Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Ali Yurtaslan'ın İtirafi Üzerine Açılan Soruşturmalar

Burada Ali Yurtaslan'ın İtirafları hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Ali Yurtaslan'ın İtirafi Üzerine Açılan Soruşturmalar

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Nis 2011, 23:44

ALİ YURTASLAN'IN İTİRAFI ÜZERİNE AÇILAN SORUŞTURMALAR

1. Aydınlık gazetesinin MHP ile ilgili yayınını ihbar sayan, Yüksek Hakimler Kurulu soruşturma açtı. (7 Ağustos 1980)
2. Ankara Cumhuriyet Savcısı Mehmet Elverenli Aydınlık'ın yayını hakkında "uydurma" demediğini tam tersine yayını ihbar kabul ederek soruşturma açtıklarını belirtti. ( 8 Ağustos 1980)
3. Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı itiraftaki isimler hakkında soruşturma açtı. (9 Ağustos 1980)
4. İtirafta adı geçen 4 MHP'li tutuklandı. ( 9 Ağustos 1980)
5. Ankara Barosu itirafta adı geçen ve Mamak'taki kaçırma olayına karışan 2 avukat hakkında soruşturma açtı. (10 Ağustos 1980)
6. Ankara Sıkıyönetim Komutanlığının Mamak Cezaevinden kaçışla ilgili yayınladığı bildiride Yurtaslan'ın açıkladığı isimler yer alıyor. (10 Ağustos 1980)
7. Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı Aydınlık'tan cezaevinden kaçma olayıyla ilgili bilgileri istedi. (11 Ağustos 1980)
8. Ankara Sıkıyönetim" Komutanlığının idam mahkumu ve Mamak Cezaevi kaçağı Mustafa Pehlivanoğlu ile ilgili yaptığı açıklamada Yurt-aslan'ın itirafında Hukuk Masasında birlikte çalıştıklarını açıkladığı kişilerin kaçışı organize ettikleri belirtiliyor, (19 Ağustos 1980)
9. Adana Sıkıyönetim Komutanlığı itirafı ihbar kabul etti. (21 Ağustos 1980)
10. İçişleri Bakanlığı Nüfus işleri Genel Müdürlüğünce oluşturulan üç kişilik bir komisyon itirafta komandolara sahte kimlik sağladığı belirtilen Mustafa öztürk hakkında soruşturmaya başlanmıştır. (28 Ağustos 1980)
11. Ankara Savcılığı itirafın beş bölümünü daha ihbar kabul ederek soruşturma açtı. (29 Ağustos 1980)
12. Yargıtay Başsavcılığı Sıkıyönetimin MHP hakkındaki suç duyurularını incelemek üzere bir komisyon kurdu. (30 Ağustos 1980)
13. Adana Sıkıyönetim Komutanlığı, itirafta Cevat Yurdakul cinayetiyle ilgili olarak adı geçenler hakkında soruşturma açtı. (3.Eylül 1980)
14. Cumhuriyet Savcılığında MHP hakkındaki dosyaların incelenmesine hız verildi. Cumhuriyet Başsavcılığı Ali Yurtaslan'ın itiraflarına elkoydu ve incelemeye başladı. Başsavcı Fahrettin Kıyak tarafından incelenmek üzere not edilen yayınlar arasında ilk sırayı, Yurtaslan'ın itirafları almaktadır. (5 Eylül 1980)

Kaynakça
Kitap: MHP Merkezindeki Adam: ALİ YURTASLAN'IN İTİRAFI
Yazar: Ali Yurtaslan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Ali Yurtaslan'ın İtirafları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir