Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

Sıkıyönetimin İlanınıdan Sonra ÜGD Faaliyetleri İllegal

Burada Ali Yurtaslan'ın İtirafları hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Sıkıyönetimin İlanınıdan Sonra ÜGD Faaliyetleri İllegal

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Nis 2011, 22:37

Sıkıyönetimin İlanınıdan Sonra ÜGD Faaliyetine İllegal Olarak Devam Etti

ETKO ile ilgili tutuklamalar sadece Salih Dayan'ın değil, hemen bütün Ankara Şubesinin kaçak duruma düşmesine yol açtı. Bu tutuklamalar sırasında ÜGD Ankara Şubesi Yönetim Kurulu üyesi ve ETKO'nun Abidinpaşa sorumlusu Necmi İşgören'in ÜGD ile ilgili bütün bilgileri polise verdiğini öğrendik. Bunu bize Şevkat Çetin söyledi. Ankara Şubesinin dağıtılmasını ve bütün yönetim kurulu üyelerinin Ankara'yı terketmeşini istedi. Benini dışımdaki herkes Ankara'yı terketti.
Ben, benim ve Edip Doğan’ın ne yaptığımızı bilmediğini söyledim.

Bunun üzerine ben Ankara'da kaldım. ÜGD Genel Yönetim Kurulunda illegal olarak çalışmaya başladım..
Bu olaylar sıkıyönetim ilanından sonraki gelişmelerdi. Böylece ÜGD teşkilatlarının dağıtılmasını, sıkıyönetime yardımcı olmak olarak kamuoyuna tanıttılar. Oysa Ankara Şubesinin dağıtılmasının sebebi, yukarda belirttiğim gelişmelerdi. Kaldı ki, ÜGD teşkilatlarının hiç biri kapatılmadı. İllegal olarak çalışmalarını sürdürdüler. 1979'un Mart ayında yapılan kongrede ÜGD Genel Merkezinin Konya'ya taşındığı söylendi. Oysa bu dernek Ankara'da Bahçelievler'de faaliyetlerini sürdürdü. (MHP Gençlik Kolları binasında.) Dağıtıldığı söylenen ÜGD Ankara Şubesi ise, MHP Çankaya İlçe binasında faaliyet gösteriyordu.

Türkeş: "Sıkıyönetim Bize Karşı, Silahları Gömün"

1979'un Ocak veya Şubat aylarında MHP Genel Merkezinden bütün teşkilatlara gelen bir tamimde, sıkıyönetim döneminde hiç bir olaya karışılmaması, silah dahi taşınmaması ve elimizdeki bütün malzemelerin gömülmesi emrediliyordu. Ayrıca çok mecbur kalınmadıkça silah kullanılmaması, para toplanmaması, adam dövmek gerekiyorsa sadece dövmekle yetinilmesi isteniyordu. Yine bütün ülkücülerin eğitim yapması ve kendini iyi bir ülkücü olarak yetiştirmesi de belirtiliyordu. Bu emir direkt olarak Türkeş'ten gelmişti. Bu talimattan sonra Yaşar Yıldırım geçici olarak Ankara Şubesi Başkanlığına getirildi ve talimatı bütün teşkilatta uygulamakla görevlendirildi. Yaşar Yıldırım 1979 Ocak-Mart aylarında bu görevde kaldı.

Genel Başkan Şevkat Çetin, konusu sıkıyönetim olan bir Genel Yönetim Kurulu toplantısında şöyle diyordu: "Başbuğ'un bize bildirdiğine göre sıkıyönetim bize karşı ilan edilmiştir. Eylemlere devam edersek çökebiliriz. Bunun için her türlü eylem kesinlikle yasaklanmıştır. Siz bunun denetimini yapacaksınız. Böylece bize karşı ilan edilen sıkıyönetim komünistleri ezmek zorunda kalacaktır. Tüm silahlar ve çeşitli malzemeler hemen ortadan kaldırılmalı, hatta gömülmelidir."
Gerçekten de silahlar o dönemde gömüldü. Hatta bu olay çeşitli ifadelerde geçmektedir. ETKO davasında bazı sanıklar, "Bize emir geldi. Silahları gömün diye. Biz de gömdük" dediler. Gerçekten de 8-10 silah polis tarafından gömülü oldukları yerde bulunmuştur.

Kaynakça
Kitap: MHP Merkezindeki Adam: ALİ YURTASLAN'IN İTİRAFI
Yazar: Ali Yurtaslan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Ali Yurtaslan'ın İtirafları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir