Türk Siyaseti ve Türkiye Siyasi Tarihi - Video Projesi - Türk ve İslam Tarihi - Türk Dna'sı

MHP'li Hakim ve Savcılar Ülkücülere Yardım Ediyordu

Burada Ali Yurtaslan'ın İtirafları hakkında önemli başlıklar bulabilirsiniz.

Mesajgönderen TurkmenCopur » 19 Nis 2011, 21:56

Adliyeye düşen ülkücüleri kurtarmak için hemen MHP'li hakim ve savcıları devreye sokuyorduk. Daha doğrusu dosyaların bunlara gitmesini sağlıyorduk. Çeşitli durumlarda yardımını gördüğümüz hakim ve mahkemeler şunlardı: Ulus'daki adliyenin 1. ve 6. Asliye Ceza Mahkemeleri. Ayrıca ağır cezalardan 5. Ağır Ceza ve Sorguda, 2. Sorgu Hakimliği bizim için iyiydi. 5. Ağır Cezadaki kadın hakim bize yardımcı oluyordu. Ülkücülerin daha çok bunlara düşmesini başarıyorduk. Çoğunun daha tutuklanmadan serbest bırakılmasını sağlıyorduk.

Ayrıca 5. Asliye Cezanın başkatibi de bizdendi. 5. Asliyenin kaleminde çalışanların tümü ülkücüydü. Burada çalışan ve Gazi Eğitimde okuyan Yaşar ismindeki şahıs da bize yardım ediyordu.

Dosyaların istediğimiz mahkemeye gitmesini şöyle sağlıyorduk: Adliyede nöbetçi asliye kalemi vardır. Dosyalar Cumhuriyet Savcılığından buraya gelir. Dosyalar buraya gelince, biz başkatibe gidiyor ve dosyanın esas numarasını veriyorduk. Şu esas numaralı dosya şu mahkemeye, şu dosya şuraya vs. diye bildiriyorduk. Onlar istediğimiz yere gönderiyorlardı. Bu işi 1000-1500 lira para karşılığında yaptırıyorduk. Adliyede para yiyenlerin geçerli rayiçleri vardır. Mesela bir dosya alımı için 100 lira. Her yaptığı tevzi için 200 lira verirdik. Duruşma günlerini erkene almayı da yine bu başkatiplere yaptırırdık.
Bir ülkücü silahla yakalandı mı cezasını tecil ettirirdik. En fazla bir, birbuçuk ay yatar, çıkardı, öğretimi engelleme suçlarında dosyaları hemen istediğimiz mahkemelere düşürür ve sanıkların derhal tahliye olmalarını sağlardık.

Ulus'daki adliyenin Asliye Ceza Mahkemesinin birinci hakimi Osman

Barbek MHP'lidir. 1978 Mayısında Ankara Valiliği Ülkü Ocakları hakkında suç duyurusunda bulununca dosyanın ona gitmesini sağladık. Kendisiyle görüştük, önce beraat kararı verdi. Dosya, karar bozularak Yargıtaydan dönünce, Ülkü Ocaklarını kapatma kararı aldı. Bu geçen zaman zarfında ÜGD kurulmuş ve ÜO'nın malları buraya devredilmişti.

Ayrıca Hukuk Masası olarak çeşitli yazılarla ilgili tekzipler yazdığımızda, bunların 5. Sulh Ceza Mahkemesine gönderilmesini sağlıyorduk. Bu mahkeme, tekziplerimizi okumadan, hemen yayınlanması için karar çıkartıyordu.

Kaynakça
Kitap: MHP Merkezindeki Adam: ALİ YURTASLAN'IN İTİRAFI
Yazar: Ali Yurtaslan
Kullanıcı avatarı
TurkmenCopur
Genelkurmay Başkanı
Genelkurmay Başkanı

Dön Ali Yurtaslan'ın İtirafları

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir