Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Çalık Ailesi Nasıl Zengin Oldu

Burada Tayyip Erdoğan'ın Yolsuzlukları, Hainliği(ABD Uşaklığı) ve AKP Ekonomisinin İşleyiş Sistemi(Mafya-Gladyo-Tarikat Sistemi) hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Çalık Ailesi Nasıl Zengin Oldu

Mesajgönderen TurkmenCopur » 18 May 2011, 22:57

Çalık ailesi nasıl zengin oldu

Sebahattin Önkibar 18 Aralık 2007 tarihli Yeni Çağ Gazetesi'ndeki köşesinde, Çalık ailesinin zenginliğe giden yolu şöyle yazıyordu:


Yıl 1968... Bugün SP Genel Başkanı olan Recai Kutan, dönemin Başbakanı Süleyman Demirelle ters düşer ve DSİ'den ayrılarak bir mühendislik ve danışmanlık şirketine genel müdür olur. Malatyalı olan Kutan bir gün memleketine gidip, eşrafı toplar ve şu teklifi yapar.

"Size yabancı kaynak bulacağım. Yüzde 70 yabancı kredi bulacağım. Böyle bir imkan var. Siz de yüzde 30 yerli kaynak yaratın... "

Malatyalılar Kutan'ın çağrısı ve önderliği ile toplanır ve 17 aile sermayelerini birleştirerek yüzde 30 yerli kaynağı oluşturur ve alınan dış kredi ile Malatya'da büyük bir iplik fabrikası kurulur. Fabrika çalışırken yerli ortaklar arasında sorunlar çıkar ve Kutan yine araya girer.

Uzun görüşmelerden sonra fabrika, ortaklardan biri olan Mahmut Çalık'a bırakılır... Ve bu şekilde Çalık ailesinin önü açılmış olur... Peki, Mahmut Çalık kim midir? Sabah-ATV'yi 1 milyar 100 milyon dolara satın alan Çalık'ın babasıdır."

Kaynakça
Kitap: Takunyalı Führer
Yazar: Ergün Poyraz
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Re: Çalık Ailesi Nasıl Zengin Oldu

Mesajgönderen TurkmenCopur » 18 May 2011, 22:59

Cevap ver Tayyip

ANKA haber ajansı "Cevap ver Başbakan" başlığı altında CHP'nin, Bursa'da BOTAŞ'a ait 10 milyon dolar değerindeki arazinin, Başbakan'ın Damadı'nın çalıştığı Çalık Holding'e hediye edilmesiyle ilgili önergesini şu şekilde haber yapıyordu:


"CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, BOTAŞ'ın Bursa Doğalgaz Şube Müdürlüğü'ne ait arazisinin bedelsiz olarak Çalık Hol-ding'e devredildiği iddialarım Meclis'e taşıdı. Ateş, Başbakan Erdoğan'a "Söz konusu usulsüzlükle ilgili olarak açılan idari ve adli soruşturma var mıdır?" diye sordu.
Ateş, önergesinde BOTAŞ bünyesindeyken, Yüksek Planlama Kurulu kararıyla Bursa Gaz'a devredilen ve Bursa Şehiriçi Doğal Gaz Dağıtım protokolüyle de, dağıtım ihalesi kazanan Çalık Hol-ding'e devredilecek gayrı menkuller arasında Bursa Doğalgaz İşletme Müdürlüğü Binası ve arsasının yer aldığını belirtti. Ateş, Bursa'nın merkezinde bulunan söz konusu arazinin değerinin yaklaşık 10 milyon ABD Doları olduğuna dikkat çekti."

Çalık'ın Elektrik borcu

Başta Vakit Gazetesi olmak üzere İslamcı basın, Vatan Gazetesi, Tayyip'in Damadı'nın yöneticisi olduğu Çalık Grubunun babası Mahmut Çalık'ın 17 milyon TL'lik elektrik borcu olduğunu ve bu borcu yatırmamasını haber yapınca, Baba Çalık yerine Vatan Gazetesi'ne saldırıyorlardı.

Melih Aşık, "Açık Pencere" adlı köşesinde bakın ödenmeyen bu borç meselesini nasıl işlemiş:

"Hükümetin yeni bir elektrik zammına hazırlandığı söyleniyor...
Gerekçe malum; giderler arttı, gelirler giderleri karşılamıyor!
Peki, gelirler neden giderleri karşılamıyor? O da malum; kaçak elektrik çok yüksek düzeylerde... Hükümet Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da bölge halkını fazla sıkıştırmamak için kaçağa biraz göz yumuyor.

Göz yumduğu sadece o bölgenin yoksul insanları mı? Dünkü Vatan'dan öğreniyoruz ki değilmiş. Geçenlerde 1,1 milyar dolara ATV-Sabah Grubunu satın alan Ahmet Çalık'ın babası Mahmut Çalık'a da göz yumuyormuş. Malatya'da tekstilcilik yapan Mahmut Çalık'ın dört yıldır ödemediği elektrik borcu 17 milyon YTL'yi bulmuş. Bu rakam tüm Malatya'nın toplam elektrik borcunun yüzde 30'unu oluşturuyormuş. Oğlu Ahmet Çalık'ın Holdingi'nde yönetim kurulu üyesi de olan baba Çalık'ın ödemediği elektrik borcunu TEDAŞ 24 ay takside bağlamış.

Bağlar,
Oysa
Eğer siz 50 YTL'lik elektrik borcunuzu ödemezseniz TEDAŞ hiç gözünüzün yaşına bakmaz, elektriğinizi anında keser.
Çünkü siz yolunacaklar kategorisindesiniz. Hem kendi elektriğinizi ödeyeceksiniz hem de ayrıcalıklı yurttaşların... "

Tayyip'in paketi

7 Haziran 2009 tarihli Sözcü Gazetesi'nde "Tayyip'in paketinden bizim Çalık çıktı" şeklindeki haber özetle şöyleydi:

"İşçiye, memura, emekliye hava, yandaş işadamına teşvik... Başbakan'ın geçen Perşembe günü açıkladığı paket en çok "Bizim Çalık" diyerek sahip çıktığı Ahmet Çalık'ın holdingine yarayacak.

Neden mi? Pakette "Boru hatlarıyla taşımacılık projeleri"ne teşvik öngörülüyor.
Tesadüfe bakın ki, Çalık Holding de Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesi'ni yürütüyor. Yani 2 milyar dolarlık projeye teşvik alabilir. Dahası Çalık, bir de rafineri kurmayı planlıyor. Pakette, rafineriye de teşvik var... "

Tayyip'in paketiyle Çalık'a milyarlarca dolarlık teşvik yağmuru hazırlanırken, 20 Haziran 2009 tarihinde de Milletvekillerinin Çalık'ın uçağı ile Türkmenistan gezisine gittiği, CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman'ın "Çalık'a ait özel uçakla gitmemiz ahlaki olmaz" diyerek geziye katılmaması ile ortaya çıkıyordu.

AKP Milletvekilleri Murat Mercan, Mehmet Ceylan, Mehmet Şahin ve MHP'li milletvekili Deniz Bölükbaşı, THY'nin Türkmenistan'a direk seferi varken Çalık'ın uçağına binerek, Tayyip'in Damadı'nın Genel Müdürlük yaptığı ve Türkmenistan'da yatırımları olan Çalık Grubu'na ait özel uçakla Türkmenistan'a geziye gidiyorlardı.

Damadı Müdür yaptı kısmeti açıldı

Çalık'ın AKP iktidarı döneminde 5 kat büyümesinde asıl etken, Tayyip'in Damadı'nı Müdür yapmasıyla açıklanıyordu. Ahmet Çalık, Tayyip'in Damadı'nı holdinge genel müdür yaptıktan sonra ihaleleri peş peşe kapmaya başlıyor, Kasım 2009'da 441 milyon dolara elektrik dağıtım ihalesini alıyordu.
AKP iktidarıyla büyüyen ve parasına para katan şirketlerin başında Ülkerler, ardından Çalık Grubu geliyor, diğerleri onları izliyordu. Tayyip'in damadı Berat Albayrak'ın Genel Müdür olduğu Çalık Holding, son 6 yılda yıldızı en çok parlayan şirketler arasında yer alıyordu.
Çalık Grubu'nun 2002'de 17 olan şirket sayısı 2009'da 34 oluyordu. Şirket sayısını iki kat artıran Çalık, son 6 yılda 5 kat büyüyerek, aktif büyüklüğünü de 600 milyon dolardan 3 milyar dolara çıkarıyordu.

Çalık Grubu, iş alanlarını da hayli genişletti. Devlet bankalarından sağlanan kredilerle 1,1 milyar dolara Sabah ATV'yi alan Çalık, enerjide de hızla yükseliyordu.
Bursa ve Kayseri'nin gazını dağıtan Grup, elektrik dağıtım işine de adım atıyordu. 441 milyon dolara Yeşilırmak bölgesi ihalesini alan Çalık, Amasya, Çorum, Ordu, Sinop ve Samsun'a elektrik sağlayacak. Vatandaş 'Çalık'ın bu kadar parası varsa neden Sabah ve ATV için devlet bankalarından kredi aldı' diyordu.

Neden olacak?

Derenin taşıyla derenin kuşunu vurmak için.
Üstelik Halkbank ve Vakıfbank'tan aldığı 750 milyon dolarlık kredi için hiçbir şirketi kefalet vermiyordu. Sadece Sabah ve ATV'nin mal varlıkları teminat olarak gösteriliyordu. Bu durumda medya şirketleri zarar edip krediyi ödeyemezse, hisse değerleri de düşeceği için teminat borcu karşılamayacaktı.
İşçiye, köylüye, memura verdiği üç kuruş için onlarca teminat alan Hükümet, ne hikmetse Çalık'tan hiçbir teminat almıyordu. Borç ödenmezse, her zamanki gibi fatura yine fakir halka çıkacaktı.
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26


Dön Tayyip Erdoğan'ın Yolsuzlukları, Hainliği(ABD Uşaklığı) ve AKP Ekonomisinin İşleyiş Sistemi(Mafya-Gladyo-Tarikat Sistemi)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir