Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Şehzade Murad Meselesi

Burada Yavuz Sultan Selim hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Şehzade Murad Meselesi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 15 May 2011, 03:43

ŞEHZADE MURAD MESELESİ:

Celali meselesinden dolayı Karaman'da bulunan Ferhad Paşa'ya bir gün "mukarriblerinden" birisi , şehzade Ahmed'in oğlu şehzade Murad'in Amasya'da bulunduğunu ve memleket ileri gelenleri ile birleşerek yakında devlet aleyhine harekete geçeceğini bildirmişti.

Halbuki onun İran'a sığındığı ve orada öldürüldüğü bilinmekte idi. Bununla beraber ölümünün uydurma olduğunu ve hatta Celali isyanının başında bu şehzadenin bulunduğunu söyleyenler bile vardı. Bu itibarla meseleyi belki de lüzumundan fazla ciddi telakki eden Ferhad Paşa, durumdan Padişah'ı haberdar etti. Devletin sükûn ve nizamı için kardeşlerini ve kardeş çocuklarından eline ge-çirdiklerini öldürmeyi lüzumlu sayan Yavuz Sultan Selim, şehzade Murad'ı Osmanlı tahtı için tehlikeli bir rakip olarak görmüş olmalıdır ki bundan büyük bir huzursuzluk duymuş ve esasen insanların ölümüne kolayca karar verebilen bu hükümdar, Ferhad Paşa'ya "muaccelen bu hususu tedarik idüb Sultan Murad ile ittifak ve ittihad idenleri cümleten kati ü kahreyle" diye bir hüküm göndermişti. Bunun üzerine Paşa şehzade Murad meselesini bahane ederek "ol diyarın a'yanından beş altı yüz mikdarı kimesneleri na-hak yere" öldürdü ve mallarına da el koydu.

Onun çok defa haksız olarak yaptığı bu yoldaki icraat, şikayetlerin artmasına sebep olurken mesele de yavaş yavaş çözülmüş ve nihayet Amasya'da bir nalbant bu işle ilgili görülerek Padişah'ın huzuruna götürülmüştü. Bu nalbant, hasta bir adam ile tanıştığını ve kendisine birkaç defa yemek verdiğini, ondan sonra sıhhati düzelen bu adamın, Amasya sabun tüccarlarından ibrahim Ağa ile münasebette bulunduğunu Padişah'a anlattı.

Bu defa da sabuncu ibrahim Ağa İstanbul'a getirildi. Onun verdiği bilgiye göre de Amasya'daki hasta zat, birkaç kişiyle birlikte İstanbul'a gelmişti, ibrahim Ağa bu zatların şekil ve kıyafetlerini tarif ettiği için kısa zamanda kendilerini bulmak mümkün oldu. Bunların dediğine göre şehzade Murad denilen kimse Üsküdar'da ölmüştü. Padişah, ölen bu adamın mezardan çıkartılan başını huzuruna kadar getirttikten ve onun şehzade Murad'a ait olmadığım tesbit ettikten sonra ancak rahatlayabildi ve bu yüzden hapse atılmış olan birçok insanın bundan sonra serbest bırakılması mümkün oldu.

Kaynakça
Kitap: YAVUZ SULTAN SELİM
Yazar: Selahattin Tansel
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Yavuz Sultan Selim

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir