Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

M. Yamtarçelik: Anayasa Mahkemesi ve Danıştay'ın Bombaladı

Burada Ali Yurtaslan'ın İtirafları hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

M. Yamtarçelik: Anayasa Mahkemesi ve Danıştay'ın Bombaladı

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Nis 2011, 23:12

Anayasa Mahkemesi ve Danıştay'ın Bombalanmasını M. Yamtarçelik Planladı

Anayasa Mahkemesi ve Danıştayın bombalanması emrini Salih Dayan vermiş, planları Mehmet Yamtarçelik yapmıştır. Fakat bombalama eylemini kimin yaptığını bilmiyorum. Buraların bombalanması konusunda bunlara talimatın Şevkat Çetin den geldiğini tahmin ediyorum.
Önce- Mehmet Yamtarçelik'le birlikte, o sırada Ankara Şubesinde bulunan 06 KN 535 plakalı Renault marka arabayla. Anayasa Mahkemesi ve Danıştayın her tarafını gezdik, inceledik. Yamtarçelik çeşitli planlar çıkardı. Arabayı kullanan şoför Bora Tuzcuoğlu idi.

Bu ön çalışmanın arkasından Anayasa Mahkemesi ve Danıştay bombalandı. Daha sonra Yamtarçelik bir sohbet sırasında, bombalamada 450'lik TNT'ler kullanıldığını söyledi. Bunlar bir kutuya, demir muhafazalar içine konmuş. TNT'nin alt ve üstüne demir parçaları vb. yerleştirilmiş ve üzeri ziftlenmiş. Buna geliştirilmiş TNT deniyor.

Türkeş, olaydan sonra çok üzüntü duyduğunu basına açıkladı ve yapanları lanetledi. Oysa bu eylemler ülkücüler arasında çok iyi karşılandı. Çünkü Danıştayın ülkücülere karşı olduğu şeklinde bir kanı vardı.

Bu bombalama olayları açığa çıkmadı. Sadece Savaş Çalışkan ve iki arkadaşı İskenderun'da yakalandılar. Sonradan delil yetersizliğinden beraat ettiler. Eylemi bunların yapıp yapmadıklarını bilmiyorum. Savaş Çalışkan İskenderun Ülkücü İşçiler Derneği Başkanıydı.
Bir keresinde de M. Yamtarçelik'le Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünün çevresini dolaştık. O zaman da Genel Müdürün öldürülmesini planlıyordu. Gece arabadan indik. Niğde Yurduna girdik. Daha sonra dışarı çıkarak yurdun çevresini dolaştık. Tekrar içeri girerek Kredi ve Yurtlar Kurumunun planını çizdik. Bu arada Yamtarçelik, Niğde Yurdunda kalan, Kredi ve Yurtlar Kurumunda çalışan ismini bilmediğim birkaç kişiyi çağırarak, "Genel Müdürün odası kaçıncı kattadır, nerededir" vs. gibi sorular sordu. Daha sonra Niğde Yurdundan ayrıldık.

Fakat bu eylemin yarım kaldığını ve Genel Müdüre bir şey yapılamadığını zannediyorum.
M. Yamtarçelik daha sonra yakalandı, fakat bu olaylar açığa çıkmadı. Ancak Zafer Üstünel'in öldürülmesi olayındaki suçunu kabul etti. Üstünel'in öldürüldüğü günlerde, o semtin başkanı olan M.Yamtarçelik, Hüseyin Kocabaş ile Murat Özdemiralp'e, "Demirlibahçe semtinde komünistleri yaşatmayacağız. Bunun için birkaç komünisti öldüreceğiz" şeklinde talimat veriyor. Ve Zafer Üstünel bu talimat gereğince öldürülüyor. Vedat Veligüven yakalanıncaya kadar bu durum bilinmiyordu. Fakat Veligüven yakalandıktan sonra bu cinayetin M. Yamtar-çelik'in talimatıyla işlendiği ortaya çıktı. Veligüven ayrıca silahı Yamtarçelik'ten aldıklarını söylüyor. Ayrıca silahı olaydan sonra yine ona verdiklerini itiraf ediyor. Yamtarçelik bunun üzerine kaçmaya başladı. 1979 Mayıs veya Haziranında yakalandı. Halen cezaevinde. Salih Dayan ise kaçak.

Kaynakça
Kitap: MHP Merkezindeki Adam: ALİ YURTASLAN'IN İTİRAFI
Yazar: Ali Yurtaslan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Ali Yurtaslan'ın İtirafları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir