Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

MHP Teşkilatı İçinde Muhalefet

Burada Ali Yurtaslan'ın İtirafları hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

MHP Teşkilatı İçinde Muhalefet

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Nis 2011, 22:56

TEŞKİLAT İÇİNDE MUHALEFET

ÜGD Genel Yönetim Kuruluna girdiğim sıralarda MHP'nin yarattığı anarşinin Türkiye'ye bir yararı olmadığını, bunun sonunda kardeş kavgasına döneceğini düşünmeye başladım. Artık cinayetler kan davası haline gelmeye başlamıştı. Bazı yerlerde iç savaşa doğru gidiyordu. Vicdanımın bunları kabul etmeyeceğini düşünmeye başlamıştım. Tabii bunları kimseye söyleyemiyordum.

1979 Haziran ayında Gençlik Kollarıyla yaptığımız ortak bir toplantıda Mustafa Mit, teşkilat içindeki bazı şahısların polis ajanı olduklarını, MHP'yi yıpratmak için çeşitli provokasyonlar yaptıklarını, bunlarla kesinlikle irtibatın kesilmesi gerektiğini, kendilerine kesinlikle hiç bir bilgi verilmemesini söyledi. Bu sırada Gençlik Kollarından bazı kişiler bu sözlere itiraz ettiler. Tartışma büyüdü. Bunun üzerine Mustafa Mit, "Bu konuyu bırakalım. Neredeyse birbirimize düşeceğiz" dedi.

Böylece, MHP ve ÜGD içinde bir muhalefetin varlığından haberdar oldum. Muhalefetten kişilerle ilişki kurarak onların fikirlerini öğrenmeye çalıştım. Muhalefetin önde gelenlerinden birine amaçlarının ne olduğunu sorduğumda, o kişi bana, "MHP'nin şu andaki anarşi politikasından memnun olmadığını, kardeş kavgası ile bir yere varılamayacağını, cinayetlere karşı olduğunu, masum gençlerin bu cinayet şebekelerinin ağına düşmesini önlememiz gerektiğini, Türkiye'nin iç savaşa doğru gittiğini, bunu önlemek için ülkücülerle devrimciler arasında bazı noktalarda birleşilebileceğini, böylece böl ve yut politikasına karşı ortak bir tavır alınabileceğini, bu olayların Afganistan'da olduğu gibi Rusya'nın işine yarayacağını, biz kavga ederken kapitalistlerin milleti soyduğunu, MHP'nin de buna bile bile alet olduğunu anlatarak MHP'ye karşı bir savaş açmanın zamanının geldiğinden bahsetti. "MHP'yi bu duruma getiren biziz. Meydanı onlara bırakarak çekilemeyiz. Binlerce kişi öldü, binlerce kişi cezaevlerinde. Bunlar MHP üst yönetiminin o koltuklarda oturması için olmadı. Kapitalist ve emperyalistler için yapılan savaş için olmuştur. Onlara alet olamayız. Tüm Türk gençliği birleşerek halkımızın yararına olan hareketlerde bulunmamız gerekir" dedi. Benim de kendilerine katılmamı istedi.
Ben de bu hareketin içinde olacağımı, canı feda etmekten çekinmeyeceğimi söyledim. Beni diğer arkadaşlarla tanıştırmasını istedim.

Hapisten Çıktıktan Sonraki Dönem

Hapisten çıktıktan sonra köye gitmiştim. Köyden gelince muhalefetle birlikte çalışmak için tekrar arkadaşları aradım. Bu muhalefette yer alan bir şahısla tanıştım, Ankara'da. Kendisi cezaevi kaçağıydı. Soygun olayından aranıyordu. Ne yaptıklarını sordum. Kendilerinin teşkilat için soygunlar yaptıklarını söyledi ve benim de gelmemi istedi. Bu şahıs Bahçelievler İş Bankası veya Yapı Kredi Bankası soygunundan aranıyordu. Kaçakken birkaç kere teşkilata gelmişti. Bana yer gösterin diye. Mustafa Mit bunları bizim soyguncularla işimiz yok diye tersledi. Mustafa Mit in böyle davranmasının sebebi şuydu: MHP hep böyle yapar. Kendisi için banka soyanlar açığa çıkınca, bizim soyguncularla işimi/ yok diye yüzüstü bırakır. Mesela yine Mustafa Mit, Servet Ercüment Dağıstan adlı bir şahsın babasına -ki babası o sırada MHP Hatay İl Sekreteriydi- "Senin oğlun gangstermiş, bizim gangsterlerle işimiz yok, siktir git" dedi. Fakat paralar direkt ÜGD veya MHP'ye gelmekteydi.

Ajan Olarak İlan Edilenler

Necmi İşgören'don şuphelenilmesi şöyle oldu: ETKO diye bir şey vardı. İçcebeci'de bir kahveyi taramaya gidiyorlar ve orada polislerin beklediğini görüyorlar. Bunun Necmi tarafından polise bildirildiğini söylediler. Ayrıca ETKO Abidinpaşa Başkanı Mehmet Muti, Necmi ile beraber polise düştüğü zaman "Bana hiç bir şey yapmıyorlar" dediğini, oysa Necmi'nin birkaç cinayete karıştığını polisin de bunu bildiğini Genel Merkeze bildiriyor. Genel Merkez bunun üzerine tüm Ankara Şubesinin dağılmasını emretti. ETKO dosyasında Necmi'nin Abidinpaşa Başkanı iken çeşitli cinayetlere karıştığı ortaya çıkmıştır. Şu anda Necmi ETKO davasından yargılanıyor, Mamak Askeri Cezaevinde bulunuyor. Bizim dönemimizde Necmi tecrit edildi ve bütün teşkilatlara Necmi görüldüğü yerde Genel Merkeze bildirilsin diye gizli bir tamim gönderildi.

Bundan 1 ay önce mart ayında eski Yenimahalle İlçe Başkanı olan Hakan Şencan Koçoğlu için de böyle bir tamim çıkartılmıştı. Böyle tamimler birçok kişi hakkında çıkartılmıştı. 1978 yılının son aylarında Aydınlık ve Cumhuriyet yazmıştı. ÜGD Genel Yönetim Kurulu üyesi olan bir şahsın üzerinden Halkın Kurtuluşu ve Dev-Genç'in kimlik kartları çıkmıştı. Ayrıca İGD adına para topladığı da yazılmıştı. Sonradan bunun bir ajan olduğu ve görüldüğü yerde hemen Genel Merkeze gönderilmesi söylendi. Bu Hasret ve Genç Arkadaş dergilerinde de yayınlandı.

Bu konuya bir örnek de şudur: Muhsin Yazıcıoğlu döneminde ÜGD Genel Yönetim Kurulu üyesi Şefik Kantar 1978 Ramazan ayında Şevkat Çetin ile tartıştı. Şefik Kantar "Cinayetlere son verelim ve tartışarak meseleleri çözelim" dedi. Şevkat Çetin onu hain ilan etti. Hasret ve Çaylak'ı o kurmuştu (Şefik, genelevde fedailik yapmaya kadar düştü daha sonra. Ben gidip kendisini gördüm. Niye böyle yerlerde çalıştığını sordum. Eskiden bizim eve gelir giderdi. Çok sever sayardım. Yüksel Caddesinde Hasret Basımevi vardı. Orada görürdüm. Çok çalışkandı. Bana "boşver" dedi. "Namuslu yaşamak yaramıyor. Şimdiye kadar öyle yaşadık da ne oldu" dedi. "Cinayetlere karşı çıktık böyle oldu" dedi. Biraz da bana güvenmedi ve çok konuşmadı.
Adem Eroğlu'nun Cevat Yurdakul cinayetiyle ilgili olarak ileri sürülmesinin nedeni de hizip meselesidir. MHP, Eroğlu'nun kendisine karşı bir hizip içinde olduğunu biliyordu. Onun için ortaya sürülmüştür. Oysa Eroğlu'nun Adana'da fazla bir etkisi yoktur.

Kaynakça
Kitap: MHP Merkezindeki Adam: ALİ YURTASLAN'IN İTİRAFI
Yazar: Ali Yurtaslan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Ali Yurtaslan'ın İtirafları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir