1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Albayrak Kıraathanesini Muhsin Yazıcıoğlu Bombaladı

MesajGönderilme zamanı: 19 Nis 2011, 23:13
gönderen TurkmenCopur
Albayrak Kıraathanesi Muhsin Yazıcıoğlu'nun Emriyle Bombalandı

13 Nisan 1978 günü DMMA (Yükseliş) önündeki bir arabanın bagajında bomba patladı. Birkaç gün sonra da Albayrak Kıraathanesi bombalandı.
Albayrak bombalanmadan bir gün önce, akşam biz ÜGD Genel Merkezinde oturuyorduk. Muhsin Yazıcıoğlu Yükselişten gelecekler olduğunu, gelirlerse kendisini telefonla aramalarını söyleyerek çıktı. Bize bir telefon numarası bıraktı. Gece 23.00 civarında Yükselişte okuyan birkaç kişiyle birlikte, yine Yükselişten Mahmut Somuncuoğlu ve Yaşar Yıldırım geldiler. Muhsin Yazıcıoğlu ile görüşeceklerini söylediler. Biz de, "Size bir telefon numarası bırakarak ayrıldı. Oraya telefon edin" dedik. Dernekten telefon ettiler. Yaşar Yıldırım, "Yükselişte bizden başka kimseyi okutmayacağız, onlara Yükselişi mezar edeceğiz" şeklinde konuşuyordu. Sonra da, "Tamam, her şeyi ayarladık. Kararlaştırdığımız gibi yarın bu iş olacak" dedi ve telefonu kapattı. Hep birlikte çıktılar. Ertesi gün Albayrak bombalandı.
Bu olaydan sonra bir sohbet sırasında Ülkücü İşçiler Derneği Genel Yönetim Kurulu Üyesi ve Yozgat MHP İl Başkanının kardeşi Vedat Bacanlı, "Yapan belli olduğu halde bu olaylar ortaya çıkmadı. İkisini de aynı şahıs yaptı. Oğlana helal olsun cesur çocukmuş" şeklinde söz etti. Vedat Bacanlı şu anda Hukuk Fakültesine devam etmektedir.

Kaynakça
Kitap: MHP Merkezindeki Adam: ALİ YURTASLAN'IN İTİRAFI
Yazar: Ali Yurtaslan