Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

MHP Teşkilatı Hakkında Genel Bilgiler

Burada Ali Yurtaslan'ın İtirafları hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

MHP Teşkilatı Hakkında Genel Bilgiler

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Nis 2011, 22:18

MHP TEŞKİLATI

Genel Bilgi

Başta MHP olmak üzere, Ülkü Ocakları ve bütün ülkücü dernekler "teşkilat" olarak adlandırılır. MHP ve ÜGD'nin her üyesi teşkilattan sayılır.
Teşkilat, legal ve illegal üyelerden meydana gelir. Bir,kongrelerde seçilen resmi yönetim kurulları vardır. Bir de bunun yanı sıra illegal üyelerle genişletilerek kurulan gerçek yönetim kurulları vardır. Böylece yöneticiler, resmi .yöneticilerle illegal yöneticilerdir. Böylece polis, yönetim kurulunun tüm üyelerini tanımamış olur.

ÜGD'nin başkan ve yöneticileri sık sık değişir. Bunlar bazen istifa ederek ayrılır. Ama teşkilattan ayrılmış sayılmazlar. MHP'de görev yapmaya devam ederler. Bunlar yine ülkücüler tarafından teşkilatın önderleri olarak tanınmaya devam ederler. İllegal olarak çalışmalarını sürdürürler. Bunlar genellikle Anadolu'ya gönderilirler ve oradaki teşkilatları denetlerler. Mesela eski yöneticilerden Sami Bal güney bölgesini denetlemeye gönderildi. Peşinden oraya Ali Batman gitti. Ali Batman Antalya' da teşhir olduktan sonra Almanya'ya gönderildi. Oradaki Teşkilatın Genel Başkan Yardımcılığına getirildi. Aynı şekilde Karadeniz Bölgesini Selahattin Sarı gönderildi. Daha sonra Sami Bal da Samsun'a gönderildi. Şimdi ikisi Karadeniz bölgesini yönetmektedir. Şevkat Çetin ÜGD Genel Başkanlığını bıraktıktan sonra MHP'de çalışmaya devam elti. Şimdi genellikle Kayseri, Yozgat ve İstanbul'da bulunur. Buraları denetler.
Yönetim kurullarındaki yedek üyeler de asil üyeler gibi toplantılara katılırlar.

Türkeş Ülkücü Teşkilatların Başkanlarıyla Her Hafta Toplantı Yapar

Bütün Türkiye'deki ülkücü hareketi MHP'de bulunan bir kurmay kadro yönetir. Bu kurmay kadro şu isimlerden meydana gelir: Muhsin Yazıcıoğlu, Türkmen Onur, Mehmet Ekici, Mustafa Mit, Şevkat Çetin, Çağlayan, Mehmet Sakarya, Taha Akyol, Haldun Taşova. Lokman Abbasoğlu, Sami Bal, Selahattin Sarı, Ali Batman ve 2. MC döneminde Ticaret Bakanı Müsteşarı olan Kemal. Bunlar Ülkü Ocaklarının ve MHP Gençlik Kollarının eski yöneticileridir. Bunlar direkt Türkeş'e bağlıdır. Bunların bir kısmı Anadolu'ya dağılmıştır. Zaman zaman biraraya gelerek istişari toplantılar yaparlar. Gerekli şahısları çağırarak bilgi alırlar. Mesela beni birkaç defa çağırarak cezaevleri konusunda bilgi aldılar.

Bütün teşkilatın başkanı Türkeş'tir. Türkeş, MHP'nin ülkücü örgütlerle ilişkisini reddetmesine rağmen, her hafta bu örgütlerin başkanlarıyla ve masa başkanlarıyla mutad toplantılar yapar. Bu toplantılara Gençlik Kolları Genel Başkanları, Gençlik Kolları Teşkilatlandırma Başkanı, ÜGD Genel Başkanı, ÜGD İkinci Başkanı, masa başkanları ve muhasipler katılır. Nadir olarak da tüm yönetim kurulu üyeleri bu toplantılara katılır. Türkeş ayrıca bütün ülkücü dernek başkanlarıyla da her hafta toplantı yapar. Bu toplantıların yapılmasını bizzat Türkeş ister. Hor kesim bu toplantılara raporlarıyla katılır. Ülkücü hareketin meseleleri kanuni bir çerçeve içinde konuşulur. Türkeş yönlendirme yapar.

Mesela 1978 Ekiminde yapılan bir toplantıda Türkeş. "Bahçelievler bizim için emniyetli bir hale getirilmelidir" demiş. Bundan kısa bir süre sonra Bahçelievler'de 7 TİP'li öldürüldü. Ayrıca buraya büyük güç yığılarak, semt tamamen MHP'nin hakimiyeti altına alındı.

Türkeş Teşkilatta Tek Liderdir

Türkeş, teşkilatta tek liderdir, başbuğdur. Ne derse o olur. Türkeş kendisine başbuğ denmesini bizzat istemiştir. Biz Türkeş'le ilk toplantıya gideceğimizde, kendisine nasıl davranacağımızı öğrettiler. Kendisiyle ilk tanışacaktık. "Şimdiden söyleyelim de pot kırmayın dediler. "Kendini tanıtırken, başbuğum diye söze başla, yoksa çok kızar" dediler. Kitle toplantılarına Türkeş çıkar çıkmaz, 15 dakika, yarım saat "Başbuğ Türkeş" diye bağırılır. Bunu da kendisi ister.

Resim

Milletvekilleri kendisiyle konuşurken, bu hitapla söze başlamış. Söze başlarken ve bitirirken "Başbuğum" demeyen birkaç kişiyi tokatladığı anlatılır. Huzurunda hazırol vaziyetinde dururduk. Toplantıya girerken hepimiz ayakta ve onun girişine yüzümüz dönük durur ve "otur" deyince otururduk.
Ülkücü Gençlik Dernekleri Teşkilatlanma Sekreterliği Cinayetleri Yönetiyor
ÜGD'nin resmi hiyerarşisi şöyledir: Başkan birinci olarak belirtilir. İkinci başkan ikinci olarak yazılır. Sekreter üçüncü, muhasip dördüncü, teşkilatlandırma sekreteri beşinci olarak belirtilir. Gerisi de diğer masalarla ilgili kişilerdir.
Fakat en önemli kesimler teşkilatlandırma sekreterliği ile irtibattır. Bu iki kesimde ortalama on, onbeş kişi çalışır. Yurt çapındaki cinayet şebekeleri ve kaçaklarla ilgili işlemler bunlara, özellikle teşkilatlandırma sekreterliğine bağlıdır. Merkezle şubeler arasındaki bağlantıyı da yine bunlar, özellikle irtibat sağlar. Bunların üyelerinin bir kısmı Anadolu'da faaliyet gösterir.

Teşkilatlandırma Sekreterliği, İrtibat, Eğitim Masası ve Hukuk Masası direkt olarak Genel Başkanla İkinci Başkana bağlıdır. Ayrıca Ankara Şubesi Başkanı da direkt olarak Genel Başkana bağlıdır.
Ankara Şubesinin örgütlenmesi de Genel Merkezin örgütlenmesine benzer. Yönetim kurulu üyelerinin her biri bir semte, okula veya yurda bakar. Ayrıca bunlara bağlı semt başkanları vardır. Bir ara semt başkanları ile Ankara Şubesi arasında bölge başkanlığı sistemi vardı. Bu sistem daha sonra kaldırıldı. Semt başkanları direkt olarak Ankara şube başkanına bağlandı. Ayrıca her semtte kitaplıklar vardır.
Sekreterin teşkilatta fazla bir fonksiyonu yoktur. Derneğin kanuni bir görünüm kazanması için gerekli işleri yapar, defterleri düzenler.
Muhasip, ÜGD'nin 2,5-5 milyon lira arasında değişen mali finansmanını (bütçesini) ayarlar. ÜGD adına çeşitli şirketlerin kurulmasını sağlar.

Teşkilat 1975'lerde Dağınıktı

Şevkat Çetin 1975 yılında Ankara'ya gelişini ve teşkilatın o zamanki durumunu bana şöyle anlatmıştı: Ankara'ya geldiğinde iki okula kayıt yaptırmış, fakat devam etmemiş. Cebeci-Dörtyol bölgesinde Yozgatlılarla gezip tozuyormuş. Olaylara ilk karışması şöyle olmuş. 1975 yılında Beşevler'i kurtarma harekatı adı altında bir harekat düzenlenmiş. Bu saldırı için Beşevler'e geldiğinde burada çeşitli gruplar görmüş. Hepsi ülkücü gruplar ve hepsinin liderleri başka. Grup liderlerini bize şöyle saydı: Mehmet Ekici, Mustafa Mit, Alpaslan Gümüş, Mustafa Özgümüş, Talip Gün ve Muhsin Yazıcıoğlu. Bunların hepsi ayrı telden çalıyormuş ve aralarında rekabet varmış. Bunların hepsi de o dönem ülkücü hareketin liderliğine oynuyor.

Beşevler'e gelir gelmez bunların hepsi Şevkat Çetin'i yanına çekmeye çalışıyor. Bu amaçla biri silah veriyor, diğeri bomba veya dinamit vs. O günkü olayda üzerinde üç tane silah, yedi-sekiz dinamit lokumu vs. bulunuyor. O gün Teknik Öğretmenden çıkan devrimcilerin üzerine ateş açıyorlar. 5-6 kişi yaralanıyor. Kendilerinden de bir kişi vuruluyor. Bu arada Muhsin Yazıcıoğlu ve Mustafa Mit ile arkadaş oluyor ve devamlı onlarla gezmeye başlıyor. Şevkat daha sonra Gazi Eğilim de bir çatışma sırasında bu grup liderlerinden Alpaslan Gümüşün vurulduğunu anlattı.

Kaynakça
Kitap: MHP Merkezindeki Adam: ALİ YURTASLAN'IN İTİRAFI
Yazar: Ali Yurtaslan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı
 
Mesajlar: 13983
Kayıt: 29 Eki 2010, 17:26

Dön Ali Yurtaslan'ın İtirafları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir