Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

MİSK ve ÜİD (Ülkücü İşçiler Derneği)

Burada Ali Yurtaslan'ın İtirafları hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Nis 2011, 22:52

MİSK ve ÜİD arasında fazla bir fark yoktur. ÜİD, MİSK için bir ön adımdır. MİSK'in gireceği yerde önce ÜİD çalışır ve zemin hazırlar. Bu iki örgüt her bakımdan içiçe girmiştir. ÜİD daha dar bir teşkilattır. Girdiği yerdeki ülkücü işçileri oba-oymak şeklinde gizli örgütler.
Bu iki teşkilatın gelir, giderleri karmakarışıktır ve karanlıktır. Mesela MİSK ile Pol-Zar arasında karanlık bir şekilde para alışverişi olduğunu biliyorum. İskender Karyağdı Pol-Zar'da Müdürken, buradan MİSK' e büyük miktarlarda para aktarmıştır. Bu durum, MİSK muhasibi Şükrü Dağdeviren'in defterlerindeki kayıtlarda da görülmektedir.

MİSK, MHP'li bazı avukatların maaşların öderdi. Ayrıca sendika aidatı dışında her işçiden 100-200 lira civarındalara kesilirdi. Bu paralar MHP ve ÜGD'ye aktarılırdı. Daha önce de belirttiğim gibi, ben iki sene içinde MİSK'den yaklaşık 2 milyon lira kadar para almışımdır.
ÜİD'in de para yönünden hiç bir sorunu yoktu. Bu dernek mesela hakimleri ayartmak için kurulan tezgaha milyonlarca lira para ayırabilmiştir. ÜİD, MİSK'e bağlı bütün işçilerden ayrıca para kesiyordu. Mesela biz ODTÜ'de çalışırken, her ay maaşımızdan 1000 lira ülkücü işçilere yardım olarak kesilirdi. Biz 300 kişi çalışıyorduk. Yani sadece ODTÜ' den her ay 300 bin lira ÜİD'ye gönderiliyordu.

MHP'nin bazı faaliyetleri bu kuruluşlarda yürütülür. Zaten bu işler için Bahçelievler'deki sinemanın tutulmasını ve MİSK Eğitim Sitesinin kurulmasını bizzat Türkeş istemiştir. Daha sonra kamuoyunca da öğrenildiği gibi, buralarda MHP'nin faaliyetleri için bomba imalatı dahi yapılmıştır.

Kaynakça
Kitap: MHP Merkezindeki Adam: ALİ YURTASLAN'IN İTİRAFI
Yazar: Ali Yurtaslan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Ali Yurtaslan'ın İtirafları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir