Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Çetin Doğan'dan Hilmi Özkök'e Yeni Bir Soru

Birinci Ordu'nun Kozmik Odasında Arama Yaptırdınız mı?

Burada Balyoz Davası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Çetin Doğan'dan Hilmi Özkök'e Yeni Bir Soru

Mesajgönderen TurkmenCopur » 21 Kas 2010, 04:15

Çetin Doğan'dan Hilmi Özkök'e Yeni Soru: Birinci Ordu'nun Kozmik Odasında Arama Yaptırdınız mı?

Balyoz Güvenlik Harekat Planı kapsamında hakkında soruşturma yürütülen eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök'ün açıklamalarına üzüldüğünü belirterek, "Ben emekli olduktan sonra siz emir komuta zinciri içerisinde 1. Ordu'nun kozmik odasında arama yaptırdınız mı? Yaptırdıysanız sonucu ne oldu?" dedi. Özkök'ün "Herkes karnından konuşuyor. Soru sormayıp, cevap vermesi gerekiyor" ifadelerine üzüldüğünü belirten Doğan, "Bu tepkinin, bu alınganlığın nedenini kavrayamıyorum.

Hilmi Özkök'e hakaret edecek, incitecek bir şey söylemedim" diye konuştu. Özkök'ün ve herkesin dava açmakta özgür olduğunu ifade eden Doğan, "Eski komutanıma hakaret etmem mümkün değildir" dedi. 5-7 Mart 2003 yılında 1. Ordu'da yapılan Egemen Harekat Planı'ndan iki ay sonra Mayıs 2003'te TSK'nın hazırladığı bir harp oyununu tamamladıkları sırada bütün komutanlar bir aradayken Hilmi Özkök'ün kendisine dönerek 'Sizinle yalnız konuşmak istiyorum' dediğini ve ayrı bir odaya geçtiklerini anlatan Doğan, Özkök'ün orada 'Nedir Çetin Paşa, birtakım ihbarlar geliyor. Siz 1. Ordu'da emekli askerlerin de katılımıyla bir darbe hazırlığı mı yapıyorsunuz?' diye sorduğunu belirtti.

Kendisinin de iki cümleyle yanıt verdiğini ifade eden Doğan, şöyle konuştu:

"Ben hayatım boyunca hep legal kaldım, legal kalmayı da sürdüreceğim dedim. İkinci bir cümle daha söyledim. Bunun üzerine Özkök Paşa kızarak dışarı çıktı."

Doğan, Özkök'e şu soruları yöneltti:

"Ben emekli olduktan sonra siz emir vererek 1. Ordu'nun kozmik odasında arama yaptırdınız mı? Yaptırdıysanız orada bulduğunuz Egemen Plan Semineri ile ilgili evrakları, bilgileri ve belgeleri bilirkişilere incelettiniz mi? Evraklar tekrar geri yerine konulmadığından, kozmik odada o belgelere rastlanmıyor. Kimleri görevlendirdiniz, evrakları kime teslim ettiniz? Bildiklerini açıkla, TSK personelinin maruz kaldığı bu haksız uygulamayı birlikte def edelim" dedi. Bu soruları kendisini düşündüğü için sormadığını, 2003'teki Egemen Plan'ın görüşmesine katılan subayların yedi yıl sonra ulaştıkları rütbelerinde ya da emeklilik dönemlerinde birtakım soruşturmalara tabi tutulmaları, haklarında yakalama kararları çıkarılması, evlerinin aranması ve gözaltına alınıp tutuklanmalarına üzülmesi nedeniyle sorduğunu kaydetti.

Doğan'ın avukatı Ülgen, müvekkilinin bu soruları Balyoz sahte planını yaratanların izini bulmak için sorduğunu kaydetti. Özkök, belgelerle ilgili birisine görev verdiyse, o görevli bunu kendisinde sakladıysa ya da daha sonra değerlendirdiyse bunun açığa çıkmasını istediğini belirten Ülgen, "Özkök Paşa çok aşırı bir tepki verdi. Biçimine ve içeriğine biz de Doğan Paşa da bir anlam veremedik. İkisinin yaptığı konuşmada Özkök Paşa'ya söylediği ikinci cümleyi kimseyle paylaşmıyor. Doğan Paşa asker sorumluluğu içinde ölçülü biçimde gidiyor" dedi.

Kaynakça
Kitap: Kansız Savaş
Yazar: Osman Özbek
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Balyoz Davası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir