Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Askeri Bilirkişi: Balyoz Planları Gerçek Değil

Askeri Bilirkişi, Balyoz CD'lerinde Sahtecilik Yapılmış Olabileceğini Belirledi

Burada Balyoz Davası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Askeri Bilirkişi: Balyoz Planları Gerçek Değil

Mesajgönderen TurkmenCopur » 21 Kas 2010, 04:22

Askeri Bilirkişi, Balyoz CD'lerinde Sahtecilik Yapılmış Olabileceğini Belirledi: 'Planlar Gerçek Değil

1. Ordu Komutanlığı Askeri Savcılığı'nın "Balyoz Güvenlik Harekâtı" ile ilgili başlattığı soruşturma kapsamında görevlendiren askeri bilirkişi tarafından hazırlanan rapor, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi. Dava dosyasına konan raporda, "Balyoz planıyla ilgili CD'lerin oluşturulmasında bilgisayarın sistem tarihi ile oynanmış ve sahtecilik yapılmış olma ihtimali yüksektir" denildi. Raporda, 'Suga', 'Çarşaf', 'Oraj', 'Sakal' planlarının gerçek olmadığı yönünde kuvvetli delillerin bulunduğu kaydedildi. Balyoz davasının görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin soruşturma üzerindeki kısıtlama kararını kısmen kaldırmasının ardından, dava dosyasına giren bazı belgeler, avukatlara ulaşmaya başladı. NTV'nin haberine göre 1. Ordu Komutanlığı Askeri Savcılığı tarafından görevlendirilen askeri bilirkişi Albay Yavuz Fildiş tarafından planla ilgili hazırlanan rapor dava dosyasına konuldu. Altı sayfalık raporda, CD'lerin gerçek ve 2003 yılı ve öncesine ait oldukları yönündeki TÜBİTAK raporuna itiraz edilerek, 2003 yılı ve öncesine ait CD'lerin piyasadan alınıp üzerine yükleme yapılabileceğine dikkat çekildi. Raporda, bilgisayarlar üzerinde zaman ve tarihle oynama yapılarak eski tarihli CD'lere yükleme yapılabileceği belirtildi.

Askeri bilirkişi raporunda, 'Balyoz' , 'Suga' , 'Oraj' , 'Çarşaf' ve 'Sakal' planlarının içinde bulunduğu ileri sürülen 11 ve 17 No'lu CD'lere ilişkin önemli tespitlere yer verildi. Bu CD'lerin gece yarısı 23.50 ve 23.52'de oluşturulduğuna dikkat çeken bilirkişi, "Tüm CD'lerden farklı olarak gece yarısına doğru birer gün arayla, hemen hemen aynı saatte oluşturulmuş olması şüphe çekicidir. Diğer bulgular ile birleştirildiğinde bu CD'lerin oluşturulmasında, bilgisayarın sistem tarihi ile oynanmış ve sahtecilik yapılmış olma ihtimali yüksektir" ifadesini kullandı. CD'lerin oluşturulma tarihlerinin yazıcıya gönderilme tarihinden sonra olmasının da kuşkulu olduğunu belirten bilirkişi raporunun sonuç bölümünde ise "Yapılan inceleme neticesinde, TÜBİTAK raporunda 11 ve 17 No'lu CD'lerin içinde yer aldığı iddia edilen Balyoz, Suga, Oraj, Çarşaf ve Sakal planlarının gerçek olmadığı yönünde, gerek teknik ve gerekse askeri yazım usul ve yöntemleri açısından kuvvetli deliller bulunduğu kanaatine varılmıştır" görüşüne yer verildi.

'Gerçekliği Kanıtlanamaz' Bilirkişi raporunda, söz konusu CD ve dosya bilgilerine bakılarak dokümanların gerçek olduğunun anlaşılmasının mümkün olmadığı belirtilerek, gerçek askeri bilgileri içeren dokümanların arasına başka bilgilerin serpiştirilmiş olabileceğine dikkat çekildi. Bir belgenin hukuksal olarak inkâr edilemeyecek şekilde gerçek olabilmesi için nitelikli sertifikaya sahip dijital imza ile imzalanması gerektiği belirtilen raporda, "söz konusu belgelerin bilimsel olarak gerçekliğinin kanıtlanmasının mümkün olmadığı" vurgulandı.

Raporda, söz konusu belgelerin askeri yazım ve usûl kurallarına aykırı olduğuna dikkat çekilerek şöyle denildi:

"İncelenen 11 ve 17 nolu CD'lerde bulunan iddia edilen 'Balyoz', 'Suga' , 'Oraj', 'Çarşaf' ve 'Sakal' planları komutan onayına arz edilecek nitelikte belgeler değildir."

Kaynakça
Kitap: Kansız Savaş
Yazar: Osman Özbek
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Balyoz Davası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir