğunun altını çizen Times muhabiri, davayı savunanların dosyadaki tutarsızlıkları 'zanlıların 2009 yılına kadar belgeleri güncellemekte olmalarıyla' açıkladığını belirtiyor.

"Neden belgelerin oluşturulma tarihleri 2003'te kalıyor" sorusunun ise yanıtsız olduğunu belirten Miller, Jenkins'in 'bunun, belgeleri bir başka kanıta, 2003 Mart ayında bir 'İslamcı kalkışmanın bastırılması'nın ele alındığı askeri seminere ilişkin kayda bağlamak amacı taşıdığına inandığını' aktarıyor.

Times muhabiri, habere kutu olarak sayfada yer alan analizinde de, 'Subaylar, 2003'te gerçekten de bir darbe planlamış olabilirler. Ama tahrif edilmiş kanıtlar yüzünden, bundan asla emin olamayacağız. Sanıklar, düşmanlarınca sonsuza kadar suçlu, yandaşlarınca da sonsuza kadar masum olarak görülmeye devam edilecek' diyor. (BBC TÜRKÇE)

Odatv.com
12.08.2011 11:16


http://www.odatv.com/n.php?n=balyozun-o ... 1208111200
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: İngiliz Times Gazetesi:Balyoz'un Özü Tahrif Edilmiş Kanı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 13 Ağu 2011, 22:14

TIMES'IN BALYOZ HABERİ: "BATI'NIN AKP'YE SURİYE ŞANTAJI"

Resim

İngiltere hükümetine yakınlığıyla bilinen Times Gazetesi, Balyoz Davası'ndaki hukuksuzlukları ve tarih çelişkilerini yazdı. Times ''generallerin yargılandığı davanın özünde tahrif edilmiş kanıtların bulunduğu'' bilgisine yer verdi. İngiliz Radyo Televizyon Kurumu'nda da yayınlanan haber, AKP'nin hukuksuzluklarının Suriye müdahalesi öncesinde "şantaj malzemesi" olarak kullanılması şeklinde değerlendirildi. Times, dün de "Ankara Kavşakta" başlıklı başyazısında "Esad'ı Türkler gönderir" fikrini savunan bir haber yayınlamıştı.

İngiliz Times Gazetesi, Balyoz Davası'ndaki hukuksuzlukları haberleştirdi. İngiliz Radyo Televizyon Kurumu'nda da yer bulan ve tam sayfa yayınlanan haberde, "generallerin yargılandığı davanın özünde tahrif edilmiş kanıtların bulunduğu" belirtildi.

Haberde, 2006'da kurulan Türkiye Gençlik Birliği'nin adının 2003'deki Plan seminerinde geçtiği ifade edildi. Times Gazetesi muhabiri, planın hazırlandığı tarihte varolmayan hastaneler ve kurumların bulunduğuna dikkat çekti ve savunmanın iddialarını güçlendiren bilirkişi raporlarına dikkat çekti.

Times Gazetesi'nin haberinde Genelkurmay Başkanı Koşaner ve 3 kuvvet komutanın istifa ederken, davadaki tutarsızlıklara işaret ettiğini hatırlattı.

Ergenekon Davası'ndaki raporuyla tutarsızlıkları ortaya koyan Amerikalı Gazeteci Gareth Jenkins'in görüşlerine de yer verildi. Jenkins, "Ya bu belgeleri yazanların bir zaman makinesi vardı ya da bunlar uydurma" değerlendirmesinde bulundu.

Haberin zamanlaması ise dikkat çekti. Times ve BBC'nin haberleri, Suriye'ye yönelik emperyalist müdahalenin tartışıldığı dönemde, batının AKP'ye şantajı olarak değerlendirildi.

Times, dün de "Ankara Kavşakta" başlıklı başyazısında, "Esad'ı Türkler gönderir" fikrini savunmuştu. Başyazıda, Türkiye'nin Beşar Esad'a iki hafta süre verdiği belirtilmişti.

Cuma, 12 Ağustos 2011 17:12

http://ulusalkanal.com.tr/index.php?opt ... Itemid=174
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26


Dön Balyoz Davası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron