Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Esrarengiz Yüzbaşı, Ökkeş, Gabriyel ve Ejder Dörtlüsü

Burada Ali Yurtaslan'ın İtirafları hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Nis 2011, 23:06

Yüzbaşı Mehmet Ali Çeviker'in, Ökkeş ve Gabriyele birlikte bir şirket kurduklarını biliyorum. Fakat bunun adını bilmiyorum.
Yüzbaşı Çeviker cezaevinde MHP'li olarak geçiniyordu. Bizimkilerin sırtından yaşıyordu. Bizden para çekmek için, sürekli, "Maddi durumum çok kötü" diye sızlanıyordu. Teşkilattan aldığı paralara karşılık o da ülkücüleri tekvando çalıştırıyordu. Hatta bir ara subay koğuşunda başkanlık bile yaptı.
1979 Haziranından sonra onunla cezaevinde birkaç kere görüştüm. Neredeyse kafayı bozmuş gibi bir durumu vardı. Söyledikleri birbirini tutmuyordu. "Başbuğa albay rütbesini ben verdim" gibi saçmasapan laflar ediyordu.

Bu daha sonra arkadaşlara şantaj yapmaya başlamış. Selahattin Arpacı'ya, "Artık dayanamayacağım, konuşacağım" gibi sözler sarfetmiş. Selahattin, raporunda bu durumu bana yazdı. Ben de Abdullah Çatlı'ya anlattım. O da bu konuyu Muhsin Yazıcıoğlu ile konuşmuş. Abdullah bana, "Bu işi ne şekilde hallederseniz halledin. Ağzını kapatın" dedi. Ben de Selahattin'e söyledim. "Tamam, biri ağır ceza alsın, bu işi halle deriz" dedi. Sonra Mehmet Ali Çeviker Sivas Cezaevine nakledildi.

Yüzbaşı Ankara'da bir evde yakalandı. Bunun evinde yakalandığı kadın halen Ol'de veya Şehrazat'ta konsomatris olarak çalışıyor. Şu anda yüzbaşının kardeşi Şerafettin ile birliktedir.

Ökkeş Çokuçkun'un birkaç tane şirketi vardır. Bunlardan biri Uçkun Nakliyattır. Bunun İstanbul ve Maraş'ta yazıhaneleri vardır. Maraş' ta Uçkun Taksi buna aittir. Ayrıca İstanbul Kadırga'da kumarhanesi vardır. Ökkeş şu anda Mamak Askeri Cezaevinde yatmaktadır. Şu anda İstanbul'da bulunan Übeyde Karaman adlı bir kadın Ökkeş'in yardımcısı ve mal taşıyanıdır. Fakat kendisiyle ilgili hiç bir suçlama yoktur.

Gabriyel'in Döviz ve Elmas Kaçakçılığı

Gabriyel Aktürk ile tanışmam bir tesadüf sonucudur. İkimiz beraber mahkemeye çıkarıldık. Her nasıl olduysa ikimizi aynı suçtan göstermişlerdi. Bizim hazırlattığımız sahte evrakın birkaçını o yapmış şeklinde gösteriyorlardı. Oysa onun bu işlerle hiç bir ilgisi yoktu. Kendisine Ökkeş'in yanında yattığımı söyledim. Biraz sohbet ettik. Gabriyel o zaman dışardaydı. Esrarengiz yüzbaşıya devamlı para gönderiyordu. Yıllık 500 bin TL. kadar para gönderiyordu. Yüzbaşının konuşmasından korkarak onu devamlı pohpohluyor ve destekliyordu.
Gabriyel elmas kaçakçısıydı. Ayrıca Ökkeş, döviz kaçakçılığı yaptığını da söyledi. İstanbul'da Kapalıçarşıda kuyumcu dükkanı vardı. Piyerloti'de de evi vardı. Kendisi yeraltı dünyasıyla ilişkilidir.

Ökkeş'in bana anlattığına göre, kayınbabası İstanbul bölgesinin en büyük kaçakçısıymış. Gabriyel'in ayrıca Lübnan ve Brüksel'de de ortakları varmış.
Ökkeş genellikle işlerini Gabriyel'le birlikte yapmış. Fakat yakalandıkları zaman suçu hep Ökkeş üzerine almış, Gabriyel dışarda kalmış. Kendisi çok kurnazdır ve epey yükseklerde ilişkileri olduğunu tahmin ediyorum. Gabriyel şebeke başlarından biriydi. Fakat tabii ki, onun da üstünde birileri vardı. Polis bütün uğraşmalarına rağmen bunu konuşturamadı. Ökkeş Çokuçkun bana Gabriyel Aktürk'ün gizli Ermeni örgütleriyle ilişkisi olduğunu söylemişti. Fakat Ökkeş, Gabriyel'in kendisine bu ilişkileri anlatmaktan çekindiğini söylüyordu.
Gabriyel cezaevinde gözüne kestirdiklerine iş teklif ediyordu. Bunlardan biri Celalettin Ergüder idi. Celalettin, Abdullah Çatlı'nın adamlarındandı. Üç kahve tarama olayından dolayı iki tane müebbet almıştı. Gabriyel ona, dışarda grubu olup olmadığını sormuş. Eğer grubun varsa beraber iş yapalım demiş. "Sana yurt dışından gelen birkaç parti malın adresini vereyim, yarı yarıya kırışırız" demiş. Gabriyel'in böyle teklifte bulunduğu şahıslar çok azdır. Güvenmediklerine hiç bir konuda açılmaz.

Ben bir kere İstanbul'a gittiğimde Kazım Ayaydın'a Gabriyel'i tanıyıp tanımadıklarını sordum. O da bana Gabriyel'in devamlı kendilerine yardım ettiğini söyledi.
Bir kere de Gabriyel'e, Ökkeş'in Abdullah Çatlı ile ilgili anlattıklarının doğru olup olmadığını sordum. Biz Ökkeş'e devamlı yardım ediyorduk. Amacım onun anlattıklarının doğru olup olmadığını araştırmaktı. Yani bizi aldatıp aldatmadığını öğrenmek için Gabriyel'den araş-tırdım. O da yukardan beri anlattığım konularda, Ökkeş'in söylediklerinin hemen aynısını anlattı.

Ejder Büyüksolak, Ökkeş'in sağ kolu olarak bilinir. Bu da Maraşlıdır. Bir ara Maraş Yurdunda kalıyordu. Bu sırada Maraş Yurdu Başkanlığı yaptı. İstanbul'daki ülkücülerin ileri gelenlerindendir. Kendisi Maraşlı Ejder olarak tanınır. Elinin iki parmağının eksik olduğunu zannediyorum. Ejder bu anlattıklarımın teferruatını bilir. Halen kendisi hakkında arama kararı olduğunu sanmıyorum.

Ejder, Kadırga da bir kumarhanenin veya çay bahçesinin başında bulunur. Bu bölgeden haraç toplar. Ökkeş elinde ÜGD'nin işine yarayacak malzemeler bulunduğu zaman, bunları ÜGD'ye aktarmak için Ejder'e teklifte bulunur. Bunların ÜGD'ye aktarılmasını Ejder sağlar.

Kaynakça
Kitap: MHP Merkezindeki Adam: ALİ YURTASLAN'IN İTİRAFI
Yazar: Ali Yurtaslan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Ali Yurtaslan'ın İtirafları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir