Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Mart 1979 Kongresi ve Hasan Çağlayan Dönemi

Burada Ali Yurtaslan'ın İtirafları hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Nis 2011, 22:43

O sıralarda sıkıyönetimin cinayet şebekelerinin üzerine gideceğine kesin gözüyle bakılıyordu. Genel Başkan Şevkat Çetin'in cinayet şebekeleriyle ilişkisinin açığa çıkacağından korkuluyordu.

Resim

Bu durumda olağanüstü kongreye gidilmesi ve Şevkat Çetin'in görevi bırakması kararı alındı.
1979'un Mart avında yapılan kongrede Genel Başkanlığa Hasan Çağlayan getirildi. Şevkat Çetin MHP Genel Merkezinde illegal olarak çalışmaya başladı.
İkinci Başkanlığa Yaşar Yıldırım getirildi. Yıldırım şu anda Ülkü Yolu Derneğinin Genel Başkanıdır. Yaşar Yıldırım 1979'un Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında Anadolu'yu il il gezerek ÜGD şubelerinin teşkilatlanmasında çalıştı. Taşra teşkilatlarının silah ve. malzeme ihtiyaçlarını tespit etti. Mesela ben Niğde'ye gittiğini öğrendim. 1979 Mayısında Niğde ülkücülerinin başkanı. Niğde İmam Hatip mezun . Mümin Niğde' den bana geldi. Malzeme ihtiyaçları olduğunu söyledi. Ben kendisini Hasan Çağlayan la görüştürdüm. Hasan, "Yaşar şu anda Kayseri'de. Niğde'ye gelince onunla konuşun. Ayarlarız" dedi. Mümin bundan onbeş gün sonra Niğde'ye gitmiş. Daha sonra görüştüğümüzde bana şunları anlattı: Yaşar Yıldırım Niğde'ye gelmiş. O sırada Niğde devrimcilerin elindeydi. Çevresi ise ülkücüydü. Yaşar, "Yolları kesin, baskınlar yapın" vs. demiş. İyi çalışmadıkları için eleştirmiş. Yaşar o dönemde kurban derilerinin toplanmasını istiyordu. Deri paralarıyla silah ve malzeme alınacağını söylüyordu.
Ertuğrul Alpaslan irtibatta kaldı.

Teşkilatlandırma Sekreterliğine ise Mahir Damatlar getirildi.

Erdem Şenocak KTKO davasından dolayı aranmaya başlandığı için Hukuk Masasını bıraktı. Ben bu kongrede ÜGD Genel Yönetim Kuruluna resmen yedek üye seçildiğim için Hukuk Masası Başkanlığına getirildim. O zamana kadar Erdem Şenocak'ın yaptığı kaçaklarla ilgilenme görevini Mahir Damatlar üstlendi. Ben Hukuk Masası Başkanlığı görevini. gözaltına alındığım 31 Temmuz tarihine kadar sürdürdüm.

Kaynakça
Kitap: MHP Merkezindeki Adam: ALİ YURTASLAN'IN İTİRAFI
Yazar: Ali Yurtaslan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Ali Yurtaslan'ın İtirafları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir