1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Atasay Sokak

MesajGönderilme zamanı: 18 May 2011, 22:24
gönderen TurkmenCopur
Atasay Sokak

8 Şubat 2009 tarihli Cumhuriyet Gazetesinde İlhan Taşçı, "İşte o ilginç ilişkiler ağı" başlığında şunları yazıyordu:


"Remzi Gür'ün bir diğer ortağı ve akrabası Hasan Doğan'ın Başbakan'ın kuyumcusu ve yakın dostu Cihan Kamer ile ortak şirketleri bulunuyordu. Cihan Kamer, Hasan Doğan ve Dubai Şeyhi El Maktum ortaklaşa İETT garajı ihalesine girip kazanmışlardı. Doğan aynı zamanda Uzanlara ait Star Gazetesi'nin AKP döneminde el değiştirmesiyle birlikte bu gazetenin de ortakları arasına girmişti.
Atagold'un yüzde 25'ine sahip olduğu ortaya çıkan Erdoğan'ın ikinci çocuğu Necmettin Bilal Erdoğan, 23 Nisan 1981'de doğdu. ABD'de kamu yönetimi okudu. Dünya Bankasında stajyer olarak çalışmaya başlayan Bilal Erdoğan, halen Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesine ilişkin projelerin danışmanlığını üstleniyor.
Erdoğan'ın iki oğlu, İstanbul Üsküdar 3. Bölge, Kısıklı Mahallesi, Avcı Kazım Sokağı'nda bulunan villayı 2006 tarihinde 1 milyon YTL'ye satın aldılar. İstanbul'da alınan villa, oğul Necmeddin Bilal Erdoğan'ın ilk evi değildi. Bilal Erdoğan, 24 Ağustos 2005 tarihinde ABD'nin Maryland Eyaleti, College Park'ta 261 bin 500 dolara bir ev almıştı."

Cihan Kamer, AKP dönemindeki doğalgaz ithalat sözleşmesinde de gündeme gelmişti. BOTAŞ yerine Rusya'dan Türkiye'ye doğalgaz getirme işinin ihalesini kazanan şirketler arasında, Cihan Kamer'in sahibi olduğu Atasay Kuyumculuk'a ait Erenco firması da yer almıştı.

26 Mayıs 2007 tarihinde Hürriyet Gazetesi'nden Yalçın Doğan, "Erdoğan caddesine çıkan sokak" başlıklı yazısında, Rize-Güneysu'da yer alan caddelere Erdoğan ve kendisine yakın olan insanların isimlerinin verildiğini şöyle aktarıyordu:

"Tepede bir ampul yanıyor, ağaçlar arasında, ilçeye hâkim olan o tepede, geceleri dev bir ampul yanıyor. Ampul AKP'nin amblemi...
Burası Rize'ye bağlı Güneysu İlçesi. Başbakan Erdoğan'ın baba ocağı... Tüm Karadeniz kıyılarında olduğu gibi yeşillikler arasında, inci gibi sıralanan ilçelerden biri.

İlçenin merkezinde bir hastane var. Tenzile Erdoğan Hastanesi... Erdoğan'ın annesini adını taşıyan, küçük ama yörenin ihtiyacını karşılayan modern bir hastane... İlçeden akan derenin hemen yanıbaşında.

Dereye paralel bir cadde var. Tabela'da Recep Tayyip Erdoğan Caddesi yazıyor. Hastanenin hemen arkasında... Hastaneden köşeyi dönünce, bir sokak var. Tabela'da Atasay Sokak var. Atasay Sokak, Recep Tayyip Erdoğan Caddesine açılıyor. Erdoğan oralı, üstelik Başbakan... Atasay Sokak neden?

Hastaneyi yapan Atasay Kuyumculuk:

Hastaneye Erdoğan'ın annesinin adı veriliyor, sokağa da Atasay adı.
Aklıma üç yıl önceki tartışma takılıyor. AKP iktidarı 1 Ağustos 2004'te pırlanta, elmas, yakut gibi mücevherlerin ithalatından alınan % 18'lik KDV'yi sıfıra indiriyor, indirimden kırk bin kuyumcu yararlanıyor. Dünya ile rekabet sağlanıyor, kuyumculuk dünyasında Atasay, ilk beş büyük arasında... "

Kaynakça
Kitap: Takunyalı Führer
Yazar: Ergün Poyraz