Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Balyoz'un Sorumlusu Özkök

Burada Balyoz Davası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Balyoz'un Sorumlusu Özkök

Mesajgönderen TurkmenCopur » 21 Kas 2010, 04:23

'Balyoz'un Sorumlusu Özkök'

MHP İzmir Milletvekili Erdal Sipahi, Balyoz Darbe Planı soruşturmasına dayanak yapılan Çetin Doğan döneminde Birinci Ordu'daki seminerin, dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün bilgisiyle yapıldığını savundu. MHP'li Sipahi, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, "Bahse konu seminer hakkında neden bir açıklama yapılmıyor ve tavır konulmuyor?" diye sordu.
Sipahi, "Varsa suç teşkil eden söylemler hakkında bilgilerinin olmaması mümkün değil" dedi.

Sipahi, önergesinde şu soruları yöneltti:

"Bunu tertipleyen makamdaki kişi, velev ki suç teşkil edecek bir söylemde bulunsa bile (kaldı ki, suç olup olmadığı konusu yasal süreç sonrası ortaya çıkar) buna emir gereği katılan kişilerin potansiyel suçlu kabul edilmesi açık bir haksızlık ve hukuk ihlalidir. Hükümetin, bizzat Sayın Genelkurmay Başkanı'nca tanımlanan 'Asimetrik Psikolojik Harekât' konusunda sessiz kalması bu planlı uygulamada ne tarafta yer aldığı konusunda tereddütler yaratıyor. Bu seviyedeki planlı çalışmalara Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet komutanlarının katılması askeri teamüldür. Çok önemli bir nedenle katılmasalar bile, onları temsil eden üst seviye temsilciler katılır.

Bu takdirde, o tatbikatın cereyanı hakkında, varsa suç teşkil eden söylemler hakkında bilgilerinin olmaması mümkün değil. Ancak, dönemin Genelkurmay Başkanı bu olayın dışında mütalaa ediliyor. Bütün bunları bilmesi gereken makamınızın suskunluğunu ise anlamak mümkün değil." Balyoz, Bu Satırların Yazıldığı Gün, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı'nın Elindeydi! Doğrusu önce inanamadım, ama sonra gördük ki, O bunu gerçekten hak etmiş. Çünkü Yazıcı'ya göre, artık 30 Ağustos törenlerinin ev sahibi Başbakan olmalıymış.

İşte Yazıcı'ya Balyoz'u kazandıran sözleri:

"Bu bir askeri zafer olabilir, ama Genelkurmay Başkanı, Başbakan'a bağlı değil mi? Ev sahibinin Başbakan olması gerekmez mi? Genelkurmay Başkanı gelirken, Başbakan ve tüm bakanlar ayağa kalkıyor. Bu durum benim garibime gidiyor."

Kaynakça
Kitap: Kansız Savaş
Yazar: Osman Özbek
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Balyoz Davası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir