Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Unutulan Ütopya: İslam Birliği

Burada Tayyip Erdoğan'ın Yolsuzlukları, Hainliği(ABD Uşaklığı) ve AKP Ekonomisinin İşleyiş Sistemi(Mafya-Gladyo-Tarikat Sistemi) hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Unutulan Ütopya: İslam Birliği

Mesajgönderen TurkmenCopur » 18 May 2011, 18:55

Unutulan Ütopya: İslam Birliği

İslamcı ideallerin ve yaşam tarzının değişime ne denli maruz kaldığını daha iyi anlamak için, başlangıçta Latin alfabesinin sadece eski mesaj içeriğini iletmekte modern bir araç görüldüğü unutulmamalı.

İslamcılık bu adla, Osmanlının son dönemlerinde bir kurtuluş ideolojisi olarak ortaya çıkmıştı. İttihad-ı Anasır (Milletler Birli-ği)'a dayanan Osmanlı İmparatorluğu, 1800'lerde milliyetçi başkaldırılarla küçülmeye başladığında, Osmanlı Barış Düzeni (Pax-Ottomanica) sona erdi. İslam aydınları, İmparatorluğu kurtaracak yeni bir ideoloji arıyordu. Ve ünlü modernist İslamcı Cemalettin Efgani'nin 1870'te İstanbul'a gelişiyle İslamcılık bir çözüm olarak tartışmaya açıldı.

1875 'ten itibaren 2. Abdülhamit döneminde, İmparatorluğun geri kalanını kurtarma siyaseti olarak benimsendi. Amaç, en azından İslam halklarını bir arada tutabilmekti. Ama bir süre sonra Pan-İslam siyaseti de işe yaramadı, Araplar da kıpırdanmaya başladı. Osmanlı aydınları bu kez, bari Türk halklarının birliği korunsun düşüncesiyle son çare olarak Türk milliyetçiliğine sarıldı.

İlginç olansa, Osmanlıcılık çökünce, arka arkaya İslamcılık ve sonra da Türkçülük ideolojilerini ortaya süren ismin aynı olmasıydı:

Cemaletttin Efgani. Afganlı mı, İranlı mı, yoksa Azeri Türkü mü olduğu bile bilinmeyen bu İslamcı aksiyon adamının bir ütopyası vardı: İslam Cumhuriyetleri Birliği. Bu amaca ulaşmak için, hem ümmetçi, hem milliyetçi fikirleri İslam dünyasında yaymaya çalıştı. İslamcılık kadar Türkçülük ve Arapçılık akımlarının da fikir babalığını yaptı. Ünlü fikir adamı Cemil Meriç, 'Ümran'dan uygarlığa' adlı eserinde Efgani efsanesini böyle anlatıyor. Mısır'da Muhammed Abduh, Suriye'de Reşid Rıza, Türkiye'de Mehmet Akif Ersoy, Ziya Gökalp ve Mehmet Emin Bey başta olmak üzere İslam coğrafyasında birçok önemli entelektüel, üstadın milliyetçi-ümmetçi fikirlerinden etkilendi. Said Nursi bile, Efgani'nin İslam Cumhuriyetleri Birliği projesini benimseyebildi.

Hem ümmetçi hem milliyetçi oluşu önce çelişki gibi gözükse de Efgani'nin yapmak istediği şuydu:

Önce İslam milletleri ulus-devletler olarak kalkınacak (milliyetçi akımlar sayesinde), sonra birlik oluşturacaklardı. Ama bunun için 'ümmetçi' siyasi ideallerden kopmamak gerekiyordu. Gelinen nokta, ütopyanın unutulduğunu gösteriyor.

Tayyip Erdoğan ve AK Parti hareketi bunun en açık göstergesi. Siyasal İslamcılık 'muhafazakâr demokrat' bir harekete dönüştürüldü. İnançlarına aykırı buldukları için başından beri karşı çıkan büyük bir dindar kitle, Tayyip Erdoğan liderliğinde, cumhuriyetin modernleşme projesiyle ve onun savunucusu kurulu devlet düzeniyle barıştı."

Kaynakça
Kitap: Takunyalı Führer
Yazar: Ergün Poyraz
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Tayyip Erdoğan'ın Yolsuzlukları, Hainliği(ABD Uşaklığı) ve AKP Ekonomisinin İşleyiş Sistemi(Mafya-Gladyo-Tarikat Sistemi)

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir