Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Laiklik ve Tayyip

Burada Tayyip Erdoğan'ın Yolsuzlukları, Hainliği(ABD Uşaklığı) ve AKP Ekonomisinin İşleyiş Sistemi(Mafya-Gladyo-Tarikat Sistemi) hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Laiklik ve Tayyip

Mesajgönderen TurkmenCopur » 18 May 2011, 20:48

Laiklik ve Tayyip

"Din ve devlet işleri konusundaki sorunun çözülmesi için tek yolun laiklik olduğunu" 5-6 Şubat 2000 tarihli Zaman Gazetesi'nde yayınlanan mülakatında açıklayan Tayyip, devletin din hizmetlerini minimuma yani en aza indirmesi gerektiğini de söylüyor ve şöyle diyordu:

"Devlet, dinler karşısında tarafsızlık ve dindarın dinsize karşı, dinsizin de dindara karşı hakkını koruma anlamındaki laiklik ilkesine göre örgütlenmesidir."

Gerçi Tayyip, dönüşümün ya da İslamcıların sıkıştıkları ya da niyetlerini gizlemek ihtiyacı hissettikleri anda sığındıkları Takiyye'nin üstad-ı azamlarından olduğunu, 26 Ekim 1999 tarihinde Cüneyd Zapsu ile birlikte katıldıkları TÜSİAD'ın yemeğinde sergilemeye başlıyordu.

Tayyip, o gün kendisine laiklik ile ilgili sorulan soruya şöyle cevap veriyordu:

"Laik düzen inançları koruyan bir düzendir. Böyle bir düze-ne karşı çıkmam mümkün değildir."

Bu sözleri ile değiştiğini de söyleyen Tayyip, aslında o gün ilginç bir açıklama daha yapıyor; "Turgut Özal'ın bıraktığı yerden gideceğim" diyordu.

TÜSİAD'ın yemeğinde böyle konuşan Tayyip, 1994 yılında Ümraniye'de laikliği şu sözleri ile yerden yere vuruyordu:

"Hem laik hem Müslüman olunmaz. Ya Müslüman olacaksın ya laik. İkisi bir arada olduğu zaman ters mıknatıslanma yapar. Mümkün değil, ikisinin bir arada olması. Durum böyle olunca ben Müslüman'ım diyenin tekrar yanına gelip bir de aynı zamanda laikim demesi mümkün değil. Niye? Çünkü Müslüman'ın yaratıcısı olan Allah kesin hâkimiyet sahibidir"
Sadece bu kadar mı?

Olur mu? Hatırlayın, daha neler diyordu:

"Tutturmuşlar laiklik elden gidiyor, laiklik elden gidiyor. Yahu, bu millet istedikten sonra tabi elden gidecek yahu! Sen bunun önüne geçemezsin ki... Yani zorla bu milletin elinde tutmaya gücün yetmez. Millete rağmen bu iş yürümez zaten. Sonra nedir bu laiklik Allah aşkına. Bir tarif edin diyorsun, tarif etmiyor. Bugün her kavramın lügatte bir tarifi vardır. Ama çıkı-yor İçişleri Bakanı devlet dine karışır... Eee, gerisini niye söylemiyorsun? Din de devlete karışır. Niye demiyor?"

Tayyip 12 Mayıs 1994 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ile yaptığı sohbette, laiklik hakkında attıkça atıyor ve şunları söylüyordu:

"Laiklik düşüncesi Atatürk'e ait değildir. Anayasa'ya Atatürk hasta yatağında yatarken 1937 yılında İsmet İnönü tarafından sokulmuştur. Araştırın aldanmayın... "
Tayyip'in danışmanı Mehmet Metiner, Tayyip'in, laikliği "Din düşmanlığı şeklinde gördüğünü ve dinsizlik saydığını" anlatıyordu.

Bugün, bazı çevreleri kandırmak için laiklik türküleri söyleyen Tayyip, 10 Temmuz 1998 tarihli Hürriyet Gazetesi'ne şu açıklamalarda bulunuyordu:


"Ben diyorum ki insanlar laik olmaz. Nitekim anayasamızda TC vatandaşları laiktir deniyor, TC devleti laiktir diyor. Bizim yaklaşımımız bu laiklik din midir, değil midir? Değil, o zaman Müslümanlığın karşısına laikliği oturtamazsıınz."

Peki, Tayyip şimdi ne diyor?


"Ben laikim."

İsmet İnönü bu gibi durumlarda ne diyordu? Hadi canım sen de...
Biz de bu kadarla yetinelim. Daha fazlası tazminata girer.

Kaynakça
Kitap: Takunyalı Führer
Yazar: Ergün Poyraz
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Tayyip Erdoğan'ın Yolsuzlukları, Hainliği(ABD Uşaklığı) ve AKP Ekonomisinin İşleyiş Sistemi(Mafya-Gladyo-Tarikat Sistemi)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir

cron