Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Mustafa Mit ve Muhsin Yazıcıoğlu'nun Sivas'ta Soygun Çetesi

Burada Ali Yurtaslan'ın İtirafları hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Mustafa Mit ve Muhsin Yazıcıoğlu'nun Sivas'ta Soygun Çetesi

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Nis 2011, 23:07

Mustafa Mit ve Muhsin Yazıcıoğlu'nun Sivaslılara Kurdurdukları Soygun Çetesi

Mustafa Mit ve Muhsin Yazıcıoğlu Sivaslıdırlar. Bunlar 1978 yılı içinde Sivaslı olan Fatih Hüseyin İpek ve Adil Bakır'ı çağırarak, teşkilatın paraya ihtiyacı olduğunu, bunun için ağzı sıkı ülkücülerden bir grup kurmalarını ve bu grupla çeşitli soygun ve gasp olaylarına girişmelerini isterler. Fatih Hüseyin İpek teklifi kabul ederek bir grup kurar ve soygunlara başlar. Silahları Muhsin Yazıcıoğlu verir. Bunlar birkaç ev soyarak maddi bakımdan güçlenirler. Yaptıkları soygunların paralarını Mustafa Mit ve Muhsin Yazıcıoğlu'na aktarırlar. Bu arada Kayseri'de, Sivas' ta, Samsun'da. Ankara Demetevler'de, Eskişehir'de evler tutarlar.
Bunlar 1978 Mayıs veya Haziranında Etimesgut'ta bir eve girerek 5 kg. altın. 100 bin TL. para ve çeşitli mücevherler alırlar, kaçarlarken polis peşlerine düşer. Adil Bakır yakalanır. Fatih ve yanındakiler bir polisi rehin alarak takas yapmak isterler. Polisler bunu kabul etmeyince, rehin aldıkları polisi vurarak kaçarlar. Adil cezaevine girer. Fatihler soygunlara devam ederler.

Bu arada Fatih, Sivas'ta meydana gelen katliam girişiminde yer alır. Alibaba Mahallesine saldıranlar arasında Fatih de vardır. 1978 sonlarındaki Sivas olaylarını Mustafa Mit ve Muhsin Yazıcıoğlu tertiplemişlerdir. Yazıcıoğlu Sivas'a giderek olaylara bizzat önderlik etti. Fatih sonradan bana Sivas olaylarını anlatırken, Muhsin Yazıcıoğlu'nun bizzat başlarında olduğunu ve kendilerini tahrik ettiğini söylemiştir.
Fatih, bu olaylardan sonra Eskişehir'e gelir. Burada bir araba gaspı sırasında polisle çatışarak yakalanır. Yanındakiler kaçmışlardır. Eskişehir Cezaevine konur. Ben kendisiyle cezaevinde görüştüm.

Bunları bana kendisi anlattı. Muhsin Yazıcıoğlu ve Mustafa Mit'in kendisini öldüreceklerinden korkuyordu. Korkusunun sebebi şuydu: Eskişehir Cezaevindeyken bir sohbette soygunları Muhsin Yazıcıoğlu'nun isteği üzerine yaptığını söyler. Bunun üzerine cezaevi ülkücülerinin başkanı Efendi Barutçu, Cumhuriyet Savcılığının odasından Ankara'yı otomatik telefon la arar ve Muhsin Yazıcıoğlu ile görüşür. Aynı gün Efendi Barutçu, Mehmet Kaplan ve İbrahim Yazıcı, Fatih'i feci şekilde döverler. Kendisini gardiyanlar kurtarmış. Fatih, bu dövme olayının Muhsin Yazıcıoğlu'nun emriyle yapıldığını anlattı.

Fatih Hüseyin İpek daha sonra Erzincan Cezaevine nakledilir. Bu arada Fatih'i Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı ister. Fatih, Erzincan Sıkıyönetim Askeri Savcılığına, cezaevinde başına bir şey gelirse, sorumlusunun Mustafa Mit ve Muhsin Yazıcıoğlu olduğuna dair noterden tasdikli bir dilekçe verir.
Fatih, korktuğu için mahkemede "ben ülkücü değilim" demiştir. Muhsin Yazıcıoğlu ve Mustafa Mit'in isimlerini saklamıştır. Soygunları kendisinin yaptığını söylemiştir. Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi Fatih'i müebbet hapse mahkum etti. Fatih kendisiyle konuşmamızda, "Ben hâlâ ülkücüyüm. Fakat Muhsin ve Mustafa'dan korkuyorum" diyordu.

Kaynakça
Kitap: MHP Merkezindeki Adam: ALİ YURTASLAN'IN İTİRAFI
Yazar: Ali Yurtaslan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Ali Yurtaslan'ın İtirafları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir