Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Necati Gültekin, Baki Tuğ ve Ordu İçindeki Gizli Teşkilat

Burada Ali Yurtaslan'ın İtirafları hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Nis 2011, 23:04

1979'un Haziran ayında Abdullah Çatlı beni çağırarak, Mehmet Ali Çeviker ve Ökkeş Çokuçkun adlı şahısların Ankara Kapalı Cezaevinde bulunduklarını, bunlarla kimseye hissettirmeden ilişki kurmamı istedi. Kendilerine maddi, manevi yönden destek olacağımızı, yalnız bunu kimsenin bilmemesi gerektiğini anlattı. Poliste nasıl ifade verdiklerini öğrenmemi istedi.

Ben 1978'in Nisan ayında cezaevine giderek Yüzbaşı Mehmet Ali Çeviker ile görüştüm. Yanımızda Selahattin Arpacı da vardı. Bana Abdullah Çatlı ile İstanbul’da görüştüğünü söyledi. Ayrıca ordudan silah ve malzeme çıkartmak için ordu içinde bir teşkilat kurduklarını anlattı. Bu teşkilatın kurulmasında MHP Milletvekili Necati Gültekin ve Baki Tuğ'dan yararlandıklarını söyledi. Kendisinin İstanbul'da öldürülen as-subaya bağlı olduğunu, onun üstündekileri bilmediğini söyledi.
Yüzbaşı Çeviker, ayrıca ele geçmeyen malzemelerin İstanbul’da bir depoda bulunduğunu, istersek buranın adresini verebileceğini belirtti. "Belki nemden bozulabilirler. Gidin oradan malzemeleri alın" dedi ve bana deponun adresini verdi. Yüzbaşı ayrıca kendisinin bir eniştesi olduğunu, malları kendileriyle paylaşmak istediğini söyledi. Bizden onu korkutmamızı ve bu işten vazgeçirmemizi istedi. Yüzbaşı, Ökkeş'le konuşmamızı da söyledi.

Bir keresinde ökkeş'le görüşmemizde de bu depodan söz edildi, ökkeş bana "Kimseye güvenemiyorum. Sen Gabriyel Aktürk'e git sor. Ejder Büyüksolak malların yerini değiştirmiş mi?" dedi. Ben de Gabriyel'le bu durumu konuştum. Ben Okkeş bunları soruyor deyince, "Biz de ülkücüyüz. Ben İstanbul ÜGD teşkilatına şu kadar yardım yaptım" diye söze başladı. Ejder Büyüksolak'ın bir kere yanına geldiğini, malların yerinde durduğunu söylediğini, kendisinin de bir daha yanına gelmemesini istediğini, polisin durumu öğreneceğinden korktuğunu anlattı.

Bu adresin yerini şimdi tam olarak hatırlamıyorum. Ejder Büyüksolak gayet iyi bilir. Fakat hatırladığım kadarıyla, Aksaray'da, MİSK binasının yakınında, karakolun hemen karşısındaydı. Üç katlı bir evdi. Depo bunun zemin katındaydı. Deponun kepenkleri kapalı bulunuyormuş. Hatırımda kaldığına göre numarası 38/C gibi bir şeydi. Burayı Ökkeş kiralamış. Depo malzeme doluymuş.
Ben bu adresi ne Abdullah Çatlıya, ne de başka bir kimseye vermedim. Selahattin Arpacı adresi kaybetmememi, iyi saklamamı istedi.

Bu depoda 250 adet, o zaman gazetelerin de belirttiği gibi, İstanbul'u havaya uçuracak şiddette TNT bulunduğu söylenmişti. Ayrıca MİT, polis, askeriye hepsi bunların peşindeydi. Başıma bela almaktan korktuğum için adresi kimseye vermedim.

Fakat ben hapisten çıktıktan sonra, teşkilattan kesin olarak ayrılmaya karar verdiğimde polis ve MİT yetkilileriyle görüşerek, güvenliğimi sağladıkları taktirde kendilerine yardımcı olacağımı söyledim. Onlar da bana, önce bazı bilgiler vermemi, bunları araştıracaklarını, gerisinin kolay olduğunu belirttiler. Ben o zaman deponun adresini ve Ejder Büyüksolak'ın ismini yetkililere verdim. Bu konuşma 1980'in Ocak sonunda veya Şubat başında oldu. Gittiler, yerleri değiştirilmiş olduğu için malzemeleri bulamadılar. Ancak halen istenirse Ejder ve Gabriyel Aktürk sorguya çekilerek bu malzemeler bulunabilir.

Kaynakça
Kitap: MHP Merkezindeki Adam: ALİ YURTASLAN'IN İTİRAFI
Yazar: Ali Yurtaslan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Ali Yurtaslan'ın İtirafları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir