Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Balkon Konuşması: Bir Güç Gösterisi, Erdoğan=Hitler

Burada Tayyip Erdoğan'ın Yolsuzlukları, Hainliği(ABD Uşaklığı) ve AKP Ekonomisinin İşleyiş Sistemi(Mafya-Gladyo-Tarikat Sistemi) hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Balkon Konuşması: Bir Güç Gösterisi, Erdoğan=Hitler

Mesajgönderen TurkmenCopur » 15 Haz 2011, 16:54

BALKON KONUŞMASI: BİR GÜÇ GÖSTERİSİ

Resim

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü seçim zaferini kazanmasının ardından parti genel merkezinin balkonuna çıkarak vatandaşlara hitap etmesi, Türk siyasi hayatına ‘balkon konuşması’ kavramını kazandırdı. Türkiye, ‘balkon konuşması’ ile yakın dönemde tanışsa da dünyanın en etkili liderlerinin sık sık başvurduğu bir yöntem.

ÜÇÜNCÜ DEFA KONUŞTU

AKP’nin Genel Merkezi 2007 yılında hizmete açıldı. Arka cepheye bakan balkon sadece ‘balkon konuşması’ için tasarlandı, şimdiye kadar başka bir amaç için de kullanılmadı. Erdoğan, 2002’de iktidara ilk geldiğinde Balgat semtindeki eski genel merkez binasının balkonuna çıkarak halka hitap etti. Ancak balkon konuşması, 2007 genel seçimlerinin ardından ‘siyasi literatüre’ girdi. Erdoğan, yüzde 47’lik seçim zaferinin ardından yaptığı balkon konuşmasında, ‘herkesin başbakanı olduğu’ mesajını verdi. Şimdiye kadar yaptığı balkon konuşmalarının ana eksenini toplumun tamamını kucaklamak oluşturdu.

GÜÇ GÖSTERİSİ

Balkondan halka hitap etmek, taraftarlara egemenlik ve güç gösterisi, rakiplere ise gözdağı vermek olarak algılanıyor. AKP’nin Genel Merkezi’nin dış cephesinde ve içindeki bazı yerlerde kullanılan iç içe geçmiş iki kareden oluşan ‘sekiz kollu yıldız’ın da Selçuklularda ‘hâkimiyet ve mükemmellik’ anlamına geldiğini hatırlatmak gerek.

‘Balkon konuşması’ Türkiye’ye biraz yabancı bir kavram olmasına karşın liderler tarafından dünyada oldukça sık kullanılıyor. ABD Başkanı Franklin Roosevelt’ten İtalyan lider Benito Mussolini’ye; Sovyet Devrimi’nin mimarı Vladimir Lenin’den Alman lider Adolf Hitler’e; Papalardan Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez’e; ABD Başkanı Barack Obama’dan Japon imparatorlarına, ABD’li insan hakları savunucusu Martin Luther King’den Romanya’nın eski devlet başkanı Nikolay Çavuşesku’ya kadar çok sayıda devlet adamı ‘balkon konuşması’ ile kitleleri coşturdu.

Resim

Tarihe geçen balkon konuşmaları

*Balkon konuşmalarının en meşhuru Mussolini’nin Venedik Meydanı (Piazza Venezia)’ndaki bir binanın balkonundan yaptığı konuşmalardı.

*Avrupa’da 2. Dünya Savaşının zaferle sonuçlanmasının ardından dönemin İngiltere Başbakanı Winston Churchill, 8 Mayıs 1945’te Buckingham Sarayı’nın balkonundan bir zafer konuşması yaptı. Churchill’e bu konuşması sırasında Kral VI. George, Kraliçe Elizabeth ve prensesler Elizabeth ve Margaret eşlik etti.

*1963’de soğuk savaş devam ederken dönemin ABD Başkanı John F.Kennedy’nin Batı Berlin’deki Shöneberg Belediyesi’nin balkonundan yaptığı konuşma tarihe geçti. Kennedy’nin Almanca “Ben Berlinliyim” diyerek Sovyetlere gözdağı vermesi uzun süre konuşuldu.

*Beyaz ırkçılığının kurbanlarının simgesi sayılan Nelson Mandela, 27 yıllık hapis ‘cezasını’ tamamlamasının ardından Cape Town’daki belediye binasının balkonuna çıkarak yaklaşık 100 bin Güney Afrikalıya hitap etti. Mandela’nın konuşması ırkçılığa karşı kazanılan zaferin bir simgesi oldu.

*Barack Obama, ABD Başkanı seçilmesinin ardından 20 Ocak 2009 tarihinde Beyaz Saray’ın balkonundan yaptığı teşekkür konuşmasında, “Biz Hıristiyan, Müslüman, Yahudi, Hindu ve ateistlerden oluşan bir ulusuz” dedi.

*Evita adıyla tanınan Eva Peron, Arjantin Başbakanı eşi Juan Peron’un muhalifleri tarafından tutuklanması üzerine ünlü Casa Rosada Sarayı’nın balkonuna çıkıp 300 bin kişinin önünde eşinin serbest bırakılmasını talep etti. Bu isteğinin yerine getirilmesinden sonra bir daha balkona çıkarak sosyal adaletsizlik ve yoksullukla savaşma çağrısında bulundu.

Resim

Sırrı Süreyya Önder önceki gün gazetede ‘balkon konuşması’ yaptı. Önündeki kâğıtta ‘balkon’ yazıyor.

Radikal

Odatv.com
15.06.2011 10:58


http://www.odatv.com/n.php?n=balkon-guc ... 1506111200
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Tayyip Erdoğan'ın Yolsuzlukları, Hainliği(ABD Uşaklığı) ve AKP Ekonomisinin İşleyiş Sistemi(Mafya-Gladyo-Tarikat Sistemi)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir