Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Balyoz komplosunun gözden kaçan dış yansımaları

Burada Balyoz Davası hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Balyoz komplosunun gözden kaçan dış yansımaları

Mesajgönderen TurkmenCopur » 21 Kas 2010, 04:12

Balyoz komplosunun gözden kaçan dış yansımaları ise şöyleydi:

1. Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi'nde kabul edilen bir kararla, Türk askerinin Kıbrıs'tan 'derhal' çekilmesi ve Maraş'ın Rumlara karşılıksız olarak iade edilmesi istenirken, Yunanistan'la savaş çıkarmak için kendi uçağımızı düşürüyor olmak Türkiye'yi ister istemez hedef tahtasına oturtmuştur. Yunan Hükümeti olayı meclise taşıdıktan sonra Beşparmak Dağları'ndaki Türk ve KKTC bayraklarının kaldırılması taleplerini yoğunlaştırmıştır.

2. Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu'nun, Başbakan Tayyip Erdoğan'a gönderdiği mektubun Yunanistan'ın resmi tezlerinin savunulduğu bölümleri Başbakanlıkça görmezden gelinirken, mektubu resmi haber ajansı ANA'ya sızdıran Yunan Hükümeti, karasuları, adaların üzerindeki uçuşlar ve kıta sahanlığı sorunlarını ön plana çıkardı. İki ülke arasındaki sorunların çözümü için yürütülmekte olan görüşmelere "süre sınırlaması" talebinin de sitede yer almaması, AKP'nin gerçekleri halktan gizleyerek sözde olumlu havayı bozmama çabası olarak değerlendirildi.

3. İngiltere Parlamentosunda Kürdistan tartışmaları görüşülürken Milletvekili Andrevv Pelling "İngiliz halkı olarak Sevr Anlaşması dahil o tarihe kadar vermiş olduğumuz sözleri tutmaktaki başarısızlığımızı unutmamalıyız" demiştir.

4. Avrupa Parlamentosunca düzenlenen 'AB-Türkiye ve Kürtler' konulu panelde konuşan DEP eski milletvekili Leyla Zana, "PKK tatmin olmazsa Kürtler de kabul etmez" demiştir.

5. Washington'daki bir üniversitede düzenlenen seminerde Türkiye topraklarının doğusu 'Tarihi Ermenistan' olarak gösterilmiştir.

6. Türkiye'nin müttefiki olmaktan çok müfettişi gibi davranan ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey'nin "Ordunun iç politikadaki güçlü denetimine olan ihtiyaç azaldı" söylemi, Balyoz'un gizlenen gerekçesini açıklar gibidir.

7. Süİeymaniye'de askerlerimize çuval geçiren ABD'li General Ray Odierno'nun, ayru dönemde İçişleri Bakanı Atalay'ın konuğu olarak Ankara'ya gelip MİT ve Genelkurmay yetkilileri ile sorunsuz ve tepkisiz görüşebilmesi, Türk halkının ve güvenlik güçlerinin onurunu rencide ederken sorumlular, susmayı ve gizlenmeyi tercih etmişlerdir.

Aynı Mahkeme 'Balyoz' Sanıkları İçin İki Farklı Karar Verdi:

1 Nisan'da Salıverildiler, 4 Nisan'da Tutuklandılar Balyoz soruşturması kapsamında tutuklu bulunan, ancak İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 'kuvvetli suç unsuru bulunmadığı' gerekçesiyle serbest bırakılan on dokuz kişi hakkında, yeniden tutuklama karan çıkarıldı. Mahkeme, daha önce tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan iki general hakkında da tutuklama kararı verdi.

Balyoz soruşturması kapsamında tutukluyken serbest bırakılan ve aralarında emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da bulunduğu on dokuz kişinin yeniden tutuklanmasına karar verildi. Daha önce tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Korgeneral Yurdaer Olcan ve Tümgeneral Abdullah Dalay'ın da tutuklanmasına karar verilmesi nedeniyle soruşturma kapsamında toplam yirmi bir emekli ve muvazzaf asker hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Balyoz soruşturması kapsamında tutuklu bulunan on dokuz kişinin avukatlarının yaptığı başvuruları değerlendiren İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi üye hakimi Oktay Kuban, 1 Nisan 2010 tarihinde Tümgeneraller Bekir Memiş ve İhsan Balabanlı, Tümamiral Semih Çetin, Albaylar Levent Çehreli, Mustafa Önsel, Abdullah Zafer Arısoy, Recep Yıldız, Yüksel Gürcan, Yarbaylar Hanifi Yıldırım, Ali Rıza Sözen, Astsubay Musa Fariz, emekli Orgeneral Çetin Doğan, emekli Korgeneral Engin Alan, emekli Tuğgeneral İzzet Ocak, emekli Tuğgeneral Süha Tanyeli, emekli Albaylar Ümit Özcan, Suat Aytın, Kubilay Aktaş ve Bülent Tunçay'ın tahliyesine karar verdi. Ancak "Balyoz planı" iddialarına ilişkin soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet savcıları, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 19 kişinin yedek hakimlikçe serbest bırakılmasına, 2 Nisan günü itiraz etti.

Savcılar, Korgeneral Yurdaer Olcan ve Tümgeneral Abdullah Dalay'ın İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi yedek hakimliğince serbest bırakılmasına, da itiraz etmişti. Savcılar, daha önce de İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin kararıyla serbest kalan emekli Tümgeneral Özer Karabulut için itirazda bulunmuşlardı. Savcılığın itirazını değerlendiren ve hakim Oktay Kuban'ın heyette yer almadığı İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi, sekizi emekli on biri muvazzaf toplam on dokuz kişi hakkında yakalama ve tutuklama kararı verdi.

Mahkeme Korgeneral Olcan ve Tümgeneral Dalay hakkında da tutuklama kararı çıkardı. Karabulut'a ilişkin itiraz ise reddedildi.

Kuban:

Suç Şüphesi Yok Daha önce Çetin Doğan'ın da aralarında bulunduğu 19 kişinin tahliyesine karar veren üye hakim Kuban'ın tahliye kararı gerekçesinde şu ifadeler yer alıyordu: "Kuvvetli suç şüphesi olgusunun bulunmaması, tutuksuz yargılamanın yargının amacına ulaşmasına engel oluşturmaması, yüklenen suçların hukuki vasfının değişme ihtimali nedeniyle bir kısım şüphelinin savcılık tarafından, bir kısım şüphelinin ise sorgu hakimliğince serbest bırakılması."

'Yargı İkiye Ayrıldı ' Doğan'ın avukatı Celal Ülger, mahkemenin tutuklama kararını şöyle değerlendirdi:

"Türkiye'de yargının tam ortasından ikiye ayrıldığını görüyoruz. Birinin 'siyah' dediğine, diğeri 'beyaz' diyebiliyor.
Ayrıca tutuklama kararının tümünü daha önce tek bir yargıç vermişti. Sonra da bir yargıç 19 sanık için tahliye kararı verdi. Buradan da görülüyor ki, olağan yargıçlar ve olağanüstü yargıçlardan söz edebileceğiz."

'Karar CMK'ye Aykırı' Tutuklamanın Ceza Muhakemeleri Kanunu'nda (CMK) sayılan bir önlem olduğunu belirten Ülger, CMK'nın 104. maddesinin 2. fıkrasında da "Şüpheli ve sanığın tutukluk halinin devamına veya salıverilmesine hakim veya mahkemece karar verilir. Ret kararına itiraz edilebilir" hükmünün bulunduğuna dikkat çekti. Ülger "Yasa, tahliyeye itiraz edilebileceğini düzenlememiş. 185 Savcı tahliye kararına itiraz etti. Bu açıdan bu karar CMK'ya aykırıdır" dedi.

Başsavcıdan Çarpıcı Açıklama

Balyoz operasyonunu yürüten savcıların görev yerini değiştiren İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, "78 muvazzaf subay var. Bunların 25'i general ve amiraldi. Böyle bir yakalama ve gözaltı kararının yol açacağı sonuçların iyi değerlendirilmesi gerekir" dedi. Star gazetesinden Şamil Tayyar'a açıklamalarda bulunan Engin, "Yanlış yorumlar yapılıyor. Bu iki savcı arkadaşımızın (Bilal Bayraktar, Mehmet Berk) özel yetkileri alınmadı, zaten öyle bir yetkim yoktur. Soruşturmayı yürüten ekibin başındaki Turan Çolakkadı, çalışma ekibini değiştirme ihtiyacı hissetti, bana talebini gerekçeleriyle birlikte iletti, ben de gerekçelerini makul bulup onayladım. Yapılan işlem, sadece görev değişikliğidir" dedi.

Engin, muvazzaf subayların gözaltına alınmak istenmesi nedeniyle operasyona müdahale edildiği iddiası için şunları söyledi:

"Gözaltına alınması istenen subayların 78'i muvazzaf... Bunların 25'i amiral ve general rütbesinde... Kuzey Deniz Saha Komutanlığında var, Güney Deniz Saha Komutanlığı'nda var, 6. Kolordu'da var, Hakkari'de terörle mücadele eden askeri birliğin başında olan var... 15-20 kişi de emekliye ayrılmış subay, toplam 95 kişi... Böyle bir yakalama ve gözaltı kararının yol açacağı sonuçların iyi değerlendirilmesi gerekir." Engin, "Adalet Bakanlığı'ndan veya hükümetten operasyonun durdurulması yönünde herhangi bir talep geldi mi?" sorusunu ise "Öyle şey olur mu? Herhangi bir talep gelmedi" diye yanıtladı. Engin, bir gazetecinin, "Sizinle ilgili, 'emir aldığı ve hemen arkasından savcıları görevden aldığı' gibi bir iddia var, bu konuda ne diyeceksiniz" sorusuna "Bana yargısal görevimle ilgili hiçbir makam, hiçbir mevki, hiçbir kişi emir ve talimat vermez ve vermemiştir. Bu konuda yazılanlar, bu şekildeki iddialar sadece spekülasyon ve iddiadan ibarettir" diye yanıtladı.

Kaynakça
Kitap: Kansız Savaş
Yazar: Osman Özbek
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Balyoz Davası

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir