1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Yarın Fetih Bayramı İmiş..

MesajGönderilme zamanı: 14 Tem 2012, 22:58
gönderen TurkmenCopur
Yarın Fetih Bayramı İmiş..

İstanbul 29 Mayıs 1453’te fethedilmişti...

Yarın fethin yıldönümü...

Öncelikle dinci medyada fethi kutlama hazırlıkları günlerden beri işleniyor; bildiğiniz gibi her yıl bu yolda şenlikler yapılır...

“Fetih Bayramı” diye bir marifet çok partili rejimden sonra icat edilmiştir; ancak, ulusal resmi bayram değildir.

Yine de İslamcı kesimde kıyametler koparılır...

Fetih nedir?..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan fethi şöyle tanımlıyor:

“— Bazıları fethi kan, zulüm, zorlama olarak göstermek istiyor. Oysa fetih açmaktır; karanlık gönülleri aydınlığa, zulmü adalete açmaktır. İnsanların yaşama hak ve hürriyetlerine saygıyı açmaktır. Fetih ruhunu 21’inci yüzyıla taşımak istiyoruz.”

Başbakan Erdoğan bu sözleri İstanbul belediye başkanıyken söylemiş; ama fikrini değiştirdiğini sanmıyoruz.

Gerçekte fetih nedir?..

Fetih bir kenti ya da ülkeyi silah zoruyla zaptetmek demektir; ancak sözcüğün dinsel anlamı da var; Kuran’ın 48’inci suresi ‘Fetih’tir.

Eskiden ülkeleri ve kentleri ele geçirmek doğal sayılıyordu; Amerika, Avustralya, Yeni Zelanda gibi devletler böyle kuruldular. Osmanlı İmparatorluğu da böyle kurulup yayıldı.
Oysa çağımızın uluslararası hukuku fetih kavramına kapalıdır; BM Anayasası’na ters düşer fetih; ancak ABD, Fetih Suresi’nin indirildiği Arabistan coğrafyasına zorla yerleşti...

Aklı başında bir toplumda ülkenin en büyük kentinin vaktiyle nasıl ele geçirildiğini anımsatmak için bayram düzenlenebilir mi?..

İstanbul’un Fethi Bayramı ne Osmanlı döneminde kullanıyordu ne de Cumhuriyette...

Cumhuriyet döneminde yalnız İstanbul’un kurtuluşu kullanırdı...

16 Mart 1920’de İstanbul’u işgal eden düşman, Milli Kurtuluş Savaşı zafere ulaşınca, kenti terk etmişti; Türk ordusu 6 Ekim 1923’te İstanbul’a girdi; herkes sevinçten ağlıyordu.

6 Ekim İstanbul’un kurtuluş bayramıdır.

Çağdaş insan “Vatanımı nasıl fethettim” diye bayram yapamaz; ama “Nasıl kurtardım” diye yapabilir.

Hiç unutmayalım ki Mustafa Kemal olmasaydı, İstanbul elden gitmişti; Ayasofya yine kilise olmuştu; Atatürk olmasaydı Vahdet - tin’den bu yana ne istediğimiz kadar cami yapabilir, ne de minarelerin tepesine hoparlör takabilirdik...

Bizim İslamcılar akıllarını peynir ekmekle mi yediler?..

“Fetih ruhunu 21’inci yüzyıla taşımak istiyoruz,” diyen Başbakan Recep Tayyip, Başkan Bush kendisini kabul etsin diye İsrail’e gidip Şaron’dan medet ummadı mı?..

Amerika İslam coğrafyasını fethederken Türkiye’de “Biz de İstanbul’u fethettik” diye bayram yapmak, aklı tepesinden bir karış yukarda Müslüman kardeşlerimizin harcıdır...

Allah cümlemize akıllar versin!..

Kaynakça
Kitap: RTE Louis Mi?
Yazar: İlhan Selçuk