Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Balyoz Kurgusunun Pazarlanması

Burada Balyoz Davası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Balyoz Kurgusunun Pazarlanması

Mesajgönderen TurkmenCopur » 21 May 2011, 21:05

Balyoz Kurgusunun Pazarlanması

Bu noktada Türkiye'de Balyoz ile ilgili yayınları takip eden - ve daha evvelden bu konuda yazdıklarımızla aşina olmayan - bir kişi kendine şöyle sorular soruyor olabilir:

• Peki, Balyoz CD'lerinin gerçek olduğu Türkiye'nin en saygın bilim kuruluşu olan TÜBİTAK tarafından saptanmadı mı?
• Askeri bilirkişi Balyoz belgelerinin 1. Ordu bilgisayarlarından çıktığını tespit etmedi mi?
• Genel Kurmay Başkanlığı bu planların yapıldığını kabul etmedi mi?
• O dönem 1. Ordu'da görev yapan sivil sekreterler Balyoz planlanın Çetin Doğan için kendilerinin hazırladığını kabul etmedi mi?
• Seminerle ilgili rapor yazan Kara Kuvvetleri ve Genel Kurmay gözlemcileri darbe hazırlıklarını rapor etmedi mi?
• Çetin Doğan'ın gerçek olduğunu söylediği seminer ses kayıtları bu darbe hazırlıklarını doğrulamıyor mu?
• Dönemin Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün darbe planını öğrenip, durdurmak üzere müdahale ettiğini bilmiyor muyuz? Bu ve buna benzer başka birçok daha sorunun cevabı "hayır."

Doğrular söyle:

• TÜBİTAK kendi yaptığı türden bir analizle (üstveri analizi) Balyoz CD'lerinin gerçek olduğunun saptanamayacağını ikinci (ve son) raporunda açıkça ifade etti.
• Askeri bilirkişi heyeti Balyoz belgelerinin 1. Ordu bilgisayarlanndan çıktığını tespit etmediği gibi belgelerdeki sahteciliği ortaya koyan çeşitli çelişkileri, tutarsızlıkları ve askeri kurallara uyuşmazlıkları 26 Haziran 2010 raporuyla saptadı.
• Genelkurmay, Balyoz planlarının varlığını reddetti.
• Sivil sekreterler Balyoz planından hiç haberleri olmadığını, kendilerinin böyle bir belge hazırlamadıklarını ifade etti.
• Seminerde bulunan Genel Kurmay gözlemcileri, raporlarında darbe hazırlıklanndan bahsetmedikleri gibi semineri başarısından dolayı övdü.
• Seminer ses kayıtlarında darbe ortamı hazırlandığına ve darbe operasyonları düzenlendiğine dair somut hiçbir kanıt yok.
• Hilmi Özkök Balyoz planları hakkında herhangi bir bilgisi olmadığını ifade etti.

Ancak bunları ve Balyozun kurgu olduğunu gösteren daha bir çok doğruyu bilebilmeniz neredeyse imkansız çünkü Taraf, Star, Zaman ve Sabah gibi gazeteler başta olmak üzere Türk medyası Balyoz konusunda inanılmaz bir dezenformasyon kampanyası yürüttü. Bu konularda sayısız yalan yanlış haber yayımlandı. Bu yayınları ve doğrularını bu kitapta inceleyeceğiz.

Niye Biz?

Biz Balyoz davasının bir numaralı sanığı Çetin Doğan'ın kızı ve damadıyız. Ancak bu kitabı Çetin Doğan'ın kızı ve damadı olduğumuz için yazmadık. Bu kitabı Balyoz iddialarını inceledikçe karşılaştığımız (ve cdogangercekler.wordpress.com adresli bloğumuzda Şubat 2010'dan beri paylaştığımız) çarpıcı gerçekleri daha geniş bir okuyucu kitlesiyle paylaşmak, bu gerçekler medya tarafından çarpıtıldığı ya da örtbas edildiği için1 yazdık. İddiaların dayanağını teşkil eden belgelerin sahte olduğunu gösteren bulguları herkesin bilmesi gerektiğine inandığımız için yazdık.

Çetin Doğan'ın kızı ve damadı olmasaydık çok muhtemelen bu olguların farkında biz de olmayacaktık, iddialar ve kanıtlarla ilgili bilgimiz medyada çıkanlarla kısıtlı kalacaktı. Ancak kimliğimiz ne olursa olsun, ortaya koyduğumuz olgular gerçek ve değişmiyor. Elbette ki gönlümüz Çetin Doğan ve diğer 195 sanığın suçsuz bulunmasını istiyor. Ancak bu kitabı kalbimiz değil mantığımızla yazdık.

Açık konuşalım; biz ordunun siyasete müdahale etmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Darbelerin hiçbir şeklini tasvip etmiyoruz. İleride de belirteceğimiz üzere, plan seminerinde kullanılan bazı ifadelerin, (her ne kadar bir darbe provası ve suç teşkil etmese de) ordunun siyasetin dışında kalması kuralını ihlal ettiği için sorunlu olduğunu kabul ediyoruz. Ancak Balyoz davası sanıkları seminerde geçen kimi ifadeleri yüzünden değil, dört dörtlük bir darbe planlamaktan yargılanıyorlar.

Hukuk devleti ve demokrasiye giden yolun, karşı görüşlü sanılan kişilerin insan haklarını ezmekten geçmemesi gerektiğine inanıyoruz. Amaç ne olursa olsun, demokrasi ve hukuk devleti kurallarının çiğnenmesi yanlış. Sırf askeri vesayet kalksın diye dikta yöntemlerinin izlenmesini, buna seyirci kalınmasını kabul edemiyoruz. Liberal demokrasi taraftan olduğunu söyleyenlerin bu yanlışları tasvip etmesini anlamakta zorlanıyoruz. Bu kitapta bu konudaki görüşlerimizi de paylaşacağız.

Amacımız yargıyı etkilemek değil. Mahkeme heyetinin er geç doğru kararı vereceğine inanıyoruz. Amacımız gerçeklerin ortaya çıkmasına yardımcı olmak. Bilerek ya da bilmeyerek suçsuz insanları zan altında bırakanları utandırmak. Kafalarını kuma gömenleri biraz olsun sarsmak. Amacımız tarihe bir not düşmek.

Kaynakça
Kitap: Bir Darbe Kurgusunun Belgeleri ve Gerçekler
Yazar: Pınar DOĞAN, Dani RODRİK
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Balyoz Davası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir